Chmura hybrydowa – na początek i dla zaawansowanych
Konfiguracja hybrydowa to tzw. podejście mieszane do cloud computingu – jedną część zasobów lokujemy we własnej serwerowni, a drugą w chmurze obliczeniowej lub też część umieszczamy w chmurze prywatnej, a drugą w chmurze publicznej. Zapewnia ono wiele korzyści. Niezależnie od scenariusza warto poszukać dostawcy usług cloud computing, który zaspokoi wszystkie potrzeby i zapewni wsparcie podczas realizacji projektu.
Co to jest cloud computing?
Chmura obliczeniowa, czyli cloud computing, to jeden z fundamentów cyfrowej transformacji. Służy do przechowywania oraz przetwarzania danych w chmurze, dzięki czemu nie muszą być one magazynowane na dysku komputera. A tym samym korzystanie z cloud computing oszczędza miejsce na laptopie/PC, co więcej, każdy pracownik firmy z odpowiednimi uprawnieniami ma dostęp do właściwych danych wszędzie, gdzie jest online. Bez proszenia współpracowników o ich przesłanie.
Obliczeniowa chmura hybrydowa – alternatywa dla „lift and shift”
Wiele organizacji przyjęło strategię cloud-first, w ramach której to właśnie chmura obliczeniowa jest pierwszym z rozważanych modeli IT dla nowych projektów. Niemniej część kluczowych aplikacji, przynajmniej na razie, pozostanie jeszcze w centrach danych klientów. Dominuje więc podejście hybrydowe, w którym lokalna infrastruktura łączy się z chmurą obliczeniową hybrydową i płynnie, usługa po usłudze lub proces po procesie, migruje do chmury hybrydowej.
Już w ubiegłym roku – według analityków Forrester Consulting – 74 proc. dużych firm realizowało właśnie taką strategię. Podejście hybrydowe jest stosowane jako bezpieczna konfiguracja przejściowa na drodze go-to-cloud lub też jako oczekiwane rozwiązanie docelowe.
- Zalety hybrydowej chmury obliczeniowej
Chmura obliczeniowa hybrydowa zapewnia organizacjom większość korzyści oferowanych przez chmurę – wydajność na żądanie oraz elastyczne skalowanie. I jednocześnie pozwala zachować kontrolę nad kluczowymi dla biznesu zasobami, systemami i danymi, bez obaw o ich bezpieczeństwo czy zgodność z regulacjami prawnymi. Często dane pozostają „u nas”, a obliczeniową chmurę hybrydową wykorzystujemy wyłącznie do pozyskiwania i przetwarzania danych w chmurze lub też prezentacji tych wynikowych.
Niewiele firm decyduje się na migrację w jednym kroku całego swojego dotychczasowego środowiska IT do chmury obliczeniowej hybrydowej, znaną jako lift-and-shift. Możliwość stopniowego przejścia, realizowanego system po systemie, jest o wiele bardziej wygodna, mniej problemowa i łatwiejsza do realizacji.
Hybryda pozwala nauczyć się wielu zalet, ale i ograniczeń danej chmury, przyzwyczaić do jej specyfiki. Nie wymaga ona od organizacji ryzykownego „skakania na głęboką wodę”. Pamiętajmy, że ciągłość biznesowa jest najważniejsza przy każdej modyfikacji zaplecza informatycznego firmy.
Chmura obliczeniowa hybrydowa – od czego zacząć?
Przygodę z chmurą obliczeniową najlepiej jest rozpocząć właśnie od podejścia hybrydowego w kilku krokach. Wytypowanie jednej usługi, procesu lub systemu, który zmigrujemy w pierwszym kroku – warto zacząć od mało istotnych elementów. Nie zaczynaj od usług najbardziej krytycznych.
- Określenie istotnych wymagań potrzebnego środowiska chmurowego.
- Wybór dostawcy usług cloud computing.
- Dobranie modelu i zestawienie bezpiecznego łącza naszego środowiska z wybraną chmurą obliczeniową.
- Konfiguracja środowiska docelowego w chmurze odpowiadającego środowisku źródłowemu.
- Migracja wybranej usługi, procesu, serwera wirtualnego lub systemu do chmury.
- Integracja zasobów w chmurze obliczeniowej z zasobami pierwotnymi oraz testy rozwiązania hybrydowego.
- Rekonfiguracja środowiska w celu eliminacji ewentualnych problemów.
- Scenariusze szczegółowe realizowane w ramach takich pierwszych kroków różnią się w zależności od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.
Jedni wybierają etapowane podejście lift-and-shift – po prostu odwzorowując w chmurze obliczeniowej swoje dotychczasowe środowisko lokalne, tj. kolejne serwery wirtualne jeden po drugim. Jest to najprostszy, najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób migracji. Nie wymaga bowiem wprowadzania żadnych zmian do aplikacji czy systemu, a ogranicza się jedynie do ich przeniesienia z jednego środowiska (lokalnego) do drugiego (chmury).
Niektórzy zaczynają od osadzenia w chmurze jednej konkretnej aplikacji, którą przenoszą i jednocześnie nieznacznie ją modyfikując, dostosowują do pracy w chmurze. Tak, żeby zminimalizować nakład pracy i koszty dopasowania jej kodu do wymogów chmury. Po osiągnięciu oczekiwanych rezultatów zaczynają przenoszenie kolejnej aplikacji. Takie podejście nazywamy lift-tinker-and-shift.
Środowisko Disaster Recovery w chmurze obliczeniowej
Inni decydują się na budowę w chmurze środowiska DR (Disaster Recovery). Umożliwia ono ciągłość biznesową, odzyskanie dostępu do systemów IT lub odtworzenie danych w przypadku poważnej awarii systemów podstawowych, cyberataku czy też katastrofy naturalnej, jak pożar lub zalanie. A tym samym – bezpieczne przechowywanie danych w chmurze nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Zapewnienie ciągłości działania biznesu w klasycznym podejściu to bardzo złożone i kosztowne przedsięwzięcie – cloud computing znacznie automatyzuje i ogranicza jego koszty. Tradycyjne podejście wymaga bowiem stworzenia, zakupu fizycznie drugiego, zapasowego środowiska IT, w którym przechowywane są aktualne kopie systemów i danych.
- DR to nie tylko bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurze, ale też oszczędności
Posiadanie i utrzymanie podwójnej infrastruktury w dwóch różnych lokalizacjach sporo kosztuje. Rozwiązanie DR w chmurze pozwala zarezerwować odpowiednie zasoby serwerowe, za które realnie się płaci tylko wtedy, kiedy one pracują, czyli w trakcie awarii zasobów podstawowych. Natomiast koszty samej pamięci masowej w chmurze, która synchronizuje się na bieżąco z naszym środowiskiem podstawowym, są niskie.
- Wirtualne desktopy w chmurze obliczeniowej
Jeszcze inni zaczynają od implementacji w chmurze obliczeniowej funkcjonalności wirtualnych desktopów (VDI – Virtual Desktop Infrastructure). Szybkość implementacji i jednocześnie łatwość skalowania doceniło wiele firm, które nie posiadały rozwiązań do telepracy w postaci wirtualnych desktopów, np. przed ogłoszeniem lockdownu.
Infrastruktura VDI umożliwia utrzymywanie wirtualnych środowisk (desktopów) komputerów biurkowych pracowników na centralnym serwerze, zamiast na pojedynczych komputerach, które fizycznie stoją na biurkach. Dzięki temu mają oni dostęp do nich za pośrednictwem sieci z praktycznie dowolnego urządzenia oraz dowolnego miejsca.
Wreszcie część organizacji jako pierwsze przenosi do chmury środowiska deweloperskie oraz testowe, których zapotrzebowanie na zasoby znacząco zmienia się w czasie. Jest to jeden z prostszych sposobów, ponieważ można oddać tworzenie takich środowisk IT w cloud computing bezpośrednio zespołom deweloperów. Konfigurują oni sobie środowisko według aktualnych wymagań i nie muszą czekać na zespół IT, który często musi fizycznie zakupić zasoby w podejściu klasycznym.
Tutaj znakomicie sprawdza się podejście pay-as-you-go, w którym płacimy wyłącznie za skonsumowane zasoby. A testy możemy przeprowadzać na dowolnie dużych środowiskach, płacąc tylko czas za ich użycia i nie musząc ponosić pełnego kosztu ich zakupów i utrzymania.
Kogo wybrać na dostawcę, by stworzyć obliczeniową chmurę hybrydową?
Kiedy zapadnie już decyzja o wyborze scenariusza, pozostaje istotna kwestia wyboru dostawcy hybrydowej chmury obliczeniowej, który ułatwi wykonanie kolejnych kroków. Wszystkie wymienione wyżej podejścia łatwo zrealizujesz w chmurze Integrated Computing oferowanej przez Orange Polska i Integrated Solutions. Jakie korzyści ona zapewnia?
- Zalety chmury obliczeniowej Integrated Computing
Oprócz samych zasobów w chmurze hybrydowej oferujemy również niezawodne łącza do nich oraz wsparcie i pomoc naszych doświadczonych inżynierów, którzy pomogą dobrać, skonfigurować, usieciowić, przemigrować i uruchomić wybrane rozwiązanie.
Specjaliści Orange doradzają klientom na wszystkich etapach migracji, w tym wspierają automatyzację procesów migracji. Docenią to zwłaszcza firmy, które robią dopiero pierwszy krok w kierunku chmury obliczeniowej.
Warto zwrócić uwagę, że chmura Orange została oparta na technologiach Vmware. Dla firm, które posiadają lokalne środowiska Vmware, ich integracja z chmurą Integrated Computing będzie łatwiejsza. Prostsze będzie również zarządzanie. Ale potrafimy też zintegrować się ze środowiskami wirtualnymi Open Source oraz HyperV firmy Microsoft. Dodatkowo współpraca z Orange to zarazem dostęp do znakomitej oferty usług komunikacyjnych i sieciowych – a w przypadku chmury obliczeniowej łączność ma znaczenie.
O tych wszystkich zaletach najłatwiej się przekonać, samodzielnie testując chmurę Integrated Computing – wystarczy wejść na stronę https://msurvey.orange.com/demoICS zarejestrować się i przetestować wersje demonstracyjną.
Co istotne, oferta Integrated Computing wyda się atrakcyjna wszystkim, którzy myślą o chmurze hybrydowej i ważne jest dla nich bezpieczeństwo. Wszystkie dane w chmurze zlokalizowane są fizycznie w centrum przetwarzania danych w Polsce. Dotychczasowe statystyki pokazują, że dostępność tych danych w ciągu ostatnich 7 lat wynosiła 100 proc.
Nasza firma jako jedyna posiada certyfikat potwierdzający zgodność z wymaganiami RODO w chmurze obliczeniowej (ISO 27018). Ponadto posiadamy ISO 27001 (zarządzanie bezpieczeństwem informacji) oraz ISO 22301 (zarządzanie ciągłością działania), a także działamy zgodnie z rekomendacją D wydaną przez KNF.