Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
Cloud 20 sierpnia 2024 3 minuty czytania

Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto więc potraktować niczym dyscyplinę, w której wygrywa najlepszy. Jak zdobyć mistrzostwo? Odpowiedzią może być chmura obliczeniowa.

Czym ryzykujesz, jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo firmowych zasobów?

Koszty związane z awariami infrastruktury IT, naruszeniami bezpieczeństwa i przestojami w działalności firmy mogą być ogromne – zarówno w sensie bezpośrednich strat finansowych, jak i utraty reputacji.

Raport firmy PwC pokazuje, że średni koszt godzinnego przestoju w branży e-commerce wynosi od 1000 do 5000 zł. W przypadku organizacji o wysokim poziomie transakcji, takich jak banki czy sklepy internetowe, straty te mogą być znacznie wyższe.

Najczęstszymi przyczynami awarii centrów danych są problemy z zasilaniem, błędy ludzkie oraz ataki cybernetyczne​. W szczególności ataki ransomware, których liczba dramatycznie wzrosła w ostatnich latach, mogą prowadzić do dodatkowych kosztów związanych z okupem oraz poważnymi stratami związanymi z utratą reputacji.

Jak podaje Veeam Software – firma zajmująca się ochroną danych i ich odzyskiwaniem po atakach – w 2023 roku aż 76 proc. organizacji padło ofiarą ransomware.

Odzyskiwanie danych po tego typu naruszeniach wciąż stanowi poważny problem. Tylko 13 proc. firm deklaruje, że jest w stanie skutecznie odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Liczba ta jasno pokazuje, że minimalizowanie przestojów powinno być priorytetem dla firm każdej wielkości i we wszystkich branżach. Jak więc możemy ograniczyć ryzyko przestojów i zminimalizować potencjalne straty? Rozwiązaniem jest wdrożenie chmury obliczeniowej.

Jak chmura radzi sobie z przerwą w działaniu?

Chmura obliczeniowa jako siła napędowa transformacji cyfrowej to jeden z najważniejszych trendów technologicznych ostatniej dekady. Specjaliści branżowi przewidują, że wkrótce większość przedsiębiorstw na świecie będzie korzystać z tego rozwiązania.

Model chmury obliczeniowej polega na przechowywaniu danych, plików oraz aplikacji na zdalnych serwerach rozmieszczonych na całym świecie zamiast na lokalnych serwerach firmowych. Przykład? Amazon Web Services (AWS) oraz Microsoft Azure oferują architekturę rozproszoną, która zapewnia dostępność na poziomie 99,9 proc., co oznacza maksymalnie kilka minut przestoju w ciągu roku.

Zastosowanie chmury obliczeniowej przynosi organizacjom wiele dodatkowych korzyści/ Jakich?

  • Oszczędność kosztów – organizacje mogą zredukować poziom wydatków związanych z zakupem sprzętu oraz jego konserwacją. W modelu subskrypcyjnym płacą tylko za faktycznie wykorzystane zasoby, co eliminuje konieczność ciągłego przewidywania wielkości zapotrzebowania na infrastrukturę i minimalizuje ryzyko nadmiernych wydatków.
  • Skalowalność i elastyczność – umożliwia łatwą zmianę wielkości zasobów w zależności od bieżących potrzeb. Firmy mogą dzięki temu szybko dostosowywać infrastrukturę do zmieniających się warunków rynkowych. To szczególnie ważne w okresach wzmożonego ruchu, takich jak święta czy wyprzedaże.
  • Mobilność – pracownicy mogą mieć dostęp do danych i aplikacji z dowolnego miejsca na świecie, co znacząco zwiększa efektywność i elastyczność pracy. W dobie pracy zdalnej i hybrydowej mobilność jest kluczowym elementem zapewniającym ciągłość działania biznesu.
  • Bezpieczeństwo IT – zapewnia zaawansowane mechanizmy ochrony danych, takie jak szyfrowanie, wielopoziomowe zabezpieczenia dostępu oraz regularne aktualizacje bezpieczeństwa.
  • Niezawodność – dzięki redundancji i rozproszeniu danych na wiele centrów chmura obliczeniowa oferuje wysoki poziom bezusterkowości. W przypadku awarii jednego z nich dane są natychmiast dostępne z innego, co minimalizuje ryzyko przerw w działaniu.

Dzięki chmurze przedsiębiorstwa mogą zrezygnować z kosztownych inwestycji w infrastrukturę IT. To dostawca usług odpowiada za utrzymanie i zarządzanie infrastrukturą, co pozwala firmom skupić się na swoich podstawowych działaniach biznesowych.

Warto dodać, że automatyzacja procesu tworzenia kopii zapasowych w chmurze umożliwia szybkie ich odzyskanie w przypadku awarii – stanowi to niebagatelną korzyść.

Chmura obliczeniowa to przyszłość biznesu – wybierz Orange Cloud

W Orange rozumiemy, jak ważne dla firm są nowoczesne rozwiązania IT. Dlatego oferujemy szeroki zakres usług chmurowych, które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał tej technologii i zyskać przewagę konkurencyjną.

Dlaczego warto wybrać Orange Cloud?

  • Oferujemy szeroki zakres usług chmurowych – od infrastruktury jako usługi (IaaS) po oprogramowanie jako usługę (SaaS). Możesz wybrać rozwiązania dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb i budżetu.
  • Nasze centra danych spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności. Twoje dane będą bezpieczne i dostępne 24/7.
  • Nasze rozwiązania chmurowe są skalowalne, co oznacza, że ​​mogą rosnąć wraz z Twoją firmą. Nie musisz się martwić o brak mocy przerobowej.
  • Zapewniamy całodobowe wsparcie IT, aby pomóc Ci w każdej sytuacji. Nasi konsultanci są zawsze dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiązać problemy.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dedykowane rozwiązania chmurowe Orange mogą pomóc Twojej firmie osiągnąć sukces.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]