Hiperautomatyzacja – oto przyszłość wielu firm
Firma online 16 sierpnia 2023 3 minuty czytania

Hiperautomatyzacja – oto przyszłość wielu firm

Hiperautomatyzacja staje się kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie organizacji. Z naszego artykułu dowiesz się, jak technologia ta transformuje biznes, zwiększa efektywność operacyjną i otwiera nowe możliwości rozwoju. Sprawdź, jaka będzie przyszłość pracy w erze technologicznego przełomu!

Hiperautomatyzacja – co to takiego?


Jest to koncepcja, która obejmuje automatyzację różnych procesów, w tym m.in. łańcuchy produkcyjne, procedury marketingowe i przepływy pracy. Możliwe jest to poprzez integrację sztucznej inteligencji, czyli Artificial Intelligence (AI), uczenia maszynowego – Machine Learning (ML) i zrobotyzowanej automatyzacji procesów, a więc Robotic Process Automation (RPA).

Hiperautomatyzacja skutecznie eliminuje potrzebę interwencji człowieka w zadaniach pomocniczych. Zapewnia też bogactwo danych, które można analizować w celu uzyskania wcześniej nieosiągalnego poziomu wglądu biznesowego. To z kolei może ułatwić tworzenie organizacji elastycznych i reagujących na nagłe zmiany rynkowe.

Różnorodność platform hiperautomatyzacji sprawia, że ​​firmy mogą je wdrażać z wykorzystaniem wielu istniejących technologii. Wśród nich wyróżnia się:

  • podstawowe narzędzia klasy RPA/RDA,
  • inteligentne pakiety do zarządzania procesami biznesowymi (iBPMS),
  • platformy integracyjne jako usługa (iPaaS),
  • dedykowane silniki informacyjne (Automation Engines).

Niezależnie od metody wdrożenie hiperautomatyzacji zawsze powinno być ono poprzedzone analizą potencjału biznesowego, oceną finansowej zasadności (ROI) oraz stworzeniem kompleksowego planu budowy i utrzymania.

Jakie korzyści może przynieść Twojej firmie hiperautomatyzacja?

Wdrożenie hiperautomatyzacji przynosi wielorakie korzyści zarówno w zakresie efektywności działania firmy, jak również dobrostanu pracowników. Poznaj najważniejsze z nich!

  • Zwiększona wydajność – włączając rewolucyjne technologie (w tym AI, ML, RPA i NLP) do codziennych operacji, firma jest w stanie wykonywać zadania szybciej i wydajniej, co skutkuje mniejszą liczbą potencjalnych błędów.
  • Lepsza produktywność – pracownicy działający w inteligentnym środowisku pracy, którzy nie muszą wykonywać żmudnych i powtarzalnych zadań, odczuwają większą satysfakcję, co prowadzi do poprawy produktywności i konkurencyjności siły roboczej.
  • Adaptacyjność i skalowalność – synchronizując hiperautomatyzację z już istniejącymi inwestycjami technologicznymi, organizacje mogą wznieść transformację cyfrową na wyższy poziom. Technologia ta zapewnia niemal nieskończoną skalowalność, dzięki czemu adaptuje się do środowiska biznesowego w miarę rozwoju firmy.
  • Łatwy nadzór – dzięki narzędziom hiperautomatyzacji wszystkie działania można przenieść na jedną platformę, co ułatwia administratorom monitorowanie, zarządzanie spójnością zadań, rozwiązywanie problemów itp.
  • Oszczędność kosztów operacyjnych – istotną zaletą hiperautomatyzacji jest również zmniejszenie wydatków. Według firmy Gartner do 2024 r. połączenie technologii hiperautomatyzacji z procesami operacyjnymi pozwoli obniżyć koszty średnio o 30 proc.
  • Przejrzystość – hiperautomatyzacja może zapewniać przejrzystość we wszystkich działaniach operacyjnych. Pomaga ustanowić środki bezpieczeństwa, a także dostarczać produkty oraz usługi zgodnie z ustalonymi przez organizację wytycznymi.

Przykłady wykorzystania hiperautomatyzacji


Hiperautomatyzacja reprezentuje ewolucyjne podejście do ulepszania procesów firmowych, dlatego wykorzystuje się ją w różnych branżach. Pomaga organizacjom usprawniać operacje biznesowe na większą skalę niż kiedykolwiek wcześniej. Dla lepszego zobrazowania potencjału tej technologii posłużymy się trzema przykładami zastosowań.

Bankowość i usługi finansowe

Hiperautomatyzacja może pomóc instytucjom finansowym na wiele sposobów, m.in. poprzez:

  • zapewnienie zgodności z przepisami i regulacjami,
  • usprawnienie procesów sprzedaży i dystrybucji,
  • personalizację obsługi klienta,
  • automatyzację płatności, pożyczek i operacji zaplecza.

Automatyzując powtarzalne i czasochłonne zadania, banki mogą zmniejszyć swoją zależność od pracy fizycznej i zminimalizować ryzyko błędu ludzkiego, który mógłby być naprawdę kosztowny.

Opieka zdrowotna

Hiperautomatyzacja ma ogromny potencjał w dostarczaniu nowych rozwiązań dla opieki zdrowotnej. Dobrym przykładem są chatboty, które są w stanie samodzielnie rozwiązywać problemy pacjentów za sprawą samouczących się algorytmów. Ponadto modele sztucznej inteligencji i cyfrowe bliźniaki mogą znacznie przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe w branży farmaceutycznej związane z:

  • odkrywaniem nowych leków – algorytmy głębokiego uczenia się mogą być wykorzystywane do odkrywania nowych, skutecznych leków na określone choroby;
  • ich testowaniem – aby przetestować eksperymentalne metody leczenia, firmy mogą wykorzystywać cyfrowe bliźniaki do tworzenia cyfrowych reprezentacji leków, ludzkich narządów, genomów lub pojedynczych komórek.

Contact center i obsługa klienta

Hiperautomatyzacja jest bardzo rozpowszechniona w obsłudze klienta. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy konsumenci oczekują: odpowiedzi na powtarzające się proste pytania, aktualizacji statusu zamówienia lub pomocy w znalezieniu określonego zasobu wiedzy. Takie rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas reakcji i utrzymać zadowolenie klientów na wysokim poziomie. Wdrożenie hiperautomatyzacji w obsłudze klienta pozwala obsłużyć znacznie większą liczbę interesantów w tym samym czasie (niezależnie od fizycznej dostępności pracowników contact center).

Hiperautomatyzacja przyszłością biznesu

Jak widzisz, hiperautomatyzacja ma bardzo szerokie zastosowanie, a lista korzyści z jej wdrożenia jest naprawdę długa. Nie bez powodu technologia ta została niedawno uznana za najlepsze rozwiązanie pomagające nowoczesnym organizacjom zachować konkurencyjność, stać się bardziej efektywnymi oraz innowacyjnymi.

Już teraz przewiduje się, że hiperautomatyzacja będzie jedną z najpotężniejszych technologii w niedalekiej przyszłości. Warto jednak pamiętać, że jej wdrożenie może okazać się złożonym zadaniem. Do głównych wyzwań zaliczyć trzeba zrozumienie funkcjonowania wszystkich podstawowych elementów tej technologii oraz wiedzę o obecnej infrastrukturze i źródłach różnych danych biznesowych.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Technologie w organizacjach przyszłości?

    Technologie w organizacjach przyszłości?
    Technologie w organizacjach przyszłości?
    Firma online 9 lipca 2024

    Firma online

    Sztuczna inteligencja kształtuje przyszłość ludzkości w niemal każdej branży. Jest największym motorem transformacji cyfrowej oraz szansą na zbudowanie przewagi rynkowej […]

  • Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie

    Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
    Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
    Firma online 14 czerwca 2024

    Firma online

    Czy w dzisiejszych czasach technologia jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Idea cognitive computing udowadnia, że tak. Dowiedz się więcej […]

  • Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju

    Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
    Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
    Firma online 11 czerwca 2024

    Firma online

    Polskie firmy inwestują w rozwiązania Metaverse. Wykorzystują do tego m.in. technologię Extended Reality i szeroką wiedzę ekspertów. To kierunek, który […]

  • Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?

    Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
    Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
    Firma online 1 czerwca 2024

    Firma online

    Szukając hostingu internetowego, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Najważniejsze to: funkcjonalność, wydajność i niezawodność. Każdy z nich może […]