FAQ
Zaloguj się

PPE

Składka dodatkowa

Co to jest składka dodatkowa?

Składka dodatkowa w czasie trwania stosunku pracy to prosta, korzystna i bezpieczna forma oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego.Składkę dodatkową może zadeklarować każdy uczestnik Programu, który pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą prowadzącym Program.
Może to zrobić w chwili przystępowania do Programu lub w dowolnym czasie, po przystąpieniu. uczestnik w każdym momencie może zmienić wysokość składki dodatkowej lub zaprzestać jej dalszego odprowadzania.
Składka dodatkowa:
  • ma charakter dobrowolny,
  • jest finansowana w całości przez uczestnika,
  • stanowi uzupełnienie składki podstawowej finansowanej przez pracodawcę,
  • jest płacona miesięcznie,
  • jest potrącana przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika i przelewana na jego rachunek w Funduszu w terminie wypłaty wynagrodzenia.

Składka dodatkowa jest w całości inwestowana na zasadach identycznych, jak w przypadku składki podstawowej, a osiągnięte w ten sposób zyski powiększają kapitał zgromadzony na rachunku uczestnika w Funduszu.

Jak zadeklarować składkę dodatkową?

W celu zadeklarowania składki dodatkowej pracownik powinien złożyć swojemu pracodawcy prowadzącemu Pracowniczy Program Emerytalny odpowiednią deklarację na zasadach określonych przez tego pracodawcę.

Jaka jest wysokość składki dodatkowej?

Wysokość składki dodatkowej ustala uczestniknik.
Minimalna miesięczna wysokość składki dodatkowej deklarowanej w ramach Programu wynosi 50,00 zł.
Maksymalna suma składek dodatkowych wniesionych przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć kwoty określonej w odrębnych przepisach. W roku 2024 maksymalna wysokość składki dodatkowej wynosi 35 208 zł.

Czy składkę dodatkową można wnosić także za okresy, w których nie otrzymuję wynagrodzenia?

Uczestnik Programu może wnosić do Programu składkę dodatkową także za okresy, w których nie otrzymuje od pracodawcy prowadzącego Program wynagrodzenia ze stosunku pracy, np. przebywając na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym lub bezpłatnym.

W tym przypadku składka dodatkowa jest przelewana bezpośrednio przez uczestnika z jego środków własnych na rachunek pracodawcy wskazany przez tego pracodawcę, z którego następnie pracodawca odprowadza ją na rachunek uczestnika w Funduszu.

Warunkiem uzyskania prawa do wnoszenia składki dodatkowej za okresy, w których uczestnik nie otrzymuje wynagrodzenia, jest:
  • wcześniejsze zadeklarowanie składki dodatkowej (na zasadach opisanych wyżej),
  • upoważnienie pracodawcy do przyjęcia środków wpłacanych przez uczestnika na rachunek dodatkowy oraz do przekazania ich przez pracodawcę na rachunek uczestnika w Programie; upoważnienia dokonuje się na zasadach określonych u danego pracodawcy, w momencie przystąpienia do Programu lub w dowolnym czasie po przystąpieniu.

W przypadku wniesienia składki za okres inny niż okres, w którym uczestnik nie otrzymał wynagrodzenia, wniesienia jej w wysokości niższej od minimalnej lub w przypadku przekroczenia kwoty limitu rocznego, składka/nadpłata zostanie zwrócona na rachunek, z którego dokonano wpłaty.

Czy składkę dodatkową można wnosić także po ustaniu zatrudnienia?

Każdy uczestnik Programu może zadeklarować składkę dodatkową po ustaniu zatrudnienia. Może to zrobić od momentu rozwiązania umowy o pracę ze swoim pracodawcą, aż do chwili ustania członkostwa w Funduszu.
Więcej informacji na temat składki dodatkowej po ustaniu zatrudnienia zostało zamieszczone
tutaj

Korzyści z przystąpienia

Udział w Pracowniczym Programie Emerytalnym to jedna 
z najkorzystniejszych form oszczędzania na przyszłą emeryturę. Przystąpienie do Programu łączy się bowiem z uzyskaniem licznych wymiernych korzyści o charakterze finansowym.
Więcej

Dla pracownika

Kalkulator emerytalny PPE

Jest to narzędzie pomocnicze do wyliczenia hipotetycznej przyszłej emerytury z Pracowniczego Programu Emerytalnego. Skorzystaj z kalkulatora - zobacz, że udział w PPE to dobra inwestycja
Więcej

Masz pytania?
Zadzwoń!

Infolinia Pracowniczego Funduszu
Emerytalnego +48 (22) 640 09 49