Rodzaje chmury. Którą wybrać?
Na pewno słyszałeś nie raz o licznych zaletach chmury, jak jednak wybrać najlepszą do potrzeb swojej firmy? Koniecznym jest poznanie i zrozumienie jej różnych typów. To proste!
Wyróżnia się trzy różne typy chmury obliczeniowej: publiczną, prywatną i hybrydową. Czym charakteryzuje się każda z nich oraz która będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej firmy?
Chmura prywatna
Chmura prywatna – jak wskazuje już jej nazwa – służy użytkownikom konkretnej organizacji. Zasoby chmury obliczeniowej używane są przez jedno przedsiębiorstwo. Usługi i infrastruktura znajdują się w sieci prywatnej. Do zbudowania chmury, wykorzystuje się przede wszystkim wewnętrzne zasoby IT danej firmy.
Zalety chmury prywatnej:
- Użytkownik ma pełną kontrolę nad zasobami, które znajdują się w chmurze. Nadzór nad chmurą prywatną sprawuje jej właściciel lub zaufany partner.
- Przechowywane są w niej istotne dla danej firmy dane i aplikacje,
- Zapewnia większą poufność danych oraz większe zabezpieczenia przed osobami postronnymi.
- Korzystanie z zasobów chmury prywatnej jest elastyczne, tzn. chmura będzie dopasowywała się do zużycia przez organizację danych i wykorzystywania zasobów (dzięki cechom tj. skalowalność i automatyzacja). Przedsiębiorca nie musi się zatem martwić np. o to czy i ile zakupić dodatkowego miejsca.
Chmura prywatna – dla kogo będzie najlepsza?
Ten typ chmury najczęściej wykorzystuje się w firmach związanych z wyjątkową ochroną zasobów danych, np. w przedsiębiorstwach farmaceutycznych i finansowych. Jest niemal konieczna w tych wszystkich miejscach, w których obligatoryjna (według prawa) jest ścisła ochrona danych i ich bezpieczne przechowywanie. Przykładem takich wdrożeń mogą być…
Chmura publiczna
Chmura publiczna to rodzaj usługi chmury obliczeniowej, kierowany przez jedną organizację sprzedającą i udostępniającą usługi konkretnym firmom lub społeczeństwu. Usługi i zarządzanie zasobami w chmurze publicznej możliwe jest dzięki przeglądarce internetowej. W tym przypadku – cały sprzęt, oprogramowanie i infrastruktura są po stronie dostawcy chmury, który ma do nich pełen wgląd i prawo do zarządzania.
Zalety chmury publicznej:
- Zwykle jest tańszym rozwiązaniem niż chmura prywatna lub samodzielne utrzymywanie środowiska IT. Przedsiębiorstwa nie muszą prowadzić własnej kosztownej infrastruktury oraz utrzymywać pracowników czuwających nad jej działaniem.
- Zasoby chmury publicznej są dostępne dla klientów w dowolnym czasie, miejscu i na każdym urządzeniu, z którego korzystają. Wystarczy, że mają dostęp do Internetu.
- Klient nie płaci abonamentu z góry, lecz rozlicza się za konkretne wykorzystanie zasobów chmury.
- Usługi dostarczane są automatycznie – od razu po opłaceniu dostępu do zasobów. Nie ma konieczności zatrzymywania w tym czasie pracy innych aplikacji.
Dla kogo najlepsza będzie chmura publiczna?
Z chmury publicznej najczęściej korzystają te przedsiębiorstwa, w których aplikacje wykorzystywane są przez dużą liczbę klientów. Dostęp do nich zapewniany jest przez połączenie z Internetem. Są to zwłaszcza firmy świadczące usługi e-commerce, agencje reklamowe czy serwisy społecznościowe. Ponadto, chmura publiczna przynosi wiele korzyści współpracującym podmiotom. Nie tylko ułatwia i usprawnia pracę, ale także daje możliwość upubliczniania efektów swoich działań.
Chmura hybrydowa
Podobnie jak w przypadku samochodów, tak i w przypadku chmury, hybrydowość oznacza nic innego jak tylko korzystanie z kilku źródeł. W przypadku chmury hybrydowej – z dwóch typów infrastruktury: chmury publicznej i prywatnej. Każda z nich kierowana jest przed odrębną organizację, ale są ze sobą powiązane. Oznacza to możliwość przekazywania danych (np. z aplikacji z chmury publicznej do prywatnej). Niektóre dane klienta pozostają w zasobach chmury publicznej, inne mają swoje miejsce w chmurze prywatnej.
Zalety chmury hybrydowej:
- Przedsiębiorstwa mogą zmieniać charakter usług w chmurze – w zależności od potrzeb w danej chwili.
- Zapewnia większą elastyczność i dostosowanie usług do działalności firmy.
- Jest pomocna w optymalizacji aktualnych usług i zabezpieczeń.
Chmura hybrydowa – dla kogo najlepsza?
Chmurę hybrydową wykorzystują najczęściej firmy prowadzące różnorodną działalność dla wielu klientów.
Wybór rodzaju chmury uzależniony jest od charakteru danej firmy lub organizacji. Jakkolwiek, na pewno warto skorzystać z licznych możliwości, jakie zapewnia każdy z rodzajów cloud computing’u.