Dlaczego warto korzystać z profesjonalnego wsparcia Security Operations Center?
Cyberbezpieczeństwo 26 października 2021 <1 minuta czytania

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnego wsparcia Security Operations Center?

Korzystając z profesjonalnego wsparcia wyspecjalizowanego centrum operacji bezpieczeństwa (SOC), firma może liczyć, że będzie na bieżąco informowana o nowych zagrożeniach i podatnościach, jakie pojawiają się w jej sieci wewnętrznej i na styku z internetem. Będzie też odciążona od czasochłonnego monitorowania ruchu w swej sieci w poszukiwaniu anomalii. A w przypadku zagrożenia otrzyma wsparcie, by dać odpór hakerom.

 

Cyberbezpieczeństwo jako element strategii

Nie jest wcale przypadkiem, że dziś cyberbezpieczeństwo uwzględniane jest coraz częściej w strategiach działalności wielu firm i instytucji. Efektywność i ciągłość działania w biznesie w coraz większym stopniu nierozerwalnie związana jest z dostępem do wykorzystywanych technologii i danych. Sprawność systemu IT często więc warunkuje powodzenie operacji biznesowych.

W takiej sytuacji nie można sobie pozwolić np. na niedostępność tych zasobów, a zwłaszcza wtedy, kiedy usługi te są dla nas wszystkich bardzo ważne lub nawet kluczowe (dyrektywa NIS, Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa). Dlatego dziś w wielu firmach standardem staje się zlecanie całodobowego zdalnego zarządzania i monitoringu zabezpieczeń systemu IT wyspecjalizowanym centrom bezpieczeństwa, tzw. Security Operations Center (SOC). Posiadają one bowiem odpowiednią liczbę specjalistów od bezpieczeństwa IT, dostęp do najnowszych technologii oraz mają wdrożone odpowiednie procesy i procedury.

Dzięki temu są w stanie efektywnie wykrywać zagrożenia oraz analizować ich wpływ na systemy i infrastrukturę u klientów. Co nie mniej istotne, SOC daje gwarancję szybkiej reakcji na cyberincydenty, do których dochodzi w sieci i które mogą zakłócić ciągłość działania firmy czy instytucji.

Tego typu usługi już od wielu lat oferuje Orange Polska. W strukturach operatora od ponad 20 lat działa wyspecjalizowany zespół ekspertów CERT Orange Polska, odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników internetu korzystających z jego sieci. Klient może liczyć, że będzie na bieżąco informowany o nowych zagrożeniach i podatnościach, jakie pojawiają się w sieci, i będzie odciążony od czasochłonnego monitorowania ruchu w swej sieci w poszukiwaniu anomalii. Przede wszystkim zaś otrzyma wsparcie w rozwiązywaniu incydentów bezpieczeństwa.

Czy warto korzystać z SOC?

Dlaczego warto skorzystać z usług SOC? Wyobraźmy sobie, jak funkcjonuje dział IT w dużej korporacji, która zatrudnia kilkunastu informatyków. Jeden zajmuje się siecią, drugi komputerami, trzeci drukarkami, kolejna osoba papierami związanymi z ochroną danych osobowych. Ktoś koncentruje się na aplikacji, a kolejna osoba jest ekspertem od baz danych. Ktoś w tym czasie próbuje wykorzystać hasło, które ukradł jednemu z pracowników, ktoś podrzuca złośliwe oprogramowanie, które właśnie zaczyna szyfrować dane na serwerach firmy. Jak w tej sytuacji szybko zareagować? Kto da odpór hakerom? Kto przewidzi kolejny ruch i określi skutki, jakie niosą za sobą te zagrożenia? Ktoś równolegle musi to bezpieczeństwo monitorować. Wiedzieć, co wyłączyć, co zablokować, aby powstrzymać zagrożenie. Takie możliwości ma NEXT Generation SOC Orange Polska. Co niezwykle istotne, Centrum Bezpieczeństwa Orange ma już przygotowane scenariusze bezpieczeństwa dla systemów klienta, które można w takich sytuacjach wykorzystać.

NEXT Generation SOC z takimi rozwiązaniami jak SIEM czy SOAR to jednak nie tylko rozwiązanie dla największych korporacji. Z myślą o mniejszych klientach Orange przygotował ostatnio usługę SOC Lite, która poprzez uruchomienie kilkunastu scenariuszy bezpieczeństwa odciąża firmy z analizy setek zdarzeń występujących w ich sieciach. A w przypadku, gdy pojawia się groźny incydent, klient niezwłocznie dostaje od Orange czytelne powiadomienie z rekomendacją, co należy zrobić. Tym samym administratorzy klienta, którzy odpowiadają za ochronę infrastruktury, mogą sobie pozwolić na komfort spokojniejszej pracy. Wiedzą, że gdy pojawi się coś niezmiernie istotnego – gdy tylko wykryjemy faktyczny incydent – taka informacja zostanie im przekazana niezwłocznie. Co  bardzo istotne dla mniejszych firm, miesięczny koszt usługi SOC Lite nie przekracza tysiąca złotych!

Rozwiązanie dla mniejszych firm

To wygodne i bardzo efektywne rozwiązanie, bowiem jeden specjalista od IT – a do tego ogranicza się często dział informatyczny w mniejszych firmach – nie jest w stanie skutecznie zadbać o zabezpieczenie sieci na odpowiednim poziomie. Monitorowanie i reagowanie na cyberzagrożenia, na incydenty bezpieczeństwa to proces, który trzeba realizować w trybie 24/7/365. Pracowników trzeba zatrudnić w trybie zmianowym, a do tego dać im odpowiednią technologię, utrzymywać ją, rozwijać. To muszą być specjaliści, analitycy bezpieczeństwa, inżynierowie i menedżerowie nadzorujący operacje, ale też przygotowani do pracy w stresie.

Dodatkowo taki zespół trzeba ciągle szkolić, zapewniać wymagane certyfikacje, opracowywać aktualne procedury. Wszystko to już od wielu lat oferuje Orange. A jego zespół SOC posiłkuje się najlepszymi metodykami w bezpieczeństwie, a także całą gamą sprawdzonych scenariuszy. Kompetencje SOC Orange doskonale uzupełnia zespół CERT operatora. Dzięki temu jest na bieżąco z tym, co mogą przygotować cyberprzestępcy. Dlatego też dziś zdecydowanie taniej i pewniej jest skorzystać z usługi SOC, niż budować tego typu zaplecze u siebie w firmie.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm

    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Cyberbezpieczeństwo 21 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zostaną zaimplementowane unijne przepisy NIS2. Obejmą one zdecydowanie większą grupę firm niż dotychczas i sporo zmienią […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Cyberbezpieczeństwo 5 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?

    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Cyberbezpieczeństwo 2 października 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberprzestrzeń stała się globalną areną zmagań. Tu nie ma wyjątków. Instytucje publiczne również muszą się mierzyć z niewidzialnym przeciwnikiem jakim […]

  • Security awareness – pierwsza linia obrony

    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Cyberbezpieczeństwo 11 września 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Jednym z najważniejszych środków profilaktycznych w kontekście zagrożeń cybernetycznych jest świadomość bezpieczeństwa pracowników. Posiadająca aktualną wiedzę załoga stanowi pierwszą linię […]