Co to jest sieć SD-WAN? Łatwe zarządzanie transmisją danych
Sieć i transmisja 16 września 2023 5 minut czytania

Co to jest sieć SD-WAN? Łatwe zarządzanie transmisją danych

W ostatnich latach technologia sieci SD-WAN podbija świat biznesu oraz dostawców usług internetowych. Niegdyś tylko mrzonka działu IT, dziś oferuje usługi sieciowe na o wiele wyższym standardzie niż tradycyjna sieć WAN. Dowiedz się, czym jest i jak działa centralnie zarządzana sieć rozległa!

Sieć rozległa SD-WAN – poznaj łatwe zarządzanie

W przeszłości przedsiębiorstwa mogły kontrolować i optymalizować łączność WAN jedynie poprzez przeniesienie kosztownych zasobów korporacyjnych do chmury. Choć rozwiązanie to miało spore zalety, wiązało się też z pewnymi istotnymi ograniczeniami. Na szczęście wraz z rozwojem technologii pojawiła się nowa opcja, która pomaga firmom każdej wielkości w bezpiecznej i sprawnej integracji ze światem multicloud.

SD-WAN – bo o tym rozwiązaniu mowa – zmienia sposób wykorzystania infrastruktury sieciowej w organizacjach i staje się coraz bardziej popularna wśród dostawców usług sieciowych. Jeśli organizacja nie korzysta z SD-WAN, z dużym prawdopodobieństwem nie wykorzystuje również pełnego potencjału swojej sieci.

Czym jest sieć SD-WAN?

Termin SD-WAN jest akronimem od Software-Defined Wide-Area Network. Pod tym pojęciem kryje się dynamiczna, skalowalna i centralnie zarządzana sieć rozległa, którą można sterować systemowo. Umożliwia on przedsiębiorstwom wykorzystanie dowolnej kombinacji technologii transmisji danych – w tym MPLS, LTE i szerokopasmowych usług internetowych – w celu bezpiecznego łączenia użytkowników z aplikacjami.

Rozwiązanie to jest bardzo przydatne w przypadku firm dysponujących wieloma oddziałami rozsianymi po całym kraju, które muszą sprawnie się ze sobą komunikować. SD-WAN zapewnia wiele korzyści, w tym optymalizację wydajności aplikacji w chmurze i lokalnych dzięki analizom w czasie rzeczywistym, a także maksymalnej kontroli. SD-WAN charakteryzuje się również elastycznością, prostotą i bezpieczeństwem.

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego firmy wdrażają SD-WAN, trzeba się zapoznać z zasadami działania tej infrastruktury, a także korzyściami, jakie wiążą się z jej implementacją.

Jak działa sieć SD-WAN?

Poszczególne możliwości mogą się nieznacznie różnić w zależności od wymagań biznesowych i zakresu usług konkretnego dostawcy, jednak jej struktura jest niezmienna. Sieć SD-WAN jest podzielona na dwie sekcje: płaszczyznę sterowania (control plane) i płaszczyznę przesyłania (data plane).

Pierwsza monitoruje transmisję danych w sieci, podczas gdy druga, czasami nazywana płaszczyzną danych, jest odpowiedzialna za inteligentne sterowanie ruchem oraz nadawanie priorytetów dla ruchu o krytycznym znaczeniu.

System przenosi płaszczyznę kontroli do scentralizowanej lokalizacji, takiej jak siedziba organizacji. Dzięki temu sieć SD-WAN może być obsługiwana przez organizację zdalnie, bez posiadania wykwalifikowanego zespołu IT na miejscu.

SD-WAN umożliwia skalowanie zasobów podczas współpracy z istniejącymi systemami i urządzeniami sieciowymi. Jest to znacząca korzyść wynikająca z oddzielenia płaszczyzny sterowania i płaszczyzny danych.

SD-WAN spełnia również krytyczny cel projektowy, umożliwiając współistnienie i współdziałanie wielu routerów, urządzeń i obiektów. Co więcej, obsługa interfejsów API umożliwia również firmom budowanie nowych interakcji pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi usługami oraz urządzeniami sieciowymi.

Model hybrydowej sieci WAN

Alternatywnie SD-WAN można zastosować jako wirtualną nakładkę do bieżącego połączenia opartego na technologii MPLS (Multi-Protocol Label Switching). Takie rozwiązanie nazywa się siecią WAN w modelu hybrydowym. Co to jest?

Hybrydowa architektura sieci SD-WAN składa się z co najmniej dwóch różnych połączeń sieciowych (np. kablowego i w technologii LTE) przenoszących ruch między oddziałami firmy, centrami danych oraz chmurami prywatnymi i publicznymi.

Model hybrydowej sieci WAN jest interesującą odpowiedzią na większe zapotrzebowanie na przepustowość łącza. Umożliwia konfigurację sieci i skalowanie zasobów w sposób, który najlepiej pasuje do istniejącej infrastruktury.

Dla kogo przeznaczona jest sieć SD-WAN?

SD-WAN stanowi doskonały wybór dla wszystkich wielooddziałowych przedsiębiorstw potrzebujących automatyzującej się platformy opartej na nowoczesnych rozwiązaniach sieciowych. Dzięki rozwiązaniu SD-WAN możesz aktualizować urządzenia i usługi sieciowe w tempie zgodnym z Twoimi potrzebami, budżetem i wymaganiami biznesowymi.

Dlaczego wybrać architekturę sieci SD-WAN zamiast WAN?

Przejście na sieć SD-WAN może całkowicie zmienić biznes. O jej popularności świadczy przede wszystkim wysoki stopień bezpieczeństwa, ale nie tylko. Aby docenić korzyści tej infrastruktury sieciowej oraz zrozumieć jej przewagę nad innymi rozwiązaniami tego rodzaju, warto zapoznać się z najważniejszymi różnicami pomiędzy SD-WAN a tradycyjnym modelem sieci WAN.

Sieć WAN:

  • opiera się na konwencjonalnym, manualnym podejściu,
  • możliwości w zakresie zarządzania siecią WAN są ograniczone,
  • proces konfiguracji jest bardzo czasochłonny,
  • konfiguracja sieci WAN w dużym stopniu zależy od kwalifikacji użytkownika,
  • jeśli szukasz szybkiej łączności, to rozwiązanie jest nieopłacalne,
  • jest zabezpieczona tylko przez połączenie MPLS (Multi-Protocol Label Switching),
  • oferuje ograniczoną wydajność podczas łączenia z aplikacjami opartymi na chmurze (dzieje się tak, ponieważ dane w sieci WAN muszą przejść przez urządzenia pośredniczące),
  • ma trudności z integracją z funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak SWG (Security Web Gateway), optymalizacją sieci WAN i zaporą ogniową. Ponadto nie oferuje bezpiecznej sieci VPN (Virtual Private Network).

Sieć SD-WAN:

  • jest definiowana programowo i oferuje pełną elastyczność w zarządzaniu parametrami,
  • konfiguracja jest szybka i prosta, nie wymaga fizycznej obecności specjalisty od IT w centrum danych,
  • oferuje dużą prędkość transmisji danych przy niewielkich kosztach operacyjnych,
  • płynnie integruje się z funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak SWG, optymalizacja sieci WAN i zapora ogniowa. Oferuje również bezpieczną sieć VPN,
  • dane chronione są za pomocą kompleksowego szyfrowania,
  • zapewnia wysoką wydajność, ponieważ bezpośrednio łączy się z aplikacjami w chmurze.

Najważniejszą przewagą SD-WAN jest bez wątpienia płynna integracja z usługami cloud computing, zapewniająca wysoki stopień wydajności. Tradycyjne sieci WAN oparte na konwencjonalnych routerach nigdy nie były projektowane z myślą o chmurze.

Zazwyczaj wymagają one przeniesienia całego ruchu, w tym ruchu kierowanego do chmury, z oddziałów do centrum danych, w którym można zastosować zaawansowane usługi kontroli bezpieczeństwa. Opóźnienie spowodowane przez backhaul pogarsza wydajność aplikacji, co skutkuje złym doświadczeniem użytkownika i utratą produktywności pracowników.

W przeciwieństwie do sieci WAN skoncentrowanej na routerach, model SD-WAN został zaprojektowany tak, aby obsługiwać aplikacje hostowane w lokalnych centrach danych, chmurach publicznych lub prywatnych oraz usługi SaaS, takie jak Workday, Dropbox, Microsoft 365 i Teams, zapewniając jednocześnie najwyższy poziom wydajności aplikacji. Lepsza wydajność aplikacji poprawia z kolei produktywność biznesową, zwiększa zadowolenie klientów, a ostatecznie przychody przedsiębiorstwa.

Korzyści sieci SD-WAN

Wiesz już, co to jest sieć SD-WAN, jak działa i dla jakich organizacji jest przeznaczona. Pora podsumować wszystkie korzyści związane z jej wdrożeniem w firmowej sieci.

  • Poprawa wydajności sieci. SD-WAN można skonfigurować tak, aby nadać priorytet ruchowi o krytycznym znaczeniu biznesowym i usługom działającym w czasie rzeczywistym, takim jak Voice over Internet Protocol (VoIP). To sposób na zmniejszenie utraty pakietów, wyeliminowanie problemów z opóźnieniami i zwiększenie produktywności pracowników.
  • Zwiększona ochrona i bezpieczeństwo. Rozwiązania SD-WAN zapewniają szeroki zakres zintegrowanych funkcji bezpieczeństwa, takich jak NGFW, IPS, szyfrowanie, które mogą zapobiec utracie danych, a także wszelkim naruszeniom i nadużyciom (takim jak cyberataki czy implementacja złośliwego oprogramowania).
  • Możliwość korzystania z zasobów w chmurze. SD-WAN umożliwia bezpośredni dostęp do chmury w każdym z oddziałów, eliminując w ten sposób ruch wsteczny. Pracownicy mogą bezpośrednio łączyć się z aplikacjami w chmurze niezależnie od lokalizacji. Co więcej, SD-WAN poprawia wydajność aplikacji w chmurze, nadając priorytet tym o krytycznym znaczeniu biznesowym i zapewniając im dodatkowe zasoby mocy obliczeniowej.
  • Oszczędność kosztów. W miarę jak organizacje wdrażają coraz większą liczbę aplikacji opartych na chmurze, ilość danych przesyłanych przez sieć WAN rośnie wykładniczo, co przekłada się na zwiększenie kosztów operacyjnych. Na szczęście SD-WAN może obniżyć wydatki związane z wykorzystywaniem zasobów sieciowych, wykorzystując dostęp do internetu lokalnego, zapewniając bezpośredni dostęp do chmury i zmniejszając natężenie ruchu w sieci szkieletowej WAN.

Jak zarządzać siecią SD-WAN?

Jeśli zdecydujesz się na wdrożenie sieci SD-WAN, Twoja firma będzie mogła łatwiej obsługiwać rozproszone architektury w środowisku wielochmurowym. Zarządzanie usługą odbywa się na jeden z dwóch sposobów.

Możesz samodzielnie zarządzać siecią SD-WAN, korzystając z narzędzi i urządzeń dostarczonych przez zewnętrzną firmę (wówczas bierzesz odpowiedzialność za ewentualne błędy) lub przekazać utrzymanie kompetentnym pracownikom technicznym operatora. Jeśli zależy Ci na jak największej oszczędności czasu i firmowych funduszy, wybierz centralnie zarządzaną infrastrukturę SD-WAN od Orange!

Rozwiązanie to zapewnia w pełni bezdotykową obsługę administracyjną i znacznie minimalizuje błędy ludzkie, które mogą zagrozić wydajności lub bezpieczeństwu krytycznych aplikacji. Hybrydowa sieć SD-WAN od Orange powstała, aby sprostać potrzebom organizacji, które dostrzegają, jak duże znaczenie w obecnych czasach ma transformacja cyfrowa.

Wybierając SD-WAN od Orange, zyskujesz całodobowy monitoring sieci, zaawansowane opcje SLA oraz całodobowe wsparcie pomocy technicznej. Usługi związane z konfiguracją i zarządzaniem siecią są świadczone w ramach miesięcznego abonamentu.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application

    Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application
    Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application
    Sieć i transmisja 2 lipca 2024

    Sieć i transmisja

    Świat 5G nie ma kabli, maszyny same się komunikują, a rozrywka przenosi się na wyższy poziom. O sieciach piątej generacji […]

  • Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?

    Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?
    Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?
    Sieć i transmisja 1 lipca 2024

    Sieć i transmisja

    Digitalizacja jest nie tylko trendem w świecie biznesu, ale przede wszystkim koniecznością. Umożliwia firmom zwiększenie efektywności operacyjnej i wzmocnienie pozycji […]

  • Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności

    Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności
    Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności
    Sieć i transmisja 1 lipca 2024

    Sieć i transmisja

    Poszukiwanie nowych rozwiązań i dążenie do rozwoju to elementy strategii dojrzałej firmy. W tym kontekście inteligentne sieci to klucz do […]

  • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Sieć i transmisja 18 czerwca 2024

    Sieć i transmisja

    SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]