Bezpieczeństwo IoT: Jak chronić urządzenia Internet of Things?
Cyberbezpieczeństwo 1 lipca 2023 5 minut czytania

Bezpieczeństwo IoT: Jak chronić urządzenia Internet of Things?

Urządzenia IoT uczyniły nasze życie wygodniejszym i bardziej wydajnym. Jednak pomimo wielu zalet i innowacji ich zabezpieczenie stanowi poważne wyzwanie dla przedsiębiorstw. Zobacz, jakie strategie pomogą w ograniczeniu ryzyka.

Co to jest IoT?


Pojęcie Internet of Things (internet rzeczy) odnosi się do rozległej sieci urządzeń cyfrowych, które komunikują się i współdziałają ze sobą, wpływając na codzienne życie mieszkańców. Urządzeniami tymi są inteligentne czujniki, systemy monitorujące, programy AI oraz siłowniki, które wykorzystywane są do monitorowania oraz kontrolowania niektórych aspektów życia w mieście.

Na przykład dane o pogodzie mogą być gromadzone przez wiele czujników, które następnie można wykorzystać do zarządzania termostatami w budynkach użyteczności publicznej. Pośrednio przekłada się to na ograniczanie emisji zanieczyszczeń, a bezpośrednio – na oszczędzanie pieniędzy przez samorządy.

Zintegrowane technologie IoT mogą pomóc w podniesieniu jakości życia oraz zmniejszeniu zużycia zasobów. Przyszłość naszych miast jest powiązana z przyszłością IoT. Gdy władze miast zaczną uwalniać pełny potencjał miejskich platform danych, sztucznej inteligencji, inteligentnych urządzeń i łączności, zapotrzebowanie na IoT będzie rosło wykładniczo. Doprowadzi to do skutecznego rozwiązywania problemów, inteligentnej mobilności, zrównoważonego rozwoju i nie tylko.

Wraz z postępem technologicznym rośnie niestety liczba zagrożeń. Jeśli myślisz o wdrożeniu w swojej organizacji urządzeń IoT, musisz zadbać o ich bezpieczeństwo. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć, na jakie zagrożenia narażone są urządzenia internetu rzeczy oraz jak możesz się przed nimi chronić.

Zagrożenia IoT


Zdecydowana większość zagrożeń IoT to zagrożenia niskiego ryzyka, ale istnieją także te poważniejsze, które mogą prowadzić do sporych szkód, łącznie z paraliżem usług publicznych.

Urządzenia IoT są podatne na ataki głównie dlatego, że nie mają skutecznych zabezpieczeń do obrony przed zagrożeniami. Hakerzy mogą chcieć uzyskać dostęp do poufnych informacji przechowywanych w systemach, do których podłączone są urządzenia IoT.

Informacje te obejmują dane osobowe (takie jak nazwiska, adresy i hasła), finansowe (takie jak numery kont bankowych i numery kart kredytowych), a nawet wojskowe (takie jak ruchy wojsk i plany strategiczne). Innym częstym sposobem wykorzystywania urządzeń IoT przez hakerów jest manipulowanie oprogramowaniem układowym, co może spowodować trwałe uszkodzenie urządzeń, a w konsekwencji całkowitą utratę danych.

Wykwalifikowani złodzieje danych mogą wyrządzić znaczne szkody, znając sam adres protokołu internetowego (IP) urządzeń IoT. Adresy te mogą służyć do określenia dokładnej lokalizacji i adresu zamieszkania użytkownika. Wielu specjalistów od bezpieczeństwa zaleca korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) w celu ukrycia adresu protokołu internetowego i ochrony połączenia IoT.

Urządzenia IoT mogą być również używane jako botnety do przeprowadzania rozproszonych ataków typu „odmowa usługi” (DDoS) na sieć zewnętrzną, którą haker chce zniszczyć.

Zabezpieczanie infrastruktury IoT od podstaw


Jeśli prowadzisz firmę, która w dużym stopniu polega na urządzeniach IoT, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swoich systemów informatycznych i przetwarzanych przez nie danych. Na szczęście nie potrzebujesz obszernej wiedzy na temat bezpieczeństwa, aby chronić swoje urządzenia IoT. Wdrażając kilka prostych rozwiązań, możesz wiele zdziałać!

Skonfiguruj prawidłowo urządzenia IoT


Podczas konfigurowania nowego urządzenia IoT powinieneś wyłączyć zbędne funkcje dostępu i łączności. Wiele urządzeń IoT będzie domyślnie próbowało automatycznie łączyć się z innymi urządzeniami i sieciami w okolicy. Chociaż może to pomóc uprościć proces tworzenia inteligentnej sieci biurowej lub domowej, może również spowodować poważną lukę w zabezpieczeniach.

Hakerzy i nieautoryzowani użytkownicy mogą łatwo połączyć się z siecią za pośrednictwem niezabezpieczonego urządzenia IoT. To działa też w obie strony. Jeśli masz słabo zabezpieczoną sieć, każdy może uzyskać dostęp do twoich danych i urządzeń.

Zastosuj szyfrowanie

W czasach, gdy każda firma może paść ofiarą hakerów, szyfrowanie danych jest pierwszą linią obrony w kontekście zabezpieczenia infrastruktury IoT przed cyberatakami. Istnieją niezliczone protokoły szyfrowania danych w internecie, które zapewniają sprawne zarządzanie pakietami danych i większą kontrolę operacyjną. Warto pamiętać, że starsze routery i karty sieci bezprzewodowej mogą nie obsługiwać wszystkich rodzajów szyfrowania, dlatego na etapie projektowania infrastruktury warto uwzględnić urządzenia, które wspierają najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

Użyj uwierzytelnienia dwuskładnikowego


Niewystarczająca higiena uwierzytelniania oznacza, że ​​w urządzeniu brakuje odpowiednich środków weryfikujących dostęp do punktów końcowych IoT i systemów, które powinny być niedostępne dla osób z zewnątrz. Aby chronić się przed dostępem niepowołanych osób, powinieneś zastosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe (często skracane do 2FA).

Polega ono na dodaniu do tradycyjnych metod logowania kolejnego poświadczenia tożsamości – np. kliknięcia linku w telefonie lub podania kodu przychodzącego w wiadomości SMS. Bardziej zaawansowane uwierzytelnienie może wymagać autoryzacji dostępu przy pomocy odcisku palca.

Zastosuj zaporę sieciową nowej generacji


Chociaż każdy router ma wbudowaną zaporę sieciową, może ona okazać się niewystarczająca, zwłaszcza gdy pozbawiona jest ważnych funkcji bezpieczeństwa, takich jak system zapobiegania włamaniom (IPS), ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, filtrowanie treści, przechwytywanie SSL/SSH, zarządzanie QoS i wirtualną siecią prywatną (VPN).

Rozwiązaniem jest zapora sieciowa nowej generacji (NGFW). To zintegrowana platforma sieciowa, która łączy w sobie tradycyjną zaporę sieciową z wyżej wymienionymi funkcjami bezpieczeństwa. NGFW wykorzystuje wszystkie możliwości tradycyjnej zapory, dzięki czemu jest skuteczna w wykrywaniu cyberataków i ochronie przed nimi.

Aktualizuj oprogramowanie


Każde przestarzałe urządzenie IoT jest potencjalną piętą achillesową Twojej organizacji i staje się łatwym celem ataku cyberprzestępców. Dlatego mądrze jest regularnie aktualizować jego oprogramowanie. Aby cała infrastruktura korzystała z aktualnych poprawek bezpieczeństwa, warto włączyć opcję automatycznych aktualizacji. W ten sposób nie będziesz musiał martwić się, że zapomnisz zainstalować nowe zabezpieczenia.

Jak chronić urządzenia IoT?


Nie ma jednego rozwiązania, które uchroniłoby wszystkie urządzenia IoT przed każdym rodzajem zagrożeń, ale istnieje kilka strategii, które mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka stwarzanego przez te urządzenia. Najważniejsze jest to, aby różni interesariusze zapobiegali szerszym lukom IoT poprzez wspólną odpowiedzialność.

Producenci

Bezpieczeństwo urządzeń IoT zaczyna się od usunięcia przez producentów znanych luk w zabezpieczeniach ich produktów, wypuszczania regularnych poprawek oraz informowania użytkowników końcowych o zakończeniu wsparcia produktów. Producenci rozwiązań IoT powinni na etapie projektowania zidentyfikować zagrożenia. Kluczowe znaczenie ma w tym kontekście przeprowadzanie testów penetracyjnych, aby upewnić się, że w produkcie nie ujawnią się żadne błędy. Producenci urządzeń IoT powinni również umożliwić przyjmowanie od użytkowników zgłoszeń o lukach w zabezpieczeniach i starać się je jak najszybciej eliminować.

Użytkownicy

Użytkownicy muszą zdawać sobie sprawę z zagrożeń, na jakie narażone są urządzenia IoT. Ważną kwestią jest nadanie priorytetu bezpieczeństwa urządzeń IoT i chronienie laptopów, smartfonów i routerów, które się z nimi łączą. Czynności związane z bezpieczeństwem urządzeń IoT w sieciach domowych powinny uwzględniać:

  • zmianę domyślnego hasła,
  • aktualizację oprogramowania układowego urządzeń,
  • włączanie automatycznych aktualizacji,
  • wybór bezpiecznych ustawień zapobiegających lukom w zabezpieczeniach urządzeń internetu rzeczy.

Organizacje

Organizacje mogą chronić się przed lukami w zabezpieczeniach urządzeń IoT, postępując zgodnie z najlepszymi praktykami bezpieczeństwa. Koniecznością jest zabezpieczenie firmowej sieci za pomocą metod szyfrowania lub infrastruktury klucza publicznego, a także monitorowanie systemów pod kątem nietypowych i potencjalnie złośliwych działań. Bardzo praktycznym narzędziem jest skaner luk w zabezpieczeniach IoT, który wykonuje serię testów systemów i sieci w poszukiwaniu słabych punktów.

Jakie luki występują w zabezpieczeniach IoT?


Urządzenia IoT prawie zawsze mają luki w zabezpieczeniach. Wynika to z jednej istotnej rzeczy – wszystkie z nich korzystają z protokołów komunikacyjnych i działają na systemach operacyjnych, których struktura jest doskonale znana cyberprzestępcom.

Zrozumienie słabych stron infrastruktury pozwoli szybciej wdrożyć odpowiednie rozwiązanie, które wzmocni poziom zabezpieczeń całej infrastruktury. Inteligentne skanowanie i profilowanie urządzeń pozwala zespołom ds. bezpieczeństwa IT mieć wgląd w sieciowe urządzenia IoT, ich profile ryzyka i zachowanie w sieci podczas interakcji z innymi urządzeniami.

Dzisiejsze najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa IoT wykorzystują uczenie maszynowe do rozpoznawania złośliwych wzorców komunikacji sieciowej w celu reagowania na zagrożenia, zanim dojdzie do ataku. Jeśli zależy Ci na kompleksowej diagnostyce Twojej firmowej infrastruktury IoT w kierunku identyfikacji luk w zabezpieczeniach, wybierz usługę CyberWatch od Orange. Dzięki temu praktycznemu narzędziu możesz uwolnić specjalistów IT od żmudnej i czasochłonnej pracy związanej z monitorowaniem ruchu sieciowego.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm

    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Cyberbezpieczeństwo 21 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zostaną zaimplementowane unijne przepisy NIS2. Obejmą one zdecydowanie większą grupę firm niż dotychczas i sporo zmienią […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Cyberbezpieczeństwo 5 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?

    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Cyberbezpieczeństwo 2 października 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberprzestrzeń stała się globalną areną zmagań. Tu nie ma wyjątków. Instytucje publiczne również muszą się mierzyć z niewidzialnym przeciwnikiem jakim […]

  • Security awareness – pierwsza linia obrony

    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Cyberbezpieczeństwo 11 września 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Jednym z najważniejszych środków profilaktycznych w kontekście zagrożeń cybernetycznych jest świadomość bezpieczeństwa pracowników. Posiadająca aktualną wiedzę załoga stanowi pierwszą linię […]