Antywirus to nie wszystko. Wirusy komputerowe lubią każdy biznes
Cyberbezpieczeństwo 7 grudnia 2022 4 minuty czytania

Antywirus to nie wszystko. Wirusy komputerowe lubią każdy biznes

Oprogramowanie antywirusowe nie wystarcza już do skutecznego zabezpieczenia smartfona czy komputera. Przy obecnym poziomie cyberzagrożeń potrzebne jest bardziej wszechstronne, bezobsługowe i zawsze aktualne podejście. Dowiedz się, jaki antywirus dla firm oraz jakie narzędzia dodatkowe wybrać, by zapewnić swojej firmie najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa.

Darmowy antywirus dla firmy. Ale czy skuteczny?

Oprogramowanie antywirusowe to dziś standard – działa praktycznie na wszystkich wykorzystywanych aktualnie komputerach. Każdy użytkownik Windowsa może używać Windows Defendera, który jest częścią systemu operacyjnego Microsoft. Na rynku znaleźć można szeroką ofertę produktów i usług uznanych firm, takich jak Avast, Bitdefender, Kaspersky Lab, McAfee czy Symantec.

Są też darmowe programy antywirusowe dla firm, jednak często mają mocno ograniczoną funkcjonalność, są też pełne reklam i mogą gromadzić informacje na nasz temat. Ponadto w zalewie wielu dostępnych opcji pojawia się pytanie – skąd wiedzieć, który antywirus dla firm jest najlepszy?

Jak przebić się przez napisane technicznym językiem instrukcje obsługi? Wreszcie – sama myśl o skomplikowanym procesie instalacji może skutecznie zniechęcić przedsiębiorcę. W końcu właściciel firmy ma wystarczająco dużo rzeczy na głowie, więc oczekuje prostych rozwiązań. Ale to dopiero początek układanki…

Dlaczego? Bo poza komputerami stacjonarnymi lub laptopami każdy z nas nosi w kieszeni urządzenia bardzo podatne na cyfrowe niebezpieczeństwa – smartfony.

Coraz więcej mobilnych antywirusów dla firm

W ostatnich latach programy antywirusowe dla firm stały się również obecne na smartfonach. Nic dziwnego. Jest się czego bać. Z najnowszego raportu IBM X-Force Threat Intelligence Index 2020 wynika, że rośnie liczba ataków ransomware polegających na blokowaniu urządzenia lub szyfrowaniu danych na nim zawartych (w praktyce oznacza to utratę dostępu do ważnych informacji) i domaganiu się okupu w zamian za ich ponowne przywrócenie.

W czwartym kwartale 2019 r. odnotowano ich wzrost o 67 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Do tego hakerzy stosują coraz bardziej skomplikowane metody, które pozwalają im znacznie zwiększać skuteczność prowadzonych działań.

  • Aplikacja antywirusowa dla firm… a może CyberTarcza?

Rośnie także liczba ataków określanych jako phishing polegających na próbie skłonienia ofiary do ujawnienia danych karty kredytowej albo logowania do systemów internetowych poprzez wysłanie jej maila z linkami do spreparowanych stron WWW, które wyglądają łudząco podobnie np. do prawdziwych serwisów bankowych.

Według raportu CERT Orange Polska 2019 ataki typu phishing i smishing (jego SMS-owy odpowiednik) to jedno z największych wyzwań bezpieczeństwa w sieci, z którym trzeba się będzie zmierzyć w nadchodzącym roku.

Ich rosnąca skala oraz skuteczność, wynikająca najczęściej z braku ochrony lub niskiej świadomości zagrożeń użytkowników, powodują, że to właśnie to zagrożenie określa się jako największe wyzwanie dla branży.

W 2019 roku liczba klientów CyberTarczy, u których zablokowano wejścia na strony zagrożone atakiem typu phishing, sięgała w szczytowym momencie (maj i październik) blisko 800 tysięcy użytkowników. Twórcy raportu oceniają, że liczba podobnych ataków w latach kolejnych będzie rosła skokowo także ze względu na fakt, że obecnie za naturalny i oczywisty uznaje się model powszechnego załatwiania spraw urzędowych, bankowych czy płatności w formie online.

Wirusy w telefonie? Aplikacje antywirusowe dla firm nie wystarczają

Tempo pojawiania się nowych niebezpieczeństw, a także ciągła ewolucja technik stosowanych przez przestępców sprawiają, że mobilne antywirusy dla firmy przestały stanowić dostateczne zabezpieczenie zapewniające optymalną ochronę urządzenia i zgromadzonych na nim danych.

Podstawowy problem to konieczność nieustannego aktualizowania aplikacji antywirusowych dla firm i wykorzystywanych przez nie bazy zagrożeń. Nawet najlepsze programy antywirusowe chronią jedynie przed znanymi wirusami, trojanami czy robakami internetowymi.

Są jednak bezradne wobec nowo pojawiających się zagrożeń (do czasu wypuszczenia aktualizacji aplikacji przez producenta i jej zainstalowania), a nawet wobec części znanych złośliwych programów, które potrafią już skutecznie ukrywać swoje działanie. Trzeba się także przygotować na to, że zużywając zasoby procesora i pamięci, antywirus dla firmy będzie spowalniał działanie urządzenia i wyczerpywał baterię.

Użytkownicy Androida, a to według IDC 87 proc. wszystkich użytkowników smartfonów, mają dodatkowy problem. Badanie przeprowadzone rok temu przez AV Comparatives, niezależną organizację zajmującą się testowaniem systemów cyberbezpieczeństwa, wykazało, że blisko 40 proc. z 250 przetestowanych antywirusów dla firm i użytkowników prywatnych, które są dostępne w sklepie Google Play, w tym również tych płatnych, jest bezużyteczne.

W skrajnych przypadkach oprogramowanie po uruchomieniu pokazywało animowany pasek postępu skanowania, ale faktycznie tego nie robiło. Antywirus wyświetlał na końcu za każdym razem komunikat, że urządzenie jest wolne od złośliwego oprogramowania. Wirusy w telefonie mogą czuć się bezpieczne…

Cyberochrona 24 h – antywirus do firmy i CyberTarcza

Właśnie dlatego oprogramowanie antywirusowe dla firm należy dziś traktować jedynie jako jeden z elementów systemu ochrony przed zagrożeniami. Poza własnym zdrowym rozsądkiem, który podpowiada, że nie należy instalować na smartfonie oprogramowania spoza sklepu Google Play czy App Store, trzeba wykorzystać usługi bazujące na najbardziej zaawansowanej technologii i aktualnej wiedzy ekspertów.

Przykładem takich rozwiązań jest Google Play Protect, obsługiwana przez Google technologia monitorująca wszystkie aplikacje na Androida. Dodatkową ochronę zapewnia również także CyberTarcza, usługa Orange stworzona i obsługiwana przez zespół wykwalifikowanych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa – CERT Orange Polska.

  • Jak działa CyberTarcza?

CyberTarcza nie wymaga instalacji, więc nie obciąża urządzeń tak jak antywirus, nie spowalnia ich i nie zwiększa zużycia baterii. Usługa działa od momentu włączenia i jest zawsze aktualna. Można ją aktywować w dowolnym momencie trwania umowy i działa od razu po aktywowaniu. Jest dostępna na smartfony, tablety oraz routery na kartę SIM.

Co ciekawe, CyberTarcza nie wymaga od klienta żadnych aktualizacji. Jeżeli są wprowadzane jakieś ulepszenia w działaniu usługi, są one wprowadzane automatycznie, bez angażowania klienta. Wykorzystując zasoby własne oraz informacje pochodzące z innych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem z Polski i świata, Orange zbudowało najlepszą bazę niebezpiecznych stron WWW.

Dzięki temu może reagować na zagrożenia szybciej niż większość znanych dostawców antywirusów dla firm i użytkowników prywatnych, ponieważ na bieżąco monitoruje i wykrywa zagrożenia oraz nietypowe zachowania. W ten sposób usługa zapewnia skuteczną ochronę zarówno przed niebezpieczeństwami typu phishing i ransomware, jak i wszelkiej maści złośliwym oprogramowaniem.

Przed czym ma chronić pogram antywirusowy dla firm i dodatkowa ochrona? Nazwy antywirusów

  • Ransomware – typ szkodliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego.
  • Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej).

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm

    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Cyberbezpieczeństwo 21 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo zPolecane

    Do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zostaną zaimplementowane unijne przepisy NIS2. Obejmą one zdecydowanie większą grupę firm niż dotychczas i sporo zmienią […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Cyberbezpieczeństwo 5 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?

    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Cyberbezpieczeństwo 2 października 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberprzestrzeń stała się globalną areną zmagań. Tu nie ma wyjątków. Instytucje publiczne również muszą się mierzyć z niewidzialnym przeciwnikiem jakim […]

  • Security awareness – pierwsza linia obrony

    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Cyberbezpieczeństwo 11 września 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Jednym z najważniejszych środków profilaktycznych w kontekście zagrożeń cybernetycznych jest świadomość bezpieczeństwa pracowników. Posiadająca aktualną wiedzę załoga stanowi pierwszą linię […]