Warsaw Data Hub – nowoczesne data center Warszawa
Cloud 8 lipca 2022 3 minuty czytania

Warsaw Data Hub – nowoczesne data center Warszawa

Nowoczesne usługi kolokacji to nie tylko udostępnienie specjalnie przygotowanej przestrzeni, w której klient możne umieścić własną infrastrukturę IT. Ale to również szeroki wachlarz usług wsparcia technicznego, doradztwa, projektowania, migracji, cyberbezpieczeństwa oraz bezpośredni dostęp do szybko rozwijających się usług chmur obliczeniowych.

Data center, czyli nowoczesne centrum danych – czym właściwie jest?

Data center to, upraszczając, ogromne serwerownie, w których – jak łatwo się domyślić – pracuje jednocześnie wiele serwerów. Zazwyczaj na data center składa się kilka budynków. Centra danych tego rodzaju oferują przedsiębiorcom m.in. usługę wynajmu miejsca na serwerze, ponieważ koszt utrzymania własnej serwerowni jest nieproporcjonalnie duży – a firmom znacznie bardziej opłaca się korzystać z oferty wspomnianych data center.

Zazwyczaj na takie rozwiązanie decydują się głównie małe i średnie firmy, ale coraz częściej usługami oferowanymi przez centra danych interesują się również duże przedsiębiorstwa. Firmy uzyskują dzięki temu przestrzeń na dane cyfrowe, a także dostęp do określonych zasobów sprzętowych.

Dla dużych przedsiębiorstw opłacalna może być też tzw. kolokacja serwerów (nazywana również hotelingiem). Polega ona na tym, że firma wynajmuje nie tylko serwer w data center, o ile miejsce – i lokuje w nim własny sprzęt. Za opiekę nad nim odpowiedzialne jest jednak centrum danych.

Centra danych: jakie są zalety z ich korzystania?

Data center pozwala firmom przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze – co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw. Wynajem miejsca na serwerze to koszt nieporównywalnie niższy od utrzymywania własnej serwerowni. Oprócz tego jednak należy pamiętać, że centra danych inwestują w nowoczesne oprogramowanie chroniące dane przed wyciekiem lub ich utratą, dzięki czemu utrzymywany jest wysoki poziom bezpieczeństwa IT.

Centra danych gwarantują też ciągłość pracy; data center są bowiem niepodatne na skutki zjawisk atmosferycznych czy awarie sieci energetycznej. Ponadto należy też pamiętać o możliwości dostępu do zasobów z każdego miejsca na świecie.

Data center Warszawa: sprosta oczekiwaniom wymagających klientów

Budowany w Łazach pod Warszawą przez Orange Polska, Warsaw Data Hub jest bardzo nowoczesnym i bezpiecznym obiektem. Dzięki czemu ten nowoczesny technologicznie i efektywny energetycznie obiekt pozwala w pełni zmodernizować całą infrastrukturę operatora pod wciąż rosnące potrzeby ruchowe w sieci transmisji danych oraz pozostałe wymagania naszych klientów.

Pozostałe dwa obiekty to Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi (CPD Łódź) oraz Data Center Natolin w Warszawie. Wszystkie trzy ośrodki tworzą swojego rodzaju ekosystem, co pozwala sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Bezpieczeństwo w przetwarzaniu danych oraz wysoka dostępności usług cyfrowych są dziś kwestiami krytycznymi dla wielu gałęzi biznesu oraz instytucji sektora publicznego. Dodatkowo rachunek ekonomiczny, w tym wzrost cen energii sprawia, że popyt na profesjonalne powierzchnie kolokacyjne stale rośnie.

Serwerownia Warszawa: obiekt w Łazach odpowie na zapotrzebowanie firm

Metropolia warszawska jest szczególnie istotnym miejscem, które wciąż potrzebuje nowych i innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Stąd też decyzja Orange do wybudowania kolejnego ośrodka właśnie w tym miejscu.

Z jednej strony nowy obiekt w Łazach pozwoli zaoferować klientom nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne zaplecze do korzystania z DC, kolokacji oraz wielu innych usług zgodnie z ich potrzebami. Z drugiej Orange Polska przeniesie do WDH swoje główne systemy i platformy telekomunikacyjne ze ścisłego centrum Warszawy.

Dzięki czemu ten nowoczesny technologicznie i efektywny energetycznie obiekt pozwali w pełni zmodernizować całą infrastrukturę operatora pod wciąż rosnące potrzeby ruchowe w sieci oraz pozostałe wymagania naszych klientów. Obiekt WDH posiada olbrzymi potencjał na przyszłość i zapewnia szerokie możliwości rozwoju na kolejnych etapach inwestycji.

Kluczowe parametry obiektu – data center Warszawa

Warsaw Data Hub wyróżnia się nowoczesnością, bezpieczeństwem i ekologią rozwiązań zastosowanych między innymi w zakresie zasilania i utrzymania obiektu.

  • Obiekt w pełni certyfikowany w europejskim standardzie EN 50600 na poziomie 3.
  • Lokalizacja – obiekt oddalony od centrum miasta, budynków przemysłowych, ciągów komunikacyjnych i terenów zalewowych, w bliskości aglomeracji warszawskiej.
  • Całkowita powierzchnia obiektu – 6.700 m2.
  • 1600 m2 powierzchni netto komór serwerowych dla sprzętu IT i sieciowego.
  • 4 niezależne komory o powierzchni 400 m2 każda.
  • Dla każdej komory dedykowana techniczna infrastruktura towarzysząca.
  • Każda z komór WDH stanowi niezależny byt technologiczny tj. niezależne systemy zasilania energetycznego i podtrzymania, wentylacji, klimatyzacji precyzyjnej, gaszenia gazem.
  • Zapewniona jest skalowalność obiektu możliwość rozbudowy o dodatkowe komory.
  • Obiekt jest własnością Orange, zlokalizowany jest na działce będącej własnością operatora.

Warszawa data center: niezawodność versus ekologia

Nowoczesne data center wyróżnia się nowoczesnością, bezpieczeństwem i ekologią rozwiązań zastosowanych między innymi w zakresie zasilania i utrzymania obiektu.

  • Cztery różne kierunki wejścia-wyjścia światłowodowych linii telekomunikacyjnych.
  • Dwa kierunki zasilania tzn. z dwóch niezależnych fizycznie obszarów zakładu energetycznego, po 7 MW każdy.
  • Gęstość mocy do 4,5 kW na pojedynczą szafę, a dla 20% szaf nawet do 12 kW.
  • Podtrzymanie bateryjne na czas: 30/180 minut – gdzie konkurencja stosuje rozwiązania odpowiednio na czas: 5/15 minut.
  • Zapas paliwa do agregatów awaryjnych dla 72h pracy autonomicznej dla obiektu.
  • Fotowoltaika – własna farma solarów o mocy 0,5 MW, z możliwością dalszej rozbudowy.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w Warsaw Data Hub rocznie do atmosfery nie zostanie wyemitowanych ok. 5 tys. ton CO2, czyli tyle co roczna emisja blisko 1300 aut.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Cloud 20 sierpnia 2024

    Cloud

    Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto […]

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]