#Poradnik część 2. Zwiększ bezpieczeństwo firmy
Cyberataki dotykają nas co cztery sekundy. Jeśli nie zadbamy o ochronę swojej firmy i naszych pracowników wkrótce sami trafimy na listę hakerów. Zacznijmy o tym myśleć bardzo poważnie i jeszcze poważniej działać. Ale e-oszuści nie są jedynym zagrożeniem podczas prowadzenia biznesu. Przeczytaj, jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w firmie – i pobierz nasz darmowy poradnik „Jak bezpiecznie prowadzić firmę?”!
(Nie)bezpieczna firma – uważajmy na cyberataki
Według wielu raportów najsłabszym ogniwem w łańcuchu ochrony firmowych danych nadal jest człowiek. Dlatego w dobie pracy hybrydowej oraz rosnącej liczby sprzętów domowych z dostępem do internetu, wiedzę o cyberzagrożeniach powinien mieć i rozwijać praktycznie każdy. Bezpieczna firma to pracownicy świadomi zagrożeń.
Skala problemu cyberzagrożeń rośnie. Departament skarbu USA twierdzi, że w pierwszej połowie 2021 w związku z cyberatakami ransomware zapłacono 590 mln dolarów okupów, w całym 2020 r. – 416 mln dolarów.
W Polsce na celowniku znalazły się takie sektory, jak finanse i bankowość oraz sektor rządowy i wojskowy. Nie miejmy złudzeń, że tylko dużym graczom się dostaje. Podatne na ataki są również mniejsze firmy.
– Liczby te nadal będą rosną – prognozuje Omer Dembinsky, menedżer działu analiz Check Point, udowadniając, że cyberbezpieczeństwo w firmie to dziś podstawa.
Dobra wiadomość jest taka, że… Polska powróciła w tym roku do czołowej „15.” rankingu najbezpieczniejszych sieci Europy. Dbając o bezpieczeństwo informatyczne w firmie, możemy nie tylko utrzymać ten wynik, ale też go poprawić – obecnie zajmujemy 12. miejsce.
Utrata danych – sytuacje obniżające bezpieczeństwo w firmie
Nie zapominajmy jednak, że nie tylko cyberataki są zagrożeniem, firmy borykają się również z wieloma mniejszymi, ale uciążliwymi problemami. Zwykłą codziennością, która obniża bezpieczeństwo IT w firmie, są:
- Awarie komputerów – szczególnie matryc oraz dysków – ich samodzielna wymiana grozi uszkodzeniem innych elementów komputera.
- Błędy konfiguracji i działania systemu operacyjnego – niekiedy jedno niewłaściwe kliknięcie potrafi unieruchomić komputer… i biznes.
- Awarie „wtyczek” przeglądarek internetowych – potrafią skutecznie utrudnić korzystanie z internetu.
- Problemy z konfiguracją i przestojami drukarek – zdarzają się, gdy trzeba na szybko wydrukować umowę lub dokumenty do urzędu.
- Problemy z konfiguracją spotkań telekonferencyjnych – wybór właściwej kamery czy odblokowanie dostępu do sieci firmowej.
- Nagłe L4 pracownika lub inna przyczyna, przez którą nie mamy dostępu do jego danych.
- Brak prądu w biurze lub inna awaria – jak pracować, gdy nie mamy pełnego dostępu do biura?
– Niesprawne komputery wpływają na efektywność firmy na każdym polu i mogą prowadzić do obniżenia jakości obsługi. Na przykład księgowej: utrata danych wskutek awarii komputera wiąże się z koniecznością ich ponownego wprowadzenia i opóźnieniami. W przypadku działalności tak silnie uzależnionej od terminowości jak usługi księgowe oznacza to często pogorszenie reputacji lub nawet utratę klientów – Jakub Olechowski Senior Solutions Manager Rozwiązania ICT.
Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?
Wdrożenie odpowiednich praktyk zwiększających ochronę danych powinno zatem stać się jednym z priorytetów firmy, a przestrzeganie ustalonych zasad – codziennością wszystkich pracowników. Zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw posiadających swoje oddziały za granicą, gdzie komunikacja odbywa się przez internet.
Jak zadbać o laptopa w firmie podczas codziennej pracy i w podróży? Jak rozpoznać cyberatak i gdzie zgłosić przestępstwo internetowe? I w końcu jak chronić PESEL, aby ustrzec się przed próbą wzięcia na niego kredytu i wykorzystać sprawdzenie firmy po NIP? Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poradniku „Jak bezpiecznie prowadzić firmę?”, w materiale, który możesz pobrać poniżej.
Sięgnij również po część pierwszą i trzecią.
Czego jeszcze się dowiemy z poradnika o bezpieczeństwie w firmie?
- poznamy największe zagrożenia fizyczne systemów informatycznych oraz cyberzagrożenia czyhające na komputer i nauczymy się, jak zabezpieczyć się przed cyberatakami,
- dowiemy się, na czym polega zabezpieczenie przed wzięciem kredytu czy założeniem firmy na Twój numer PESEL oraz jak sprawdzić firmę kontrahenta po NIP,
- a także – dlaczego warto robić kopię zapasową danych i jak to robić skutecznie.
Słowem: jak powinna wyglądać bezpieczna firma. Poradnik „Jak bezpiecznie prowadzić firmę?” to źródło nie tylko cennej wiedzy, ale również spokoju, jakiego potrzebuje każdy przedsiębiorca.
Warto wiedzieć:
Polska wróciła do czołowej „15.” rankingu najbezpieczniejszych sieci Europy. W ostatnim rankingu cyberbezpieczeństwa – pomimo podnoszonych alarmów CRP – wyprzedziliśmy m.in. Luksemburg, Norwegię czy Holandię. Z najnowszych analiz firmy Check Point Research wynika, że najczęstszym zagrożeniem dla polskich i europejskich komputerów jest wciąż botnet Emotet. Na popularności zyskuje również SnakeKeylogger, potrafiący rejestrować naciśnięcia klawiszy, a tym samym wykradać hasła i loginy użytkowników.