Cyberbezpieczeństwo smart building
Cyberbezpieczeństwo 25 stycznia 2023 2 minuty czytania

Cyberbezpieczeństwo smart building

Smart building podnosi jakość życia mieszkańców, wprowadza rozwiązania przyjazne dla środowiska, zapewnia redukcję kosztów. Jednocześnie właściciele budynków, zarządcy i inwestorzy stawiani są przed nowymi wyzwaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa.


– Inteligentne budynki w przyszłości zapewnią nie tylko lepszą kontrolę światła i energii, ale też lepsze dostosowanie do potrzeb człowieka
– opowiadał prof. Wacław Celadyn z Politechniki Krakowskiej podczas Kongresu Smart w Rzeszowie.

W wielu krajach inteligentne budownictwo staje się już nie tyle prognozą na przyszłość, co powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Smart building wykorzystuje się m.in. do zapewnienia odpowiedniej temperatury w budynku, oświetlenia, monitoringu czy wentylacji.

W 2021 roku rynek smart building został wyceniony na 69,80 mld dolarów. Autorzy raportu „Smart Building Market 2022” prognozują, że w 2031 roku będzie on już wart 201,16 mld.

Smart building bardziej narażony na cyberataki


Wraz z rozwojem wykorzystania nowoczesnych technologii w budownictwie pojawiają się nowe możliwości dla przestępców. Wyzwania, jakie stoją przed cyberbezpieczeństwem, dotyczą zarówno ochrony domów jednorodzinnych, wieżowców, jak i całych miast.

Dlaczego inteligentne budynki są szczególnie narażone na ataki? W technologii smart building wykorzystuje się sztuczną inteligencję, rozszerzoną rzeczywistość, nowoczesne systemy kontroli i zarządzania budynkami oraz IoT, czyli internet rzeczy. Podłączone do internetu urządzenia zbierają i przetwarzają dane, aby zaproponować działania dopasowane do potrzeb użytkowników.

Ze względu na podłączenie do sieci i rozproszony system zarządzania bezpieczeństwem są one podatne na ataki hakerskie, zwłaszcza jeśli łączą się z niezabezpieczoną siecią. Dane użytkowników przechowywane są i przetwarzane w chmurze, która także można zostać zaatakowana.

W koncepcji smart building poszczególne urządzenia i całe systemy budynków są ze sobą połączone, co ułatwia cyberataki, a także umożliwia przeprowadzenie ich na zdecydowanie większą niż w przeszłości skalę.

Kontrolowane, konfigurowane i aktualizowane przez człowieka systemy narażone są także na błąd ludzki, na przykład nieaktualizowane oprogramowanie otwiera drzwi cyberprzestępcom.

Powody i sposoby ataków na inteligentne budynki


Ataki cybernetyczne mogą doprowadzić nie tylko do kradzieży danych, ale także do uniemożliwienia życia w danym budynku, czym mogą być zainteresowani cyberprzestępcy i terroryści.

Wśród powodów ataków na smart building należy wymienić:

  • zakłócenie funkcjonowania budynku w celu wyłudzenia okupu,
  • chęć uzyskania dostępu do innych systemów i baz danych, np. osobowych czy finansowych firmy,
  • zbieranie i analizowanie danych użytkowników.

Najczęściej dochodzi do ataków na systemy BMS (Building Management Systems) za pomocą złośliwego oprogramowania (malware).

Przestępcy korzystają z różnych typów malware’u, takich jak: spyware, worms, phishing i ransome.

Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach cyberataków, zapoznaj się z raportem CERT Orange Polska.

Pięć kroków do ochrony smart building przed cyberatakami

  1. Specjaliści zwracają uwagę, że poprawę bezpieczeństwa w domu czy biurze warto zacząć od szczegółowej inwentaryzacji i audytu sprzętu oraz systemów. Dobrze jest znać swój budynek, a także jego ograniczenia.
  2. Konieczna jest poprawa bezpieczeństwa w całym łańcuchu dostaw. Wymogi odnośnie do cyberbezpieczeństwa powinni spełniać ludzie, procesy i technologie na każdym etapie łańcucha, co powinno być jasno określone w umowach z podwykonawcami.
  3. Zarządcy budynków powinni także opracowywać protokoły bezpieczeństwa, które pozwolą na szybsze wykrycie ataków i łagodzenie ich skutków.
  4. Urządzenia powinny być podłączone do niezawodnej i bezpiecznej sieci, takiej jak sieć światłowodowa Orange.
  5. Warto także skonsultować się z ekspertami z zakresu cyberbezpieczeństwa i IoT, którzy pomogą dostosować rozwiązania do konkretnych potrzeb i specyfiki budynku.

Wyścig z cyberprzestępcami


Smart building jest stosunkowo nowym, bardzo szybko rozwijającym się sektorem. Z tego względu rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo dla domów i wieżowców są dopiero opracowywane i dostosowywane do zmieniającego się świata. Konieczne jest zabezpieczenie poszczególnych urządzeń przed atakami już na etapie ich projektowania.

Dr Alina Matyukhina, Head of Cybersecurity w firmie Siemens, uważa, że konieczne jest tworzenie bardziej restrykcyjnych przepisów uwzględniających cyberbezpieczeństwo w nowoczesnym budownictwie.

Pierwsza połowa 2020 roku przyniosła nowe regulacje dotyczące technologii smart building m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Niemczech. Trendem jest dostosowywanie regulacji w kolejnych krajach.

Masz pytania?
Zamów rozmowę z doradcą biznesowym


Obowiązek informacyjny

Mogą Cię również zainteresować

  • CERT Orange Polska 2024. Phishing is king!

    CERT Orange Polska 2024. Phishing is king!
    CERT Orange Polska 2024. Phishing is king!
    Cyberbezpieczeństwo 16 kwietnia 2025

    Cyberbezpieczeństwo

    Według 11. edycji raportu CERT Orange Polska za rok 2024, CyberTarcza zablokowała 305 tys. domen phishingowych i ochroniła 4,85 mln […]

  • Cyberbezpieczeństwo bankowe pod specjalnym nadzorem

    Cyberbezpieczeństwo bankowe pod specjalnym nadzorem
    Cyberbezpieczeństwo bankowe pod specjalnym nadzorem
    Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2025

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyfrowe usługi finansowe nie mogłyby funkcjonować bez stabilnej i bezpiecznej infrastruktury telekomunikacyjnej. Banki i operatorzy muszą ściśle współpracować, aby zapewnić […]

  • CyberWatch – zagrożenia pod kontrolą

    CyberWatch – zagrożenia pod kontrolą
    CyberWatch – zagrożenia pod kontrolą
    Cyberbezpieczeństwo 13 marca 2025

    Cyberbezpieczeństwo

    Chcesz spać spokojnie, wiedząc, że firmowe dane są bezpieczne? CyberWatch to ich niezawodny strażnik. Nasze rozwiązanie wykrywa zagrożenia i chroni […]

  • Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm

    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Cyberbezpieczeństwo 21 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo zPolecane

    Do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zostaną zaimplementowane unijne przepisy NIS2. Obejmą one zdecydowanie większą grupę firm niż dotychczas i sporo zmienią […]