Wirtualna infrastruktura IT dla instytucji finansowych. Bankowa skalowalność i bezpieczeństwo
Cloud 17 grudnia 2020 <1 minuta czytania

Wirtualna infrastruktura IT dla instytucji finansowych. Bankowa skalowalność i bezpieczeństwo

Przenosząc znaczną część systemów IT do chmury Integrated Computing, Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej osiągnął coś, co w pierwszej chwili wydaje się niemożliwe: zapewnił sobie dostęp do nowoczesnej, elastycznie skalowalnej technologii, utrzymywanej przez wysokiej klasy specjalistów i podniósł bezpieczeństwo usług IT, a zarazem zagwarantował zgodność z regulacjami prawnymi i obniżył całkowite koszty związane z infrastrukturą.

Nowoczesne IT w banku

Innowacyjność, podejmowanie wyzwań i dostosowywanie się do najnowszych trendów i technologii to dla małych organizacji często jedyna droga, żeby móc skutecznie konkurować o klienta z większymi przedsiębiorstwami. Niewielkie, regionalne banki spółdzielcze podlegają takim samym regułom prawnym i ekonomicznym jak wielkie banki komercyjne. Tak samo też konkurują na rynku o każdego klienta. To oznacza, że ich cyfrowa transformacja musi przebiegać w tempie równym lub nawet szybszym niż w przypadku największych instytucji finansowych w kraju. Nieustannie poszukują więc nowych sposobów na budowanie przewagi konkurencyjnej.

Nowoczesne IT to dzisiaj fundament każdego banku. Zakup i systematyczny rozwój infrastruktury, budowa i obsługa centrum danych, a także zatrudnienie i utrzymanie wykwalifikowanego personelu to jednak dla wielu mniejszych banków poważne wyzwanie. Ze względu na ryzyko legislacyjne i konieczność pozyskiwania nowych kompetencji nie sprawdzają się w tym przypadku usługi chmury publicznej.

Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej znalazł własne rozwiązanie tego dylematu. Złotym środkiem okazała się usługa Integrated Computing Standard oferowana przez firmę Integrated Solutions w oparciu o centrum danych Orange. To dostępna w modelu usługowym wirtualna infrastruktura, czyli chmura IaaS (Infrastructure as a Service), do której przeniesione zostały cztery kluczowe aplikacje współpracujące z centralnym systemem bankowym.

Usługi informatyczne gwarantujące: elastyczność, bezpieczeństwo i dostępność

Bank ma do swojej dyspozycji pulę zasobów Wirtualnego Centrum Danych dostępną za pośrednictwem samoobsługowego Panelu Klienta zbudowanego na bazie oprogramowania vCloud Director firmy VMware. Początkowa konfiguracja to kilkadziesiąt wirtualnych procesorów oraz wymagana dla bieżących zasobów ilość pamięci RAM i niezbędna przestrzeń pamięci masowej. Jednak, kiedy zmienią się potrzeby banku, np. w związku z wprowadzeniem nowych produktów czy rozszerzeniem zasięgu działania, wszystkie parametry zostaną do nich elastycznie dopasowane.

WAŻNE – Funkcje sieciowe
Co niezwykle istotne, usługa informatyczna jest zintegrowana z pakietem zaawansowanych funkcji sieciowych, takich jak zapora sieciowa, load balancer, NAT oraz routing. Wirtualne Centrum Danych jest połączone z lokalizacjami banku za pomocą dostarczanych przez Orange usług WAN MPLS i Biznesowy VPN.

Systemami operacyjnymi oraz działającym na nich oprogramowaniem administruje we własnym zakresie zespół administratorów banku. Za warstwę infrastrukturalną odpowiadają eksperci Orange i Integrated Solutions. Dostępność zasobów jest objęta umową SLA, która gwarantuje, że nie będzie ona mniejsza niż 99,95 proc. w skali miesiąca, co przekłada się na maksymalnie nieco ponad 4 h w ciągu roku.

Infrastruktura IT w dobrych rękach

Wybór chmury IC oznacza, że bank nie musi martwić się o skomplikowane i kosztowne wymiany sprzętu i technologii, zapewnienie zgodności z prawem i regulacjami, pozyskanie pracowników i wykonawców z branży IT czy zarządzanie podwykonawcami.

W porównaniu z tradycyjną inwestycją w infrastrukturę i wszystko, co z tym związane, wybór usługi Integrated Computing Standard oferowanej przez firmę Integrated Solutions w oparciu o centrum danych Orange był bardziej atrakcyjny ekonomicznie i zapewniał większą skalowalność, niezawodność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Z kolei w porównaniu do dostawców chmury publicznej Integrated Computing to przede wszystkim umowa bez ryzyk regulacyjnych na gruncie polskiego prawa finansowego, bezpieczeństwo przetwarzania danych w chmurze potwierdzone certyfikatem, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa fizycznego i środowiskowego, a także środowisko zapasowe. Do tego Integrated Computing oferował wysoki poziom SLA dla infrastruktury IT, monitoring środowiska 24 h/365 oraz dostęp w ramach wsparcia technicznego do kompetencji IT.

Podstawową korzyścią wynikającą z wykorzystania chmury Integrated Computing jest brak kosztów inwestycyjnych związanych z posiadaniem własnych serwerów. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać posiadane budżety IT bez dokonywania znacznych wydatków na zakup sprzętu, utrzymanie go oraz wyposażenie serwerowni w infrastrukturę wspomagającą – klimatyzację, systemy gaszenia czy kontrolę dostępu. Jednocześnie w banku nie trzeba zatrudniać dodatkowych specjalistów do administrowania i utrzymania poszczególnych platform sprzętowych. Natomiast pracownicy IT mają więcej czasu, żeby skoncentrować się na rozwoju aplikacji wspierających biznes banku. Ostatecznie przecież właśnie o to chodzi, żeby pracownicy banku mogli skupiać się na projektach innowacyjnych, decydujących o przewadze konkurencyjnej, a nie zajmowali się rutynowymi czynnościami związanymi z infrastrukturą IT – to lepiej zostawić specjalistom Orange i Integrated Solutions.

Oceń artykuł

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Cloud 20 sierpnia 2024

    Cloud

    Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto […]

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]