10 wyzwań dla firm. W chmurze czy bez?
Cloud 12 grudnia 2022 4 minuty czytania

10 wyzwań dla firm. W chmurze czy bez?

Usługi chmurowe zapewniają bezpieczeństwo i elastyczność działania. Oznacza to również lepszą współpracę między pracownikami i firmami. Pomaga w podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji, Co więcej, pozwala wyeliminować wiele problemów pojawiających się w firmach korzystających z własnej infrastruktury IT.

Usługi w chmurze: czym właściwie są?


Firmy – zwłaszcza te większe – posiadają ogromne ilości danych, które zwiększają się każdego dnia. Aby zapewnić ich bezpieczeństwo, a przy okazji nieco obniżyć koszty, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na usługi chmurowe.

Czym są usługi w chmurze (z ang. cloud computing)? To zbiór usług informatycznych, udostępnianych przez internet, a świadczonych przez profesjonalnych dostawców, oferujących jednocześnie przedsiębiorcy potrzebne wsparcie techniczne. Przedsiębiorcy mogą dzięki temu korzystać z interesujących ich usług i aplikacji. Co ważne, płacą jedynie za te, z których faktycznie korzystają, co zachęca do tego rozwiązania również mniejsze firmy, które dysponują nieco bardziej ograniczonym budżetem.

Wielu przedsiębiorców, chcąc nie tylko mieć dostęp do takich usług, ale też – zyskać bezpieczeństwo swoich danych i ograniczyć ponoszone koszty, decyduje się zatem na migrację danych do chmury.

Migracja do chmury – na czym polega?


Migracja danych do chmury to przejście od tradycyjnego przetwarzania we własnej serwerowni, przy wykorzystaniu lokalnego serwera lub komputera osobistego, na rzecz usług udostępnionych przez tzw. Cloud Providera.

Chmura daje dostęp do wielu usług i aplikacji – od tworzenia kopii zapasowych danych, po rozwiązania komunikacyjne. Biorąc pod uwagę cały potencjał i rozwój chmury obliczeniowej w ostatnich latach istnieje również wiele wyzwań przed którymi stoją firmy stawiające na własne rozwiązania. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej firmy. Być może chmura obliczeniowa okaże się dobrą alternatywą, która zapewni Ci dynamiczny rozwój.

– Korzyści, które płyną z chmury stały się trudne do podważenia, a firmy bez możliwości, jakie ona zapewnia, ryzykują, że pozostaną outsiderami transformacji. Oczywiście chmura niesie ze sobą nowe wyzwania, którymi firmy muszą zarządzać, ale elastyczność i skalowalność, jakie oferuje, mogą dodać ogromną wartość w czasach szybkich zmian zachodzących na rynku. Chmura może być remedium na wskazane ryzyka, zawsze jednak warto wykonać rachunek zysków i strat. Nie każde ryzyko jest krytyczne, choć często istnieją też nieuświadomione zagrożenia, które zauważamy dopiero w momencie, gdy jest już za późno. Dlatego niezbędne są cykliczne audyty bezpieczeństwa. Może okazać się, że właśnie taki audyt wyznaczy trend modernizacji w Twoim biznesie i zainicjuje wejście na ścieżkę stałych wzrostów – Przemysław Bańko Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Omniconnect.

Zalety chmury internetowej


W porównaniu do tradycyjnego modelu chmura eliminuje liczne ryzyka związane z przetwarzaniem danych. Jeśli podejmiesz właściwe kroki i będziesz współpracować z renomowanym i doświadczonym Integratorem, możesz zminimalizować ryzyko i czerpać korzyści z usług IT w chmurze.

Jakie ryzyka pomaga zatem ograniczyć chmura?

  1. Wysoki koszt zakupu i utrzymania infrastruktury – powiązany jest z wieloma potencjalnymi problemami. Zakup sprzętu oznacza wysoki jednorazowy wydatek. Utrzymanie własnej infrastruktury to również problemy związane z jej eksploatacją – sprzęt zajmuje miejsce, trzeba zapewnić mu zabezpieczone pomieszczenie serwerowe i obsługę techniczną.
  2. Szkolenia własnego działu IT – brak szkoleń lub niewystarczająca ich liczba podnosi ryzyko incydentów i naruszeń. Najczęściej pracownicy IT szkolą się we własnym zakresie – inicjatywa wynika z potrzeb zespołu. Oznacza to ryzyko braku wiedzy i kompetencji w wąskich dziedzinach IT, co w praktyce przekłada się na długotrwałe i kosztowne poszukiwanie rozwiązań wielu problemów.
  3. Brak odpowiedniej liczby specjalistów z zakresu cybersecurity – to kolejne zagrożenie bezpieczeństwa. Wiele przedsiębiorstw nie ma wdrożonych procedur dotyczących zabezpieczeń, nie prowadzi również audytów. Bezpieczeństwo kończy się na programach antywirusowych i UTM. Tymczasem liczba zagrożeń rośnie, a rodzaje ataków są coraz bardziej wyrafinowane.
  4. Przerwy w dostępie do zasobów – we własnej lokalizacji musisz się liczyć z przerwami w dostawie energii, czy z czasowym brakiem dostępu do internetu, Korzystanie z chmury pozwala na bezproblemowe zabezpieczenie się przed takimi awariami. Łatwo możesz również przenieść pracowników do pracy zdalnej.
  5. Niewystarczający backup danych – ryzykiem jest brak backupu lub jego złe wdrożenie i brak sprawdzonych procedur. Efekty tego typu zaniedbań widać zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy trzeba skorzystać z backupu. Wtedy jest już jednak za późno.
  6. Brak testów aktualizacji – brak środowisk rozwojowych i testowych podnosi ryzyko utraty integralności danych po wprowadzeniu poprawek i „łat” w środowisku produkcyjnym. Wiele firm nie ma możliwości testowania aktualizacji przed wdrożeniem.
  7. Niewłaściwa ochrona danych osobowych – realizacja praw osób fizycznych jest zdecydowanie szybsza w chmurze niż w rozproszonych systemach przedsiębiorcy. Odpowiedzialność za działanie infrastruktury spoczywa w takiej sytuacji na dostawcy rozwiązania chmurowego.
  8. Przestoje w pracy – prace serwisowe prowadzone we własnej serwerowni mogą ograniczać dostępność zasobów firmy. W chmurze możliwe jest tymczasem takie skonfigurowanie systemów, aby prace serwisowe były praktycznie niezauważalne dla użytkownika końcowego.
  9. Luki w bezpieczeństwie danych – grożą niską jakością działania i brakiem jego ciągłości. W chmurze natomiast dane z definicji podlegają rygorystycznemu zabezpieczeniu. Potwierdzają to odpowiednie certyfikaty dostawcy chmury, które można łatwo zweryfikować.
  10. Zbyt niska wydajność infrastruktury i zasobów – rozwój firmy i zmieniające się oprogramowanie wymaga ciągłego monitorowania wydajności oraz planu budżetowego i wdrożeniowego. W chmurze możliwe jest bardzo szybkie poszerzenie zasobów, co szczególnie sprawdza się w firmach handlowych, które model biznesowy oparły o sezonowość sprzedaży.

Korzyści z migracji do chmury


Migracja do chmury to nie tylko możliwość wyeliminowania wymienionych zagrożeń, typowych dla tradycyjnego modelu przetwarzania danych. Wiele zalet wynika też z elastyczności i dostępności, chociaż korzyści z przejścia do chmury i na tym się nie kończą. Oto niektóre z powodów, dla których firmy migrują do chmury:

  • Niski koszt całkowity – w chmurze dzięki stałym i przewidywalnym opłatom abonamentowym otrzymujesz wsparcie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
  • Szybsze wdrożenie – rozwiązania chmurowe są dostępne nieomal od razu. Ta łatwość implementacji wynika przede wszystkim z dostępności gotowych usług składowych, mniejszego zaangażowania administratorów i z prostych możliwości skalowania aplikacji.
  • Automatyczne aktualizacje – dzięki rozwiązaniom zarządzanym w oparciu o chmurę automatycznie uzyskujesz najnowsze technologie bez żadnych ukrytych opłat za aktualizację.
  • Wysoka dostępność – rozwiązania oparte na chmurze są bardziej dostępne niż lokalne. Daje to pracownikom dostęp do danych z dowolnego miejsca.
  • Bezpieczeństwo i odzyskiwanie danych – naruszenia bezpieczeństwa mają różne przyczyny — od zgubionych laptopów po wyciekające hasła. Warto sprawdzić, czy dostawca usług chmurowych przechowuje dane w sposób bezpieczny, to znaczy na szyfrowanych macierzach oraz czy samo Data Center jest certyfikowane pod kątem przechowywania danych wrażliwych na platformach współdzielonych.

Nie da się zatem ukryć, że można wymienić wiele zalet chmury internetowej; przedsiębiorcy, którym zależy na możliwości korzystania z wielu usług i narzędzi, a także zaoszczędzeniu części środków i bezpieczeństwie danych, powinni zatem rozważyć to rozwiązanie. Korzystanie z chmury internetowej ma zresztą jeszcze jedną, nieoczywistą zaletę – przedsiębiorca jest w ten sposób na bieżąco z ważną usługą w świecie IT, dzięki czemu jego firma nie zostaje w tyle za konkurencją.

Zobacz również odcinek videocastu Porozmawiajmy o chmurze #5: Zarządzanie ryzykiem a chmura, w którym szczegółowo omawiamy zagadnienie zarządzania ryzykiem w kontekście chmury.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Cloud 20 sierpnia 2024

    Cloud

    Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto […]

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]