Strategia Pomodoro może być z powodzeniem stosowana przez każdą osobę, która czuje się przytłoczona pracą lub doświadcza problemów z koncentracją.
Jak stosować technikę Pomodoro?
1. Przygotuj czasomierz – może być to dowolne urządzenie, które odmierza czas. Zachęćamy do stosowania prostych narzędzi: długopisu i mechanicznego zegara kuchennego (np. w kształcie pomidora – właśnie od niego wzięła się nazwa tej techniki). Nakręcanie budzika kuchennego podkreśla naszą determinację do rozpoczęcia zadania, tykanie uzewnętrznia chęć do jego wykonania, a dźwięk dzwonka zapowiada przerwę.
2. Stwórz listę zadań – mogą to być zarówno cele małe, takie jak telefon do klienta, jak i większe – przygotowanie biznes planu.
3. Uszereguj zadania od najważniejszych do najmniej ważnych – dzięki temu poczujesz szybką satysfakcję z pracy po wykonaniu najważniejszych zadań. Zwróć uwagę na dobre planowanie – każde zadanie powinno być możliwe do wykonania maksymalnie w 25 minut. Jeśli wiesz, że zajmie Ci więcej czasu, podziel je na mniejsze etapy.
4. Ustaw czasomierz dokładnie na 25 minut – skup się na jednym zadaniu. Jeśli okaże się, że konieczne jest wykonanie dodatkowego zadania, dopisz je do listy.
5. Kiedy po upływie 25 minut usłyszysz dzwonek – zaznacz na liście zadanie jako wykonane. Jeśli nie uda Ci się zrealizować celu – dopisz kolejne zadania do swojej listy.
6. Teraz czas na 5 –minutową przerwę – zajmij się tym co sprawi Ci przyjemność lub zrelaksuje. Dzięki krótkim przerwom utrzymasz maksymalną koncentrację.
7. Rozpocznij kolejne 25-minutowe Pomodoro.
8. Schemat powtórz 4 razy (25 + 5 + 25 + 5 + 25 + 5 + 25)
9. Po czwartym Pomodoro – zrób dłuższą, 15-30 minutową przerwę.