Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT przychodzą natywne rozwiązania chmurowe!
Czym jest bezpieczeństwo natywne w chmurze?
Bezpieczeństwo natywne w chmurze odnosi się do procedur, zasad i narzędzi zaprojektowanych specjalnie z myślą o ochronie całej infrastruktury chmurowej, w tym aplikacji i kontenerów pamięci masowej.
Bezpieczeństwo natywne obejmuje: identyfikację i usuwanie potencjalnych luk w zabezpieczeniach, wzmacnianie istniejących protokołów bezpieczeństwa, a także ochronę infrastruktury przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego (ML). Wszystkie te środki mają za zadanie zminimalizować ryzyko naruszeń bezpieczeństwa i prawdopodobieństwo wystąpienia wycieku danych przechowywanych w chmurze.
Jak działają natywne usługi chmurowe?
Zabezpieczenia natywne, w tym usługi chmurowe i narzędzia, są projektowane od podstaw, aby utrzymać solidny poziom bezpieczeństwa w środowisku chmurowym. Wykorzystując automatyzację CI/CD, skalowalność, scentralizowane zarządzanie i nieograniczoną moc obliczeniową na żądanie, rozwiązanie to pozwala radykalnie zwiększyć produktywność, elastyczność biznesową i obniżyć koszty. W porównaniu ze starszymi systemami natywne architektury chmurowe charakteryzują się większą elastycznością i nie polegają na serwerach fizycznych.
Sposób działania jest również nieco inny. Usługi cloud-native projektowane są przy wykorzystaniu określonych technologii i koncepcji.
- Mikroserwisy – to mniejsze części aplikacji, z których każda pełni określoną funkcję. Poszczególne mikroserwisy można skalować i aktualizować niezależnie od siebie.
- Kontenery – stanowią niejako ,,opakowania” dla mikroserwisów. Zawierają kod ze środowiskiem wykonawczym, biblioteki systemowe oraz zależności aplikacji i umożliwiają integrację z inną infrastrukturą (np. lokalną) bez konieczności przepisywania ich od podstaw.
- Orkiestracja – to metoda organizacji kontenerów w jednostki logiczne – tzw. klastry. Pozwala wprowadzić automatyzację i grupowo zarządzać procesami mikroserwisów.
- DevOps – to podejście programistyczne, które opiera się na automatyzacji oraz integracji procesów pomiędzy zespołami programistów. Zapewnia zwiększoną sprawność działania, wyższy poziom bezpieczeństwa i optymalizację kosztów utrzymania oprogramowania.
Przegląd technologii natywnych w chmurze
Zgodnie z podejściem Zero Trust, które zakłada, że każdy użytkownik i wszystkie urządzenia wymagają weryfikacji przed uzyskaniem dostępu do zasobów w chmurze, zabezpieczenia natywne zapewniają kompleksowe i holistyczne podejście do bezpieczeństwa. Obejmują one m.in.
- uwierzytelnianie dwuczynnikowe,
- kontrolę dostępu,
- zarządzanie tożsamością.
Wyróżnia się kilka typowych technologii natywnych, które pomagają organizacjom zadbać o dane i prywatność. Oto pięć przykładowych.
Zarządzane wykrywanie i reagowanie (MDR)
MDR (Managed Detection & Response) to usługa, która koncentruje się na identyfikacji i eliminacji potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym. Może chronić zarówno środowiska chmurowe, jak i lokalne. Wdrożenie tej technologii eliminuje potrzebę ponoszenia przez organizację wydatków związanych z utrzymaniem własnego centrum bezpieczeństwa.
Zarządzanie tożsamością i dostępem (IAM)
Dzięki usłudze IAM (Identity & Access Management) można centralnie zarządzać dostępem do zasobów w środowiskach chmurowych z poziomu jednego interfejsu. Usługa ta pozwala wygenerować cyfrową tożsamość każdemu użytkownikowi i przypisać mu uprawnienia zgodnie z potrzebami i rolą w organizacji. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wycieku danych i naruszeń bezpieczeństwa spowodowanych nieautoryzowaną aktywnością.
Usługi zapobiegania utracie danych (DLP)
Data Loss Prevention (DLP) odnosi się do zestawu środków i technologii zapobiegających utracie danych w wyniku kradzieży lub wycieku. DLP odpowiada również za generowanie raportów dotyczących zgodności z przepisami (takimi jak PCI-DSS lub RODO), a także wykrywanie anomalii i słabych punktów infrastruktury chmurowej.
Zarządzanie informacjami i zdarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa (SIEM)
Technologia Security Information and Event Management (SIEM) integruje oraz analizuje bieżące i historyczne dane związane z wszelkimi naruszeniami bezpieczeństwa. Ponadto zapewnia monitorowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym, chroniąc urządzenia sieciowe, systemy operacyjne oraz aplikacje.
Zarządzanie stanami bezpieczeństwa w chmurze (CSPM)
Rozwiązania CSPM zapewniają niezbędną kontrolę nad konfiguracjami infrastruktury chmurowej pod kątem niewłaściwych ustawień, które mogą narazić ją na ataki. Jednocześnie pomagają organizacjom rozszerzyć strategię bezpieczeństwa na środowiska wielochmurowe i chmury hybrydowe.
Dbanie o bezpieczeństwo natywne w chmurze to priorytet
Zarządzanie bezpieczeństwem natywnym powinno być priorytetem zarówno dla firm z segmentu MŚP, jak i większych organizacji, które przenoszą swoje zasoby do chmury. Ponieważ cyberzagrożenia ewoluują każdego dnia, nie można dziś polegać wyłącznie na tradycyjnych zabezpieczeniach takich jak zapora sieciowa czy systemy zapobiegania włamaniom (IPS). W tym celu organizacje mogą skorzystać z natywnych rozwiązań firm trzecich, co pozwala skonsolidować biznesowe narzędzia bezpieczeństwa i obniżyć koszty.
Główni dostawcy usług w chmurze oferują szereg natywnych narzędzi oraz usług, które zapobiegają utracie danych i przeciwdziałają naruszeniom prywatności. Co więcej, zabezpieczenia natywne lepiej reagują na dynamicznie zmieniający się krajobraz zagrożeń i spełniają wymagania dotyczących zgodności z RODO czy innymi regulacjami prawnymi. Dzięki temu organizacje mogą dostosować rozwiązanie do swoich specyficznych potrzeb!