Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
Cloud 29 maja 2024 3 minuty czytania

Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się na wdrożenie przetwarzania brzegowego. Cloud computing przenosi obliczenia na obrzeża sieci, co pozwala zminimalizować opóźnienia i zwiększyć wydajność.

Pod wieloma względami edge computing jest kolejną ewolucją przetwarzania w chmurze, którą napędza globalny rozwój sieci 5G. Zmienia sposób przechowywania, przetwarzania, analizowania i transportu danych generowanych przez urządzenia IoT, zapewniając organizacjom wysoki poziom bezpieczeństwa, produktywności oraz lepszą wydajność.

Przetwarzanie brzegowe kładzie duży nacisk na lokalizację. Umożliwia firmom analizowanie krytycznych danych w czasie rzeczywistym bez konieczności przesyłania ich do scentralizowanego punktu. Jest to duży krok naprzód, jeśli chodzi o tworzenie aplikacji o wysokiej wydajności i niskich opóźnieniach. Ale jak to dokładnie działa?

Jak działa przetwarzanie brzegowe?


Edge computing polega na przetwarzaniu danych jak najbliżej ich źródła lub urządzenia końcowego użytkownika. Technologia ta korzysta z lokalnych serwerów brzegowych, bramek i innego sprzętu, który skraca czas i zmniejsza odległość wymaganą do wykonywania wszelkich zadań obliczeniowych – a także łączy całą infrastrukturę. Może ona składać się również z mniejszych centrów danych zlokalizowanych w drugorzędnych miastach, a nawet na obszarach wiejskich.

Aby w pełni zrozumieć ideę działania przetwarzanie brzegowego, koniecznie trzeba zapoznać się z jego trzema kluczowymi składnikami.

Edge computing zapewnia większe bezpieczeństwo danych i lepszą ochronę prywatności, ponieważ są one przetwarzane na obrzeżach sieci, a nie w serwerach centralnych.

Urządzenia brzegowe


To urządzenia, które łączą wewnętrzną sieć lokalną (LAN) z zewnętrzną siecią rozległą (WAN) lub internetem. Przykłady obejmują inteligentne kamery, drony, maszyny przemysłowe i sprzęt do noszenia (wearable). Urządzenia brzegowe są wyposażone w różne technologie umożliwiające wydajne przetwarzanie i przechowywanie danych, w tym:

  • wbudowaną pamięć masową,
  • opcje łączności (np. Wi-Fi i Bluetooth, 5G),
  • chipy AI do zaawansowanych zadań przetwarzania danych.

Sieci brzegowe


Zapewniają łączność i zasoby obliczeniowe dla urządzeń brzegowych
. Zaprojektowano je z myślą o przetwarzaniu i przechowywaniu danych na brzegu sieci, w pobliżu ich źródła, a nie – jak w tradycyjnym modelu – w scentralizowanym data center czy chmurze. Sieci brzegowe składają się z wielu komponentów, które są połączone ze sobą za pośrednictwem routerów i innego sprzętu sieciowego. Zmniejsza to potrzebę przesyłania danych na duże odległości.

Infrastruktura brzegowa


Odnosi się do wszystkich komponentów sprzętowych i oprogramowania biorącego udział w przetwarzaniu brzegowym. Obejmuje elementy fizyczne, takie jak serwery, urządzenia pamięci masowej, sprzęt sieciowy, a także platformy, które na nich działają. Głównym zadaniem infrastruktury brzegowej jest zapewnienie zasobów potrzebnych do obsługi dużej ilości danych w czasie rzeczywistym.

Jakie są zalety przetwarzania brzegowego?


Istnieje szereg korzyści, które sprawiają, że przetwarzanie brzegowe może stać się w przyszłości dominującą technologią wspierającą procesy biznesowe.

  • Większa wydajność i mniejsze opóźnienia: dzięki przetwarzaniu brzegowemu firmy mogą uniknąć problemów z przepustowością, ponieważ dane są pobierane z punktów końcowych, a nie z odległego, scentralizowanego centrum danych. Skrócenie czasu dostępu skutkuje lepszą wydajnością i wygodą korzystania z aplikacji lub usługi.
  • Wyższy stopień bezpieczeństwa: edge computing zapewnia większe bezpieczeństwo danych i lepszą ochronę prywatności, ponieważ są one przetwarzane na obrzeżach sieci, a nie w serwerach centralnych.
  • Niższe koszty operacyjne: migracja danych do chmury to jedna z tych rzeczy, na które firmy wydają bardzo dużo pieniędzy. Dzięki przetwarzaniu danych lokalnie i wykorzystywaniu tylko niezbędnych w danym momencie zasobów koszty operacyjne mogą być utrzymywane na znacznie niższym poziomie.
  • Większa niezawodność i odporność na awarie: dzięki rozwiązaniom edge computing dane mogą być przetwarzane nawet w przypadku słabego połączenia z internetem. Ponadto awaria jednego urządzenia brzegowego nie wpływa na działanie pozostałych komponentów, co zwiększa niezawodność całego ekosystemu.
  • Wsparcie zrównoważonego rozwoju: technologia przetwarzania brzegowego idealnie nadaje się do obsługi urządzeń IoT, które mają coraz większe znaczenie w monitorowaniu i kontrolowaniu zużycia energii w domach czy firmach. Przetwarzając dane z urządzeń IoT, edge computing może wspierać zrównoważony rozwój organizacji.

Przykłady zastosowań przetwarzania brzegowego w biznesie


W ostatnich latach przetwarzanie brzegowe nabiera coraz większego znaczenia ze względu na konwergencję IoT i 5G. Technologie te tworzą przypadki użycia, które wymagają od organizacji rozważenia przetwarzania brzegowego. Oto przykładowe obszary zastosowań, w których edge computing może przynieść wymienione wyżej korzyści biznesowe.

Handel detaliczny

Wdrożenie przetwarzania brzegowego w handlu detalicznym pozwala usprawnić operacje i zwiększyć jakość usług. Dzięki niemu właściciele sklepów i magazynów mogą znacznie sprawniej analizować dane z kamer i czujników zainstalowanych w sklepach, aby śledzić zachowania klientów oraz zarządzać zapasami.

Przemysł

Przetwarzanie brzegowe wspiera uczenie maszynowe, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie wysokiej wydajności procesów produkcyjnych, przewidywanie napraw oraz wyeliminowanie różnego rodzaju zagrożeń na hali produkcyjnej.

Opieka zdrowotna

Jest wykorzystywane w sektorze opieki zdrowotnej przez lekarzy w celu analizowania danych przetwarzanych w czasie rzeczywistym przez urządzenia IoMT (monitory EKG, glukometry, termometry, inhalatory, ciśnieniomierze itp.).

Transport

W sektorze transportowym przetwarzanie brzegowe jest wykorzystywane przez pojazdy autonomiczne przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa. Przykład: czujniki i systemy GPS ostrzegające kierowcę lub przejmujące kontrolę nad pojazdem, aby zapobiec niebezpiecznemu w skutkach wypadkowi.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

  • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Cloud 4 września 2023

    Cloud

    Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]