Bezpieczeństwo firmy z zaporą sieciową nowej generacji NGFW
Cyberbezpieczeństwo 13 sierpnia 2024 3 minuty czytania

Bezpieczeństwo firmy z zaporą sieciową nowej generacji NGFW

Next-Generation Firewall zapewnia ochronę przed zaawansowanymi zagrożeniami, blokując cyberataki jeszcze przed ich wystąpieniem. Poznaj pełny potencjał zapory sieciowej nowej generacji. Dowiedz się też, jak z pomocą tej technologii wznieść bezpieczeństwo korporacyjne na wyższy poziom!

Czym jest Next-Generation Firewall?


Zapora sieciowa nowej generacji, czyli Next-Generation Firewall (NGFW) to kompleksowe rozwiązanie bezpieczeństwa. Łączy ono:

  • zaawansowane mechanizmy filtrowania,
  • głęboką inspekcję pakietów (deep packet inspection),
  • analizy ruchu sieciowego,
  • identyfikację aplikacji,
  • integrację z systemami zarządzania zabezpieczeniami.

Dzięki temu zapewnia skuteczną ochronę przed różnymi zagrożeniami i atakami. Umożliwia także elastyczne dostosowanie się do zmiennych potrzeb firmy.

Działanie zapory nowej generacji znacząco różni się od tradycyjnych rozwiązań. Technologia ta nie tylko reaguje na już znane zagrożenia, ale wykorzystuje także zaawansowane mechanizmy uczenia maszynowego i algorytmy sztucznej inteligencji do analizowania zgromadzonych danych oraz przewidywania nowych form zagrożeń.

Innym istotnym wyróżnikiem urządzeń NGFW jest łatwość konfiguracji i administrowania. Zapory nowej generacji oferują przyjazne dla użytkownika interfejsy graficzne oraz rozbudowane narzędzia, które usprawniają zarządzanie, monitorowanie i raportowanie.

Zapora sieciowa nowej generacji może pomóc w spełnianiu wymagań regulacyjnych związanych z bezpieczeństwem danych i ochroną prywatności.

Kluczowe funkcje zapory sieciowej nowej generacji


Urządzenie NGFW łączy wiele możliwości tradycyjnych zapór sieciowych z funkcjonalnościami, których nie oferuje żadna inna technologia cyberbezpieczeństwa. Oto kilka kluczowych cech i funkcji wyróżniających zapory sieciowe nowej generacji:

  • zaawansowane mechanizmy filtrowania, takie jak analiza stanu, inspekcja pakietów, wykrywanie ataków, filtrowanie treści itp., pozwalają na precyzyjne kontrolowanie i filtrowanie ruchu sieciowego, eliminując potencjalne zagrożenia.
  • Inteligentna analiza ruchu sieciowego pomaga w wykrywaniu podejrzanych i niebezpiecznych aktywności. Dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego zapora ogniowa nowej generacji jest w stanie identyfikować zarówno znane wzorce ataków, jak i nowe, zaawansowane zagrożenia.
  • Integracja z systemami zarządzania zabezpieczeniami (Security Management Systems) umożliwia scentralizowane zarządzanie i monitorowanie różnych elementów infrastruktury bezpieczeństwa z poziomu jednego panelu. W efekcie nowoczesne zapory sieciowe zapewniają wszechstronną ochronę sieci, działając w synergii z wewnętrznymi zabezpieczeniami korporacyjnymi.
  • Rozszerzalność i skalowalność zapory ogniowej nowej generacji są projektowane w taki sposób, aby zapewnić elastyczność. Można je dostosowywać do dynamicznie zmieniających się potrzeb i zasobów sieciowych w małych firmach i dużych organizacjach.
  • Zdolność do rozpoznawania i identyfikowania różnych rodzajów aplikacji działających w sieci, dzięki czemu nowoczesne firewalle mogą dostosowywać polityki bezpieczeństwa w oparciu o rodzaj ruchu. Umożliwia to bardziej precyzyjną ochronę i kontrolę nad siecią.
  • Ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami w czasie rzeczywistym ma za zadanie zabezpieczyć sieć przed atakami DDoS, próbami włamania, złośliwym oprogramowaniem, a także cryptojackingiem.

FWaaS – sposób na wdrożenie zapory nowej generacji w firmie


Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na wdrożenie rozwiązania NGFW jest model outsourcingowy. Firewall as a Service (FWaaS) to usługa oparta na chmurze, która zapewnia elastyczność i łatwiejszą konserwację. W przypadku FWaaS płacisz za korzystanie z usługi na zasadzie abonamentu, co pozwala na lepszą kontrolę kosztów i optymalne wykorzystanie zasobów.

Oprogramowanie zapory sieciowej jest utrzymywane przez usługodawcę, a zasoby skalują się automatycznie w celu zaspokojenia zapotrzebowania na przetwarzanie. Uwalnia to korporacyjne zespoły IT od konieczności manualnego instalowania aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa.

Decydując się na wdrożenie zapory sieciowej w modelu FWaaS, możesz polegać na wiedzy i doświadczeniu specjalistów ds. bezpieczeństwa. Zapewniają oni ciągłą ochronę sieci oraz monitorują nowe zagrożenia i reagują na nie.

Next-Generation Firewall to rozwiązanie, jakiego potrzebujesz


Zapory sieciowe nowej generacji zapewniają znacznie lepsze i solidniejsze zabezpieczenie niż te tradycyjne. To jednak nie wszystko.

Po pierwsze, urządzenie NGFW umożliwia precyzyjne definiowanie polityk bezpieczeństwa, które można dostosować do specyficznych potrzeb firmy. Możesz kontrolować dostęp do sieci na podstawie tożsamości użytkowników, grup, adresów IP, aplikacji i innych czynników, zapewniając odpowiednie uprawnienia i ograniczenia.

Jako użytkownik końcowy otrzymujesz pełny dostęp do raportów, logów i analizy ruchu sieciowego. Ułatwia to śledzenie aktywności personelu i klientów oraz identyfikację ewentualnych luk w zabezpieczeniach.

Po drugie, zapora sieciowa nowej generacji może pomóc w spełnianiu wymagań regulacyjnych związanych z bezpieczeństwem danych czy ochroną prywatności. Może dostarczać raporty, logi i audyty, które są niezbędne do monitorowania i sprawozdawczości w odniesieniu do zgodności z wewnętrzną polityką bezpieczeństwa.

Po trzecie, nowoczesny firewall może zostać bez problemu zintegrowany z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, takimi jak systemy detekcji i zapobiegania włamaniom (IDS/IPS), antywirusy itp. Dzięki temu jesteś w stanie w krótkim czasie stworzyć kompleksowe i skoordynowane środowisko ochrony sieciowej bez potrzeby inwestowania dużych kwot w rozwój lokalnej infrastruktury IT.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm

    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Cyberbezpieczeństwo 21 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo zPolecane

    Do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zostaną zaimplementowane unijne przepisy NIS2. Obejmą one zdecydowanie większą grupę firm niż dotychczas i sporo zmienią […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Cyberbezpieczeństwo 5 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?

    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Cyberbezpieczeństwo 2 października 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberprzestrzeń stała się globalną areną zmagań. Tu nie ma wyjątków. Instytucje publiczne również muszą się mierzyć z niewidzialnym przeciwnikiem jakim […]

  • Security awareness – pierwsza linia obrony

    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Cyberbezpieczeństwo 11 września 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Jednym z najważniejszych środków profilaktycznych w kontekście zagrożeń cybernetycznych jest świadomość bezpieczeństwa pracowników. Posiadająca aktualną wiedzę załoga stanowi pierwszą linię […]