






CERT Orange Polska 2024. Phishing is king!
Według 11. edycji raportu CERT Orange Polska za rok 2024, CyberTarcza zablokowała 305 tys. domen phishingowych i ochroniła 4,85 mln osób przed utratą wrażliwych danych i pieniędzy. Numerem jeden na liście cyberzagrożeń wciąż pozostaje phishing, dalej na podium utrzymują się także ataki DDoS oraz złośliwe oprogramowanie.
CyberTarcza działa już od 10 lat. To narzędzie, które powstało z marzeń o czystym intrnecie. Obecnie wspierana również przez AI potrafi unieszkodliwić większość ataków zanim jeszcze dotrą do użytkowników.
Pobierz raport i poznaj szczegółowe analizy ekspertów dotyczące aktywności cyberprzestępców w sieci oraz przeanalizuj przebieg cyberataków miesiąc po miesiącu. Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie chmury, rozwoju złośliwego oprogramowania i najnowszych metodach hakerów.
– Dziś istotne stało się nie tylko monitorowanie swoich systemów, ale także dostawców i kontrahentów oraz regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa, aby zidentyfikować potencjalne luki. Zabezpieczanie dostępu do danych i systemów, powinno być priorytetem dla każdej firmy. Ważne jest również przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, regularne aktualizacje oprogramowania oraz edukacja pracowników na temat zagrożeń – mówi Piotr Markowicz, dyrektor rozwoju i strategii ICT w Orange Polska.
Wśród obsłużonych incydentów, największą grupę stanowiły te z klasy gromadzenie informacji (45,0 proc.). W porównaniu z rokiem 2023 nastąpił nieznaczny wzrost (o ponad 1,1 pp.).
Na drugim miejscu znalazły się incydenty z kategorii dostępność zasobów (15,2 proc.) – spadek w stosunku do ubiegłego roku (o 2,7 proc.).
Kolejne miejsce to: ataki z kategorii złośliwe oprogramowanie (13,8 proc.) – spadek w stosunku do ubiegłego roku (o 1,6 proc.), incydenty z grupy obraźliwych i nielegalnych treści (12,5 proc.) – nieznaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku (11,5 pp. w 2023 r.), próby włamań (6,9 proc.) – zbliżony poziom do ubiegłego roku, oszustwa sieciowe (3,1 proc.) – nieznaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku (2,1 pp. w 2023 r.), poufność i integralność informacji (2,7 proc.) – nieznaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku (1,1 pp. w 2023 r.).
Poniżej 1% zaklasyfikowano włamania sieciowe. Inne, nieobjęte wspomnianymi kategoriami, stanowiły nieznaczny odsetek obsłużonych incydentów.
Sukces CyberTarczy to nie tylko algorytmy, infrastruktura i zespół ekspertów CERT Orange Polska. To również internauci, dostarczający każdego dnia nowe zgłoszenia, czytający blog cert.orange.pl, a przede wszystkim reagujący na zagrożenia i wysyłający SMS-y na specjalny numer 508 700 900. W 2024 roku odebraliśmy blisko cztery tysiące wiadomości, które pozwoliły identyfikować nowe zagrożenia i aktywnie im przeciwdziałać.
Warto pamiętać, wiele incydentów wynika z błędów ludzkich, dlatego inwestycja w szkolenia i świadomość pracowników jest tak istotna. Pomaga w tym także nasze nowo otwarte Centrum Doświadczeń Cyberbezpieczeństwa.