API – przyjazny dla programów wariant danej usługi
Cloud 1 stycznia 2023 2 minuty czytania

API – przyjazny dla programów wariant danej usługi

Były takie czasy, że używanie komputera oznaczało korzystanie z tekstowej linii poleceń na czarno-białym ekranie i bardziej przypominało pisanie programów niż stosowanie prostego i intuicyjnego narzędzia, jakie znamy dziś. Wtedy pojawienie się myszki i aplikacji, w których można coś „wyklikać”, okazało się ułatwieniem na wagę złota. Od tego czasu historia zatoczyła koło…

API lekarstwem na rutynę

Mówi się, że lenistwo jest cnotą programisty. Jako ludzie jesteśmy przystosowani do reagowania na zmiany w otoczeniu, nuży nas wykonywanie tej samej powtarzalnej pracy, przepisywanie i „przeklikiwanie”. Nietrudno wtedy o pomyłkę czy choćby literówkę. Oczywiście są to zadania idealne dla maszyny. I stąd wspomniane powiedzenie pochwalające naturalną skłonność do zdejmowania z siebie męczących obowiązków – i przerzucania je na barki komputera poprzez pisanie programów.

Często więc „leniwy” programista chętnie napracuje się, żeby stworzyć odpowiednie narzędzie, które rutynową i powtarzalną pracę wykona za niego. Np. takie, jak API. Co to znaczy? API to skrót od Application Programming Interface, rozwiązania, o którym więcej w dalszej części poradnika.

API może sporo zmienić

Pisanie oprogramowania jest dzisiaj zajęciem jak każde inne – wystarczy kilka weekendów intensywnego kursu, żeby poczuć się w nim pewnie. Nasze aplikacje mogą operować na plikach, obrazach z kamery, przesyłanych wiadomościach i wielu innych danych. Jednak te możliwości kończą się tam, gdzie wymagana jest interakcja przez interfejs przewidziany dla człowieka.

Nie jest łatwo stworzyć aplikację współpracującą z firmowym systemem kadrowym, jeśli do dyspozycji mamy tylko okienko z wyświetlonymi przyciskami. Tym bardziej nie będzie prosto zmusić swoją aplikację do załatwienia spraw w urzędzie, jeśli w każdym powiecie służy do tego inna strona internetowa lub, co gorsza, petenci obsługiwani są tylko telefonicznie.

Owszem, takie ograniczenia obchodzi się czasem, stosując tzw. robotyzację (aplikacja udaje człowieka, korzystając z innej aplikacji), a jakiś czas temu Google ogłaszał nawet wspartego sztuczną inteligencją bota rezerwującego przez telefon miejsca w restauracjach. To wszystko jednak pracochłonne rozwiązania obchodzące dookoła zamknięte drzwi.

Co to jest i jak działa API?

Tymi drzwiami jest API (Application Programming Interface). A tak dokładniej – co to jest API? To przyjazny dla programów wariant danej usługi. Umożliwia komunikację między składnikami oprogramowania i aplikacjami sieciowymi, a także wymianę danych pomiędzy oddzielnymi systemami.

Zbiera zatem informacje z zewnętrznych źródeł. Wiele portali internetowych, sklepów, systemów korporacyjnych, a nawet część urzędów udostępnia API, aby ktoś mógł stworzyć program ułatwiający korzystanie z ich serwisu. Nierzadko łączy się to ze stworzeniem nowej wartości dla użytkowników.

Historia zatoczyła koło i dziś interfejs graficzny jest elementem oprogramowania, którego obecność nie robi na nikim wrażenia. Za to poszukiwaną dodatkową wartością jest możliwość obsługi danego programu przez inny program – czyli dostępność API. Ustandaryzowane i wygodne dla programistów interfejsy pozwalają wyręczyć człowieka w powtarzanych i rutynowych czynnościach, ograniczając przy tym ryzyko błędów.

API przekłada się na skrócenie czasu obsługi lub zaproponowanie zupełnie nowych wartości biznesowych. Ma również ścisłe przełożenie na sposób pracy z chmurą obliczeniową – ale to już temat na osobny artykuł.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Cloud 20 sierpnia 2024

    Cloud

    Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto […]

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]