Bezpieczeństwo cybernetyczne – konieczność, nie luksus
Cyberbezpieczeństwo 28 marca 2023 5 minut czytania

Bezpieczeństwo cybernetyczne – konieczność, nie luksus

Nie tak dawno kwestia cyfrowego bezpieczeństwa danych była uważana za sprawę wyłącznie personelu IT. Dziś dotyczy każdego, kto korzysta z sieci. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest bezpieczeństwo cybernetyczne, jakie zagrożenia czyhają na Twoją organizację oraz w jaki sposób możesz bronić się przed złośliwymi atakami.


Cyberprzestępczość stała się integralną częścią krajobrazu cyfrowego. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, podobnie jak umiejętności cyberprzestępców. W rezultacie mamy do czynienia z zagrożeniami cyfrowymi, które stale ewoluują.

Środki, które wcześniej zapewniały odpowiednią ochronę, nie zawsze są skuteczne w walce z dzisiejszymi zagrożeniami. A ponieważ jesteśmy coraz bardziej zależni od narzędzi technologicznych, zarówno zawodowo, jak i prywatnie, wpływ cyberataku na nasze życie może być olbrzymi.

Wiele organizacji wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo są podatne na zagrożenia. Czasami pracownicy po prostu nie są świadomi naruszeń danych, które mogą wykorzystać hakerzy. Mogą myśleć, że cyberprzestępcy są zainteresowani tylko dużymi, międzynarodowymi korporacjami, a mniejsze firmy nie są zagrożone. Nic bardziej mylnego. Bezpieczeństwo cybernetyczne, zwłaszcza w Polsce, jest tematem, któremu warto poświęcić kilka chwil, gdyż dotyczy w zasadzie każdego – zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorstwa czy jednostki administracji publicznej.

Czym jest bezpieczeństwo cybernetyczne?


Zanim poznasz najpopularniejsze rodzaje ataków cybernetycznych, a także strategie pozwalające im przeciwdziałać, w pierwszej kolejności powinieneś dowiedzieć się, czym jest bezpieczeństwo cybernetyczne. Definicja tego pojęcia nie jest skomplikowana.

Bezpieczeństwo cybernetyczne (inaczej cyberbezpieczeństwo) to zbiór praktyk związanych z ochroną komputerów, serwerów, urządzeń mobilnych, systemów elektronicznych, sieci i danych przed złośliwymi atakami. Nazywa się to również bezpieczeństwem technologii informacyjnej lub elektronicznym bezpieczeństwem informacji.

Termin ten ma zastosowanie w różnych kontekstach, od biznesu po urządzenia mobilne, i obejmuje kilka typowych kategorii, które opisujemy szerzej w dalszej części artykułu.

Dlaczego bezpieczeństwo cybernetyczne jest ważne?


Bezpieczeństwo cybernetyczne jest ważne, ponieważ pozwala chronić wszystkie kategorie danych przed kradzieżą i uszkodzeniem. Obejmuje to przede wszystkim dane wrażliwe, w tym informacje umożliwiające identyfikację osób (PII), chronione informacje zdrowotne (PHI), dane osobowe, własność intelektualną oraz rządowe i branżowe systemy informacyjne. Bez odpowiedniego programu cyberbezpieczeństwa Twoja organizacja nie będzie w stanie obronić się przed kampaniami mającymi na celu naruszenie bezpieczeństwa kluczowej infrastruktury IT.

Cyberzagrożenia mogą pochodzić z dowolnego poziomu Twojej organizacji. Miejsca pracy powinny obejmować szkolenia w zakresie świadomości cyberbezpieczeństwa, aby edukować personel w zakresie typowych zagrożeń. Mnożenie się naruszeń danych na całym świecie, w tym także w Polsce, oznacza, że ​​cyberbezpieczeństwo ma znaczenie nie tylko w przypadku ściśle regulowanych branż, takich jak opieka zdrowotna.

Nawet małe firmy są dzisiaj narażone na nieodwracalne szkody spowodowane naruszeniem bezpieczeństwa danych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach zagrożeń oraz o tym, w jaki sposób możesz wzmocnić ochronę przed typowy atak.

Rodzaje bezpieczeństwa cybernetycznego


Wiesz już, co to bezpieczeństwo cybernetyczne i jak duże znaczenie ma ono z punktu widzenia Twojej organizacji. Przyszedł czas na zapoznanie się z podstawowymi rodzajami ataków.

Bezpieczeństwo sieci


Większość ataków odbywa się za pośrednictwem sieci, a rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa mają na celu identyfikowanie i blokowanie tych ataków. Obejmują one kontrole danych i dostępu, takie jak:

  • zapobieganie utracie danych (DLP),
  • zarządzanie dostępem do tożsamości (IAM),
  • kontrola dostępu do sieci (NAC),
  • zapora nowej generacji (NGFW).

Bardziej zaawansowane i wielowarstwowe technologie zapobiegania zagrożeniom sieciowym obejmują IPS (Intrusion Prevention System), NGAV (antywirus nowej generacji), Sandboxing i CDR (Content Disarm and Reconstruction). Ważna jest również analityka sieciowa, polowanie na zagrożenia i zautomatyzowane technologie SOAR (Security Orchestration and Response).

Bezpieczeństwo aplikacji


Bezpieczeństwo cybernetyczne
aplikacji koncentruje się na ochronie firmowego oprogramowania przed zagrożeniami. Zaatakowana aplikacja może zapewnić cyberprzestępcom dostęp do danych, które w założeniu powinna chronić. Pomyślne zabezpieczenie oprogramowania zaczyna się na etapie projektowania, czyli na długo przed wdrożeniem finalnej wersji programu do użytku ogólnego.

Bezpieczeństwo informacji i danych


Bezpieczeństwo cybernetyczne
informacji i danych dotyczy poufnych informacji, które przechowywane są w aplikacjach i systemach firmowych. Polega na ochronie wszelkich komponentów, na których dane są przetwarzane i przechowywane.

Ochrona punktów końcowych


Ochrona punktów końcowych dotyczy najbardziej nieprzewidywalnego czynnika: ludzkiego. Każdy może przypadkowo wprowadzić wirusa do zabezpieczonego systemu, nie przestrzegając dobrych praktyk bezpieczeństwa.

Nauczenie użytkowników, jak usuwać podejrzane załączniki w wiadomościach e-mail oraz dlaczego nie powinno się podłączać niezidentyfikowanych dysków USB do komputerów służbowych, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa każdej organizacji. Dobrym sposobem edukowania pracowników są kursy lub studia Bezpieczeństwo cybernetyczne (taki kierunek oferuje coraz więcej uczelni w Polsce).

Bezpieczeństwo chmury


W miarę jak coraz więcej organizacji wdraża przetwarzanie w chmurze, jej zabezpieczenie staje się głównym priorytetem. Strategia bezpieczeństwa cybernetycznego w chmurze obejmuje rozwiązania w zakresie kontroli zasad i usług, które pomagają chronić cały proces wdrażania chmury w organizacji (aplikacje, dane, infrastrukturę itp.) przed atakiem.

Chociaż wielu dostawców usług w chmurze oferuje rozwiązania zabezpieczające, często są one niewystarczające do osiągnięcia satysfakcjonującego bezpieczeństwa klasy korporacyjnej w chmurze. Dodatkowe rozwiązania innych firm są niezbędne do ochrony przed naruszeniami danych i ukierunkowanymi atakami w środowiskach chmurowych.

Bezpieczeństwo mobilne i IoT


Urządzenia mobilne, takie jak tablety i smartfony, często mają dostęp do danych firmowych, narażając organizacje na zagrożenia ze strony złośliwych aplikacji, ataków zero-day, phishingu i IM (Instant Messaging). Zabezpieczenia mobilne zapobiegają tym atakom oraz chronią systemy operacyjne i urządzenia przed rootowaniem i jailbreakiem. W połączeniu z rozwiązaniem MDM (Mobile Device Management) umożliwiają przedsiębiorstwom zapewnienie dostępu do zasobów firmowych tylko zgodnym urządzeniom mobilnym.

Korzystanie z urządzeń internetu rzeczy (IoT) z pewnością zapewnia korzyści w zakresie produktywności, ale także naraża organizacje na nowe cyberzagrożenia. Działania z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego IoT obejmują między innymi wykrywanie i klasyfikację podłączonych urządzeń, automatyczną segmentację w celu kontrolowania działań sieciowych oraz wykorzystanie IPS jako wirtualnej poprawki zapobiegającej wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach urządzeń IoT.

Rodzaje ataków cybernetycznych


Z niniejszego artykułu dowiedziałeś się, jaka jest definicja bezpieczeństwa cybernetycznego, poznałeś także podstawowe rodzaje cyberbezpieczeństwa i przykładowe strategie przeciwdziałania zagrożeniom. Teraz pora przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym rodzajom ataków cybernetycznych.

Phishing

Phishing polega na tym, że cyberprzestępcy wysyłają do ofiar e-maile, podszywając się pod znane firmy (m.in. instytucje bankowe) i prosząc w nich o podanie poufnych informacji. Ataki typu phishing są często wykorzystywane do wyłudzania danych z kart kredytowych i innych wrażliwych danych.

Malware

Malware to złośliwe oprogramowanie stworzone przez cyberprzestępców w celu zakłócenia działania lub trwałego uszkodzenia komputera użytkownika. Złośliwe oprogramowanie, często rozpowszechniane za pośrednictwem niechcianych załączników do wiadomości e-mail lub wyglądających na legalne plików do pobrania, może być wykorzystywane do zarabiania pieniędzy (wyłudzeń) lub przeprowadzania cyberataków o podłożu politycznym.

DDoS

Atak DDoS to jedno z największych zagrożeń, z jakim mierzy się bezpieczeństwo cybernetyczne. Co to takiego? Atak DDoS obejmuje wiele połączonych urządzeń online, zwanych łącznie botnetami, które są wykorzystywane do zalewu docelowej witryny fałszywym ruchem. Skutkuje to przeciążeniem serwera firmy i blokadą określonej usługi sieciowej.

SQL Injection

SQL Injection to rodzaj cyberataku wykorzystywanego do przejęcia kontroli nad bazą danych i kradzieży wszystkich zgromadzonych w niej informacji. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w aplikacjach opartych na przetwarzaniu danych za pomocą złośliwego kodu SQL.

Ransomware

To rodzaj złośliwego oprogramowania, które cyberprzestępcy wykorzystują do blokowania plików oraz danych pod groźbą ich usunięcia, jeśli nie zostanie zapłacony okup.

Malvertising

Malvertising to atak, w ramach którego sprawcy wprowadzają złośliwy kod do legalnych internetowych sieci reklamowych. Kod zazwyczaj przekierowuje użytkowników do zainfekowanych witryn, które mogą powodować na komputerze ofiary niekontrolowane działania.

Brute Force

Brute Force to technika łamania haseł lub kluczy kryptograficznych, którą stosuje się w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu. Taka metoda ataku jest dla cyberprzestępców bardzo prosta i wyróżnia się wysokim wskaźnikiem powodzenia.

Ile kosztuje bezpieczeństwo cybernetyczne?


Dobrą wiadomością jest to, że dzięki solidnym strategiom cyberbezpieczeństwa możesz zapobiegać atakom sieciowym i budować cyberodporność w swojej organizacji. Zapewne zastanawiasz się teraz, ile musisz odłożyć, aby strategia była efektywna i skuteczna?

Jeśli chodzi o koszty związane z bezpieczeństwem cybernetycznym, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Wynika to z faktu, że przy określaniu kosztów bierze się pod uwagę wiele różnych zmiennych i czynników, w tym:

  • branżę,
  • wielkość firmy,
  • zgodność i wymagania regulacyjne wpływające na działalność firmy,
  • aktualne narzędzia informatyczne,
  • złożoność infrastruktury IT,
  • stopień wrażliwości danych, które gromadzisz, wykorzystujesz i udostępniasz.

Kompletna ochrona firmy w sieci dzięki usługom Orange


Jeśli zależy Ci na kompleksowej, całodobowej i niezawodnej ochronie sieci, w ofercie firmy Orange znajdziesz szeroki pakiet usług, dzięki którym zadbasz o bezpieczną i wydajną infrastrukturę w swojej organizacji. Na ekosystem Cyberbezpieczeństwa Orange składają się takie narzędzia jak m.in.:

  • E-Mail Protection,
  • Morphisec,
  • Orange Internet Protection,
  • SecureDNS.

 


Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm

    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Cyberbezpieczeństwo 21 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo zPolecane

    Do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zostaną zaimplementowane unijne przepisy NIS2. Obejmą one zdecydowanie większą grupę firm niż dotychczas i sporo zmienią […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Cyberbezpieczeństwo 5 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?

    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Cyberbezpieczeństwo 2 października 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberprzestrzeń stała się globalną areną zmagań. Tu nie ma wyjątków. Instytucje publiczne również muszą się mierzyć z niewidzialnym przeciwnikiem jakim […]

  • Security awareness – pierwsza linia obrony

    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Cyberbezpieczeństwo 11 września 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Jednym z najważniejszych środków profilaktycznych w kontekście zagrożeń cybernetycznych jest świadomość bezpieczeństwa pracowników. Posiadająca aktualną wiedzę załoga stanowi pierwszą linię […]