Opłata mocowa. Dowiedz się jak oszczędzać energię w firmie
IoT 25 czerwca 2022 3 minuty czytania

Opłata mocowa. Dowiedz się jak oszczędzać energię w firmie

Wprowadzenie opłaty mocowej dla firm sprawiło, że coraz więcej przedsiębiorców zaczęło rozważać przejście na czystą energię. Niezależność energetyczna lub obniżenie rachunków za prąd brzmią kusząco, ale jak to osiągnąć? Co zrobić, by oszczędzanie energii w firmie było skuteczne? I co to właściwie jest opłata mocowa?

Oszczędzanie energii w firmie to nie wszystko

Podwyżki cen energii stanowią zmorę dla wielu przedsiębiorstw. Szczególnie że prąd nie należy do tych rzeczy, z których można przy prowadzeniu firmy zrezygnować. Wdrażanie drobnych oszczędności związanych z codziennym użytkowaniem sprzętów elektronicznych to dobry początek. Jednak bądźmy realistami – raczej nie ma co liczyć na to, że znacząco wpłynie na wysokość rachunków za prąd. Wyrabianie dobrych nawyków trwa latami, a ceny energii wzrastają już teraz. Do ich obniżenia nie wystarczy kartka „Proszę gasić światło”. Szczególnie teraz, gdy pojawiła się opłata mocowa dla firm.

Opłata mocowa a fotowoltaika

Od początku 2021 roku podwyżki cen energii dla przedsiębiorców stały się faktem. Opłata mocowa oznacza nową pozycję w rachunku za prąd. Ustawa nakłada na przedsiębiorców dodatkową opłatę za energię zużytą w dni robocze w godzinach 7-22. Jej wysokość będzie ustalana według szeregu parametrów osobno na każdy kolejny rok*. Opłata mocowa dla firm oznacza zatem większe koszty, szczególnie dla przemysłu, a w efekcie wzrost cen produktów.

Zakładając panele fotowaltaiczne, można zoptymalizować koszty, a tym samym zmniejszyć negatywny wpływ opłaty mocowej oraz podwyżek cen energii, które mogą nas czekać w ciągu kolejnych lat. Ile w ten sposób zaoszczędzimy? Przez jeden rok 10 kWp (kilo watt peak) instalacji fotowoltaicznej produkuje 10 MWh (megawatogodzin) energii elektrycznej, co oznacza oszczędność 5900 zł netto rocznie (źródło: Orange).

Przy czym 1 kWp przekłada się na ok. 5,5 m² paneli fotowoltaicznych, a przeciętne jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie do ok. 1,3 MWh**. Nadwyżki energii możemy sprzedawać, co dodatkowo skróci okres zwrotu z inwestycji. Jednak zanim zaczniemy korzystać z dobrodziejstw energii słonecznej, czeka nas proces projektowania i montażu.

Oszczędność energii w firmie to inwestycja

Montaż najmniejszych instalacji fotowoltaicznych może trwać od miesiąca do pół roku. Wykonanie tych większych, powyżej 500 kWp, zajmie 2-3 lata. Jeśli więc planujemy przejść na zieloną energię warto jak najszybciej przystąpić do działania. A z całą pewnością warto, to bowiem jeden z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie energii w firmie.

Choć fotowoltaikę kojarzymy przede wszystkim z modułami, które można zobaczyć na dachach budynków, w skład instalacji wchodzi o wiele więcej elementów. Aby energia słoneczna z paneli mogła zostać zamieniona na elektryczną, potrzebny jest falownik zmieniający prąd stały na prąd zmienny, rozdzielnia elektryczna, która umożliwi podłączenie i rozprowadzenie wszystkich obwodów, okablowanie, licznik oraz szereg niezbędnych zabezpieczeń.

Każda realizacja wymaga więc wykonania pomiarów, określenia profilu zużycia energii, wykonania projektu i doboru odpowiednich komponentów. Realizację tego przedsięwzięcia najlepiej powierzyć fachowcom, którzy zapewnią kompleksową usługę. Nie tylko przed i w trakcie, lecz także po założeniu instalacji fotowoltaicznej.

Jak kontrolować zużycie energii w firmie przy fotowoltaice?

Warto pamiętać, że korzystanie z własnego źródła energii wiąże się również z odpowiedzialnością. Dlatego kluczowa przy jej użytkowaniu będzie stała kontrola nad instalacją. Jeśli skorzystamy z nowoczesnych rozwiązań, to kwestia tego, jak kontrolować zużycie prądu w firmie, nie powinna sprawiać większych problemów.

Smart Energy Controller zapewni stały nadzór nad instalacją fotowoltaiczną, urządzeniami, które są nią zasilane, a także zewnętrzną siecią energetyczną. Wykorzystując sztuczną inteligencję i zaawansowaną analitykę, optymalizuje on zużycie energii w firmie, obniżając tym samym jej koszt.

Zarządzanie instalacją jest możliwe również zdalnie dzięki aplikacji Live Object będącej autorskim rozwiązaniem Orange. Bezpieczeństwo użytkowania wspiera dodatkowo system generowania alarmów i powiadomień, a wbudowany „Strażnik mocy” pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie obwodów w razie potrzeby. Dzięki temu może pomóc zmniejszyć ryzyko wysokich kar ustawowych za przekroczenie mocy umownej i poziomu mocy biernej.

Kary te są naliczane w przypadku klientów biznesowych, którzy przez czas dłuższy niż 15 minut pobierają więcej mocy, niż wynika to z zawartej umowy. „Strażnik mocy”, analizując co minutę pobór, może powiadomić o przekroczeniu limitu lub – jeśli tak zostanie zaprogramowany – automatycznie wyłączyć część urządzeń. W takich przypadkach jedynie dzięki szybkiej reakcji można uniknąć dotkliwych kar finansowych.

Inwestycja w zieloną energię to długofalowe zobowiązanie. Wykonanie dobrze działającej instalacji, która będzie skutecznym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej w firmie, stanowi złożony proces. Zapewne trochę potrwa, ale warto poczekać na efekty.

Jeśli szukasz zaufanego partnera, który kompleksowo i profesjonalnie zajmie się realizacją dla twojej firmy, odwiedź: https://www.orange.pl/duze-firmy/fotowoltaika.

Oceń artykuł

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • M2M mówi do rzeczy

    M2M mówi do rzeczy
    M2M mówi do rzeczy
    IoT 21 października 2024

    IoT

    Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

  • Smart grid – czym jest inteligentna sieć elektroenergetyczna?

    Smart grid – czym jest inteligentna sieć elektroenergetyczna?
    Smart grid – czym jest inteligentna sieć elektroenergetyczna?
    IoT 9 października 2024

    IoT

    Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną rośnie również konieczność budowy bardziej efektywnych systemów dystrybucji. Z tej potrzeby wyłoniła się […]

  • Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?

    Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
    Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
    IoT 16 kwietnia 2024

    IoT

    Do stworzenia inteligentnego miasta konieczna jest sieć, która nie tylko zapewnia połączenia, ale również umożliwia przyszłą rozbudowę infrastruktury. Sieci LoRaWAN […]

  • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    IoT 18 marca 2024

    IoT

    Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]