Usługi w chmurze: Jak wybrać dostawcę rozwiązań chmurowych?
Cloud 10 marca 2023 5 minut czytania

Usługi w chmurze: Jak wybrać dostawcę rozwiązań chmurowych?

Coraz więcej firm przenosi swoje zasoby biznesowe do chmury. Ważne jest jednak, aby mieć przejrzystą strategię tego procesu. Dowiedz się, co umożliwiają dzisiaj usługi w chmurze oraz na co zwrócić uwagę przy ich wdrażaniu w swojej firmie!

Usługi w chmurze to szereg aplikacji i zasobów informatycznych, które obejmują oprogramowanie, infrastrukturę i platformy hostowane przez zewnętrzne firmy. Są one dostarczane na żądanie organizacjom oraz klientom indywidualnym przez internet.

Dostawcy oferujący usługi przetwarzania w chmurze dają Ci możliwość przechowywania i pobierania danych oraz uruchamiania aplikacji poprzez specjalne portale konfiguracyjne, którymi można zarządzać zdalnie.

Usługi w chmurze pozwalają osiągnąć tzw. korzyści skali (jest to pojęcie z zakresu makroekonomii, odnoszące się do korzyści, które osiągają firmy, kiedy ich rozmiar rośnie, a koszty produkcji się nie zmieniają).

Usługi dostępne w chmurze ułatwiają przepływ danych na linii dostawca-organizacja-klient, usprawniając niemal wszystkie procesy biznesowe. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do usług za pośrednictwem komputera z połączeniem internetowym lub wirtualnej sieci prywatnej.

Korzystanie z usług w chmurze umożliwia klientom dostęp m.in. do oprogramowania, pamięci masowej w chmurze, mocy obliczeniowej, infrastruktury IT i innych zasobów wirtualnych bez konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury lub przeprowadzaniem aktualizacji oprogramowania i sprzętu.

Dostawcy takich usług stosują różne modele do rozliczania opłat, co jest uzależnione od zużytych zasobów. Zwykle są to plany typu pay-as-you-go z miesięczną lub roczną subskrypcją.

Jakie są usługi w chmurze?

W zależności od stopnia zaawansowania chmury obliczeniowej oraz potrzeb samej organizacji rozróżnia się trzy podstawowe modele usługowe:

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)

Software-as-a-Service (SaaS) to model dystrybucji aplikacji na żądanie za pośrednictwem usługi w chmurze. Rozliczany jest w ramach miesięcznej lub rocznej subskrypcji i oferuje elastyczną skalowalność, jeśli potrzebne są dodatkowe zasoby lub pojawia się konieczność dodania nowych użytkowników. Model SaaS obejmuje różnorodne usługi, takie jak:

  • przechowywanie plików,
  • system tworzenia kopii zapasowych danych,
  • internetowa poczta e-mail,
  • narzędzia do grupowego i zdalnego zarządzania projektami.

Oprogramowanie SaaS jest dystrybuowane przy użyciu natywnej architektury chmurowej. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą zarządzać podstawową infrastrukturą, na którą składa się system operacyjny, sieć, serwery, pamięć masowa.

Zapewnienie dostępu do zasobów i bieżących aktualizacji leży po stronie dostawcy. Aplikacje w chmurze umożliwiają dostęp do danych, przechowywanie, udostępnianie i wszelkiego rodzaju współpracę za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Są dostępne na wielu urządzeniach – z dowolnego miejsca.

Infrastruktura jako usługa (IaaS)

IaaS składa się z zestawu fizycznych i zwirtualizowanych zasobów, które zapewniają konsumentom podstawowe elementy potrzebne do uruchamiania aplikacji i obciążeń w chmurze. Dzięki dostępowi do zasobów obliczeniowych takich jak serwery, pamięć masowa i sieć organizacje mogą korzystać z własnych platform i aplikacji w ramach natywnej infrastruktury usługodawcy. Usługi w chmurze obliczeniowej IaaS obejmują:

  • pamięć masową plików i obiektów,
  • zapory ogniowe,
  • bibliotekę obrazów dysków maszyn wirtualnych,
  • pakiety oprogramowania,
  • wirtualne sieci lokalne (VLAN) i adresy IP.

Platforma jako usługa (PaaS)

PaaS to kompletne środowisko deweloperskie i wdrożeniowe, adresowane przede wszystkim do programistów zajmujących się tworzeniem aplikacji webowych i mobilnych.

W związku z tym, że jest to rozwiązanie oparte na chmurze, nie trzeba martwić się o konfigurację i konserwację serwerów, instalowanie poprawek, aktualizacje, uwierzytelnianie, dzięki czemu programiści mogą skupić się na zapewnieniu jak najlepszego doświadczenia użytkownika. IaaS oferuje dostęp do takich zasobów i usług jak:

  • bazy danych,
  • systemy operacyjne,
  • serwery sieciowe,
  • interfejs programowania aplikacji (API),
  • automatyzacja,
  • orkiestracja i konteneryzacja.

Teraz, gdy już wiesz, co to są usługi w chmurze i poznałeś ich przykłady, przyszła pora na zapoznanie się z korzyściami oraz możliwościami przetwarzania w chmurze.

Co umożliwiają usługi w chmurze?

Usługi w chmurze przeznaczone dla firm przynoszą nieocenione korzyści. Rozwiązania udostępniane w jednym z powyższych modeli usprawniają procesy biznesowe i produkcyjne, jednocześnie odciążając zespół IT. Istnieje niezliczona ilość obszarów, w których wykorzystywane są usługi cloud computing. Niektóre z nich to:

Testowanie i rozwój aplikacji

Jednym z najlepszych przypadków użycia chmury jest środowisko programistyczne. Dzięki rozwiązaniom cloud computing zespoły DevOps mogą szybko uruchamiać platformy programistyczne, testowe i produkcyjne dostosowane do konkretnych potrzeb. Przetwarzanie w chmurze przyspiesza proces wdrażania aplikacji na rynek, a także usprawnia usuwanie błędów, wgrywanie poprawek czy implementację nowych funkcjonalności. Z usług chmurowych można korzystać w dowolnym miejscu na świecie, co ułatwia współpracę zespołom programistów pracującym zdalnie.

Analiza dużych zbiorów danych

Big data to pojęcie, które odwołuje się do przechowywania, przetwarzania i analizowania dużych ilości danych. Usługi w chmurze zapewniają dostęp do infrastruktury, która umożliwia wykonywanie takich procesów w sposób efektywny kosztowo i wydajny.

Wiele sektorów, w tym m.in. służba zdrowia, edukacja itp., korzysta z big data. Dzięki rozwiązaniom cloud computing firmy o znaczeniu krytycznym mogą przetwarzać ogromne ilości danych (również tych wrażliwych, takich jak dane osobowe) za niewielką opłatą, bez potrzeby inwestowania w fizyczne centra danych.

Obsługa urządzeń IoT

Niektóre usługi przetwarzania w chmurze oferują możliwości uczenia maszynowego, narzędzia Business Intelligence i silniki SQL, co jest niezbędne do wykonywania złożonych zadań w internecie rzeczy (IoT). Umożliwiają zdalne zarządzanie cyklem życia urządzeń IoT, które odgrywają ważną rolę w kontekście rozwoju inteligentnych miast. Dzięki temu organizacje pożytku publicznego mogą zdalnie sterować czujnikami i stale udoskonalać usługi miejskie.

Jak wybrać dostawcę usług w chmurze?

Z naszego artykułu dowiedziałeś się, co umożliwiają usługi w chmurze i jakie korzyści przynoszą organizacji. Aby jednak wykorzystać pełen potencjał takiego rozwiązania w swojej firmie, powinieneś dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, określić cele i na tej podstawie dobrać dostawcę, który spełni Twoje oczekiwania. Na co zwrócić uwagę?

1. Czy dostawca chmury spełnia wymagania Twojej organizacji?

Upewnij się, że wybrany przez Ciebie dostawca usług chmurowych oferuje narzędzia i rozwiązania zgodne z branżowymi standardami, które będą w stanie wspierać cele biznesowe. Sprawdź, czy usługi w chmurze odpowiadają Twoim preferencjom w zakresie zarządzania i obciążeń. Warto wybrać usługodawcę, który zapewnia skalowalność zasobów w czasie rzeczywistym.

2. Dostępne usługi i funkcje

Zakres dostępnych usług i funkcji to kolejna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy. Od firm outsoursingowych warto oczekiwać wysokiej interoperacyjności i kompatybilności z istniejącymi aplikacjami, a także uproszczonych i scentralizowanych funkcji zarządzania. Upewnij się także, gdzie fizycznie dostawca przechowuje Twoje dane oraz czy zapewnia narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i przywracania po awarii.

3. Cena rozwiązań chmurowych

Choć tanie usługi chmurowe mogą wydawać Ci się atrakcyjne, kryterium finansowe nie powinno być najważniejsze przy wyborze operatora cloud computing. Większe znaczenie ma współczynnik ceny do jakości. Warto porównać ofertę kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu usługodawców. W ten sposób sam ocenisz, który z nich oferuje więcej funkcjonalności w tej samej lub podobnej cenie.

4. Istnienie dostawcy usług na rynku

To, jak długo firma istnieje na rynku, będzie miało duże znaczenie szczególnie w perspektywie dłuższej i skutecznej współpracy. Firma z wieloletnim stażem zazwyczaj dysponuje większym kapitałem, dzięki czemu może wdrażać najnowsze rozwiązania i oferować klientom wyższy standard usług niż początkujący start-up.

5. Bezpieczeństwo danych w chmurze

Zagrożenia w chmurze stale ewoluują, a organizacje potrzebują solidnych zabezpieczeń na wypadek cyberataków. Szukaj dostawcy, który oferuje narzędzia potrzebne do wykrywania zagrożeń i reagowania na nie w czasie rzeczywistym (takie jak zapora sieciowa czy szyfrowanie VPN).

6. Kontakt z dostawcą usług w chmurze

Zwróć uwagę na to, jakie formy kontaktu umożliwia klientom dostawca usługi. Całodobowa infolinia oraz mnogość kanałów komunikacyjnych to dwie bardzo istotne rzeczy, które są niezwykle istotne dla efektywnej współpracy. Im sprawniej dział obsługi klienta odpowiada na zgłoszenia, tym szybciej możesz rozwiązać problem techniczny czy uzyskać informacje o ofercie.

7. Opinie o dostawcy usług

Aby wybrać rzetelnego dostawcę usług chmurowych, zapoznaj się z opiniami na jego temat. W internecie z pewnością znajdziesz komentarze użytkowników dotyczące kluczowych obszarów działalności, takich jak jakość i szybkość usług czy reagowanie na problemy techniczne. Warto również zwrócić uwagę na liczbę oraz średnią ocen.

Wybór optymalnego dostawcy usług w chmurze

Jak widzisz, wybór optymalnego dostawcy usług w chmurze nie jest prosty. Wymaga to analizy wielu parametrów i dogłębnego zastanowienia. Jeśli jednak liczą się dla Ciebie sprawdzone rozwiązania, które gwarantuje najlepszy stosunek ceny do jakości i potrzebujesz bogatych narzędzi analitycznych, postaw na usługi chmurowe od Orange! Konsultanci firmy służą pomocą przez całą dobę i z przyjemnością pomogą wybrać najbardziej optymalną ofertę dla Twojej organizacji.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Cloud 20 sierpnia 2024

    Cloud

    Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto […]

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]