Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
Cloud 12 marca 2024 4 minuty czytania

Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie przedsiębiorstwo. Jak najlepiej chronić dane zgromadzone w chmurze, wykorzystując nowoczesne metody szyfrowania danych?

W czasach, gdy mobilna praca staje się nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu, korzystanie z rozwiązań chmurowych wydaje się nieuniknione. A jednak w wielu firmach wciąż istnieją bariery powstrzymujące migrację do zewnętrznych systemów. Aż 23 proc. polskich organizacji deklaruje brak zaufania do rozwiązań chmurowych. Najwięcej obaw dotyczy bezpieczeństwa danych w chmurze.

Co jakiś czas media donoszą o poważnych wyciekach lub awariach. Groźba utraty kontroli nad danymi powoduje, że wielu właścicieli firm czy menedżerów IT ma obawy przed wyniesieniem systemów na zewnątrz. To jednak może z czasem stać się przeszkodą w rozwoju biznesu. Najlepszym wyjściem byłoby korzystanie z chmury w całkowicie bezpieczny sposób. Czy to możliwe?

Bezpieczeństwo danych w chmurze


Zagrożenie cyberberatakami istnieje niezależnie od tego, czy dane przechowywane są w wewnętrznych systemach, czy w chmurze. W obu przypadkach należy zadbać o ich ochronę. Ta zaś zaczyna się już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania i dostawcy.

Chmury obliczeniowe są elastyczne, skalowalne i dostępne w różnych modelach (IaaS, PaaS, SaaS) i opcjach wdrażania (publiczna, prywatna, społecznościowa, hybrydowa). Zaufany dostawca może pomóc w wyborze rozwiązania, które najlepiej odpowiada na potrzeby firmy.

Jeśli szukasz niezawodnego systemu chmurowego dla swojego biznesu, możesz skonsultować się z ekspertami Orange.

Szyfrowanie danych w chmurze to jeden z najskuteczniejszych środków bezpieczeństwa. Wychodzi ono naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, szukających sposobu na wdrożenie nowoczesnego modelu pracy, nie idąc przy tym na kompromisy z cyberbezpieczeństwem.

Ochrona danych nie zależy jednak wyłącznie od zabezpieczeń dostarczanych przez dostawcę usługi. Równie ważne jest zachowanie odpowiednich procedur po stronie użytkownika. Warto też wiedzieć, że odpowiedzialność za przechowywane dane zawsze spoczywa na odbiorcy usług.

Szyfrowanie danych w polskich firmach


Świadomość dotycząca bezpieczeństwa danych w chmurze wzrasta wraz z popularnością samego rozwiązania. Do najczęściej stosowanych przez firmy środków bezpieczeństwa należą:

  • Regularne aktualizowanie oprogramowania.
  • Uwierzytelnianie mocnymi hasłami.
  • Kontrola dostępu do firmowej sieci.
  • Wykonywanie kopii zapasowych.
  • Szyfrowanie danych.

Według raportu PRM „Chmura i cyberbezpieczeństwo w Polsce” z opcji szyfrowania danych w chmurze korzysta zaledwie 36,9 proc. przedsiębiorstw. Tymczasem jest to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony danych. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dane w chmurze powinny być szyfrowane zawsze, gdy to jest technologicznie możliwe i – w ocenie podmiotu nadzorowanego – ekonomicznie zasadne”. Szyfrowanie danych jest również wskazane w świetle przepisów RODO.

Przed wyborem platformy chmurowej warto więc upewnić się, czy zapewnia ona również rozwiązania, które pozwolą zachować zgodność z regulacjami i bezpieczeństwo danych w chmurze, przy równoczesnym dostarczeniu wszystkich niezbędnych usług.

Rodzaje szyfrowania danych w chmurze


Szyfrowanie w chmurze odbywa się przy użyciu algorytmów, których zadaniem jest ukrycie ich przed niepowołanymi użytkownikami sieci. Są dostępne wyłącznie po podaniu unikalnego klucza.

Może odbywać się to lokalnie (rozszerzenie do przeglądarki, aplikacja) lub zewnętrznie (bezwtyczkowo, bezpośrednio w chmurze). W pierwszym przypadku użytkownik posiada klucze szyfrujące na wyłączność, podczas gdy w drugim całość szyfrowania danych odbywa się na serwerze dostawcy. Bezwtyczkowe rozwiązania pozwalają więc użytkownikowi na większą wygodę, podczas gdy lokalne zapewniają nieco więcej ochrony.

Poza tym można wyróżnić trzy rodzaje szyfrowania danych w chmurze:

  • Szyfrowanie przesyłanych danych (in transit) – zapewnia ochronę danych przenoszonych do chmury oraz pomiędzy urządzeniami użytkowników końcowych.
  • Szyfrowanie danych w użyciu – chroni informacje, które są aktywnie wykorzystywane w aplikacjach biznesowych.
  • Szyfrowanie danych w archiwum (at rest) – zapewnia bezpieczeństwo danych przechowywanych na serwerach w chmurze, magazynach danych itp.

Aby uzyskać pełną ochronę danych, należy uwzględnić wszystkie trzy typy szyfrowania danych.

Protokoły szyfrowania danych


Do skutecznego zabezpieczenia danych przesyłanych w chmurze konieczne jest korzystanie ze sprawdzonych protokołów szyfrowania danych. Ich stosowanie jest rekomendowane przez specjalistów, a w niektórych przypadkach wymagają go przepisy.

Oto kilka przykładów najczęściej stosowanych protokołów szyfrowania danych:

IPsec – służy implementacji bezpiecznych połączeń oraz wymianie kluczy szyfrowania danych pomiędzy urządzeniami. Protokoły te mogą być wykorzystywane do tworzenia VPN.

TLS – zapewnia poufność i integralność transmisji danych, uwierzytelnienie serwera, a także klienta. Opiera się na szyfrowaniu asymetrycznym oraz certyfikatach X.509. Może służyć m.in. do szyfrowania poczty elektronicznej.

HTTPS – protokół chroniony przy pomocy szyfrowania protokołu TLS. Umożliwia bezpieczne korzystanie z usług i stron internetowych. Zapewnia trójstopniową ochronę (zaszyfrowanie, integralność danych, ochrona przed przekierowaniem do fałszywej strony).

End-to-end (E2E) – aplikacja szyfruje i odszyfrowuje wszystkie dane jedynie na urządzeniach użytkowników, którzy się ze sobą komunikują. Komponenty, które pośredniczą w komunikacji, nie mają dostępu do haseł użytkowników czy kluczy. Wykorzystywane m.in. w komunikatorach takich jak WhatsApp.

Szyfrowanie danych bez wiedzy


Od pewnego czasu sporo mówi się o szyfrowaniu bez wiedzy, zwanym też zero wiedzy lub szyfrowaniem danych po stronie klienta. Przypomina szyfrowanie typu E2E, jednak nieco się od niego różni. Zastosowanie E2E ogranicza się bowiem do komunikatorów, podczas gdy szyfrowanie zero wiedzy ma szerszy zakres. Jest to wyjątkowo skuteczna forma ochrony danych w chmurze.

Wykorzystuje zaawansowany standard szyfrowania (AES). Protokół ten od 2002 roku jest standardem rządu federalnego USA i jako jedyny dostępny publicznie szyfr był wykorzystywany przez NSA (National Security Agency), czyli wewnętrzną agencję wywiadowczą, do ochrony ściśle tajnych informacji.

Koncepcja szyfrowania bez wiedzy opiera się na założeniu, że klucz deszyfrujący znajduje się jedynie na urządzeniu użytkownika i nawet usługodawca nie ma do niego dostępu. Zapewnia to zdecydowanie wyższy poziom prywatności. Nawet jeśli dane zostałyby przechwycone przez niepowołane osoby, ich odczytanie będzie niemożliwe.

Wiąże się z tym spora odpowiedzialność użytkownika i konieczność przemyślanego zarządzania kluczami oraz tworzenia kopii zapasowych. Proces ich generowania, przechowywania, dystrybucji i dezaktywacji powinien przebiegać według ściśle ustalonych procedur. W razie utraty urządzenia końcowego nie ma bowiem możliwości odzyskania hasła.

Szyfrowanie danych w chmurze to jeden z najskuteczniejszych, a zarazem wciąż najrzadziej stosowanych w polskich firmach środków bezpieczeństwa. Tymczasem właśnie ono wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy szukają sposobu na wdrożenie nowoczesnego, mobilnego modelu pracy, nie idąc przy tym na kompromisy z cyberbezpieczeństwem.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Cloud 20 sierpnia 2024

    Cloud

    Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto […]

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]