Przewodnik. Wirtualna infrastruktura IT – z korzyścią dla firmy i bezpieczeństwa danych
Cloud 9 marca 2023 2 minuty czytania

Przewodnik. Wirtualna infrastruktura IT – z korzyścią dla firmy i bezpieczeństwa danych

Internetowa chmura kojarzyła się kiedyś z przechowywaniem zdjęć ze smartfona lub zapasowych kopii danych. Szybko jednak jej możliwościami zainteresowały się firmy. Czym jest chmura internetowa, jakie zalety ma wirtualna infrastruktura informatyczna i o czym należy pamiętać, jeśli chodzi o infrastrukturę IT dla przedsiębiorstw?

Chmura dla firm: czym właściwie jest?

Jeszcze niedawno sporo przedsiębiorców nie miało nawet pojęcia o istnieniu chmury; powoli się to jednak zmienia i przybywa osób zainteresowanych jej wykorzystaniem we własnym biznesie. Usługa chmury obliczeniowej (z ang. cloud computing) to zbiór udostępnianych wirtualnie usług informatycznych, świadczonych poprzez specjalną platformę.

Tak jak osoby prywatne mogą przenosić do chmur swoje pliki (na przykład zdjęcia czy filmy), tak firmy są w stanie przenosić całe procesy. Dzięki usłudze chmury obliczeniowej firmy mogą korzystać m.in. z mocy obliczeniowej serwerów czy przestrzeni dyskowej macierzy pamięci masowych. To z kolei pozwala zaoszczędzić spore środki (jeśli porównamy koszt wirtualnej infrastruktury IT tego rodzaju do kosztu posiadania własnych serwerów).

Warto zresztą pamiętać, że klient, który zdecyduje się na korzystanie z chmury obliczeniowej w swojej firmie, płaci jedynie za użytkowanie konkretnej usługi (możliwości są spore i nie ograniczają się jedynie do wspomnianej mocy obliczeniowej serwerów czy przestrzeni dyskowych). Dodatkowo przedsiębiorcy, dzięki usłudze chmury obliczeniowej, mogą też korzystać z bardziej zaawansowanej ochrony i wsparcia ekspertów.

Wirtualna infrastruktura IT sposobem na płynność finansową

W ten sposób powstały usługi zapewniające dostęp do wirtualnej infrastruktury IT, uruchomionej na niezawodnym sprzęcie znajdującym się w centrum danych profesjonalnego operatora. Dzięki nim użytkownik, zamiast inwestować we własną infrastrukturę, ponosi jedynie opłatę abonamentową, co pomaga mu nie tylko precyzyjnie przewidywać koszty, ale także zachować płynność finansową. Nie musi także zatrudniać rzeszy profesjonalnych administratorów sprzętu i ekspertów ds. bezpieczeństwa.

Natomiast gwarancja ochrony danych zyskuje wymiar nie tylko cyfrowy – profesjonalne centra przetwarzania danych są wyposażone w najlepsze zabezpieczenia, zapewniające ochronę przed katastrofami naturalnymi (pożar, zalanie, zawalenie budynku) czy włamaniem skutkującym kradzieżą sprzętu.

Wirtualna infrastruktura informatyczna: przewodnik po Integrated Computing Standard

Zapraszamy do lektury przewodnika po świadczonej przez Orange dla Firm usłudze Integrated Computing Standard (ICS). Szczegółowo wyjaśniamy w nim, dlaczego warto korzystać z usług chmurowych, na jakie korzyści może liczyć klient oraz według jakich kryteriów należy oszacować oczekiwany poziom ciągłości świadczenia usługi i gwarancji bezpieczeństwa danych.

Prezentujemy też informacje o centrach danych Orange, w których znajduje się sprzęt odpowiedzialny za zapewnienie mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej klientom korzystającym z ICS, a także pokazujemy, w jaki sposób chronione są dane użytkowników.

Pobierz przewodnik

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?

    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Ile kosztuje przerwa w działaniu i jak chmura pomoże rozwiązać ten problem?
    Cloud 20 sierpnia 2024

    Cloud

    Tylko 13 proc. firm deklaruje, że potrafi odzyskać dane w sytuacji awaryjnej. Reszta po prostu straci wszystko. Zarządzanie ryzykiem warto […]

  • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
    Cloud 29 maja 2024

    Cloud

    Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]