Racjonalne gospodarowanie wodą – jak robić to mądrze?
Kwestia zasobów wody to już nie tylko sprawa ekologów, ale problem, z jakim borykają się na co dzień polscy samorządowcy. W lecie 2018 roku susza opanowała całą Polskę. Dotknęła niemal 83 proc. gmin i objęła 63 proc. gruntów ornych. Notowano ją we wszystkich województwach kraju, a w 10 z nich panowała we wszystkich gminach. O podobnej sytuacji słyszymy właściwie każdego roku.
Susza w Polsce: trudna sytuacja hydrologiczna dotyka każdego
Susza to jedno z najbardziej ekstremalnych zjawisk – w dodatku oddziałujących nie tylko na środowisko, ale też na gospodarkę i w konsekwencji – na społeczeństwo. O suszy możemy mówić w momencie utrzymywania się długotrwałego deficytu opadów.
Skutki suszy mogą być opłakane; w pierwszej kolejności następuje przesuszeniem gleby. Jeśli sytuacja nie poprawia się wystarczająco szybko, może dojść do zmniejszenia lub całkowitego zniszczenia upraw roślinnych, co oznacza z kolei zarówno ogromne straty dla rolników, jak i negatywne konsekwencje dla reszty społeczeństwa – w postaci podwyżek cen podstawowych produktów spożywczych. Warto również pamiętać o tym, że susza stwarza bezpośrednie zagrożenie pożarowe; najlepiej widać to na przykładzie lasów i dramatycznego zmniejszenia wilgotności ściółki leśnej. Wystarczy niedopałek (lub inny przejaw ludzkiej nieostrożności), by wywołać pożar.
W Polsce na jednego mieszkańca przypada ok. 1800 m³ wody na rok. To mniej więcej półtora basenu olimpijskiego. W trakcie suszy wskaźnik ten spada poniżej 1000 m³/rok/osobę. Choć taka ilość może się wydawać pokaźna, stawia nas w końcówce krajów europejskich. Średnia ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca Europy jest 2,5 razy większa i wynosi ok. 4500 m³/rok.
Warto jednocześnie dodać, że trudna sytuacja hydrologiczna Polski silnie dotyka również odbiorców końcowych. Z prostej przyczyny – rosnących rachunków. By jednak trwale poprawić sytuację, konieczne są rozwiązania na poziomie gmin i powiatów i racjonalne gospodarowanie wodą.
Polskie samorządy potrzebują rozwiązań, które pozwolą im zaoszczędzić budżet dzięki racjonalnemu gospodarowaniu wodą, a jednocześnie ochronić się przed trudną sytuacją środowiskową i zachować kontrolę nad wydatkami. Takie możliwości daje wykorzystanie nowych technologii i internetu rzeczy.
Pobierz infografikę
Oszczędzanie wody: rozwiązanie dla samorządowców
To, jak racjonalnie gospodarować wodą, to dla samorządowców ogromne wyzwanie; nierzadko samorządy pozbawione są odpowiednich narzędzi i rozwiązań, które mogłyby im pomóc w wygodnym zarządzaniu siecią wodociągową w taki sposób, by było to jednocześnie korzystne dla mieszkańców. Odpowiedzią może być jednak Smart Water, czyli system, który został stworzony z myślą o gminach, miastach i przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych.
Smart Water od Orange dla Firm pozwala stworzyć zautomatyzowany system odpowiadający na potrzeby i problemy społeczności. Nakładki na licznikach umożliwiają samoczynne zbieranie danych, przetwarzanie ich i wyciąganie wniosków na temat bieżącej sytuacji. Ułatwiają szybkie działanie i wczesne wykrycie awarii i nieprawidłowości, tak by zminimalizować straty; sieć wodociągowa jest zatem pod stałą kontrolą. Ma to realny wpływ na rachunki opłacane przez mieszkańców. Co istotne, system Smart Water skutecznie zapobiega również nadużyciom; system wykrywa bowiem próby manipulowania wodomierzem za pomocą silnych magnesów (co nadal jest niestety dość popularną metodą kradzieży wody).
Warto jednocześnie dodać, że Smart Water nie tylko realnie wpływa na obniżenie rachunków płaconych przez mieszkańców, ale też – dba o ich wygodę. Dzięki automatycznemu sprawdzaniu stanu liczników mieszkańcy nie muszą być w domu w trakcie odczytu.
Zachęcamy do zapoznania się z infografiką prezentującą możliwości i korzyści Smart Water od Orange dla Firm. Smart Water to oferta dla samorządów każdej wielkości, dopasowana do wielu potrzeb. Zapraszamy!