Czym są wirtualne pokoje danych?
Cyberbezpieczeństwo 23 października 2023 3 minuty czytania

Czym są wirtualne pokoje danych?

Od audytów przez fuzje i przejęcia po przeglądy strategiczne i przetargi coraz więcej organizacji na całym świecie polega na wirtualnych pokojach danych w celu wspierania kluczowych procesów biznesowych. Przekonaj się, dlaczego powinieneś już teraz skorzystać z VDR!

Wirtualne pokoje danych (VDR) – wszystko, co warto wiedzieć


Pokoje danych służą jako bezpieczne lokalizacje przeznaczone do przechowywania poufnych informacji
, zwykle na potrzeby sporów sądowych lub fuzji i przejęć. Są wykorzystywane do udostępniania plików, przeprowadzania transakcji finansowych i zabezpieczania wrażliwych materiałów. Pokoje danych dzielą się na fizyczne oraz wirtualne – i właśnie tym drugim przyjrzymy się bliżej.

Wirtualne pokoje danych (w skrócie VDR – Virtual Data Rooms) udostępniane są w modelu usługowym (as-a-service, płatnym w oparciu o wybrany pakiet abonamentowy). Z powodzeniem zastępują swoje fizyczne odpowiedniki ze względu na wysoką efektywność kosztową, łatwość dostępu i rozbudowane zabezpieczenia. Standardowe funkcje VDR obejmują:

  • dział pytań i odpowiedzi,
  • notatki,
  • uwierzytelnianie wieloskładnikowe,
  • zaawansowane uprawnienia dostępu,
  • wsparcie wielu języków,
  • dyskusję w czasie rzeczywistym.

Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa online dostawcy wirtualnych pokoi danych opracowują bardziej wyrafinowane ulepszenia zabezpieczeń w celu zapewnienia jeszcze lepszej integralności danych. W konsekwencji dokumenty są bezpieczne, ryzyko wycieku danych jest zminimalizowane, wydajność wzrasta, a wielu oferentów jest lepiej kontrolowanych i nadzorowanych. Ponadto można wygodnie tworzyć kopie zapasowe wirtualnego pokoju danych na potrzeby odzyskiwania po awarii.

Z pomocą VDR przyspieszymy procesy biznesowe i zapewnimy im wysoki stopień bezpieczeństwa. Dane przechowywane są w odizolowanym środowisku, do którego mają dostęp tylko zaufani pracownicy.

Dlaczego warto korzystać z wirtualnego pokoju danych?


Istnieje wiele powodów, dla których organizacje na całym świecie korzystają z wirtualnych pokoi danych. Z pomocą VDR możesz przyspieszyć kluczowe procesy biznesowe i zapewnić im wysoki stopień bezpieczeństwa. Wszystko to ma związek z modelem działania: dane przechowywane są w odizolowanym środowisku, do którego dostęp masz tylko Ty i Twoi zaufani współpracownicy. Zalet jest jednak znacznie więcej. Przyjrzyjmy się więc bliżej kluczowym korzyściom związanym z wykorzystaniem VDR w biznesie!

Niskie koszty eksploatacji i konfiguracji

Prowadzenie wirtualnego data roomu jest często tańsze, ponieważ jedyne, czego potrzebujesz, to komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu. W przypadku tradycyjnych pokoi danych musiałbyś wynająć fizyczną przestrzeń i zatrudnić firmę ochroniarską do jej monitorowania przez 24 godziny na dobę – w tym przypadku zarządzanie leży po stronie dostawcy.

Wdrożenie wirtualnego pokoju danych eliminuje również wydatki związane z delegacją Twoich kontrahentów, dzięki czemu koszty operacyjne są niższe. Innymi słowy, zamiast odbywać wielogodzinne podróże do Twojej siedziby, klienci mogą zapoznać się z dokumentami online. Wiąże się z tym także druga korzyść.

Globalna dostępność

Dostęp do wirtualnego pokoju danych jest możliwy z dowolnego miejsca na świecie. Jednocześnie jako administrator zachowujesz pełną kontrolę nad tym, jak, kiedy i komu ujawniane są najbardziej poufne informacje. Sposób logowania do wirtualnego pokoju danych będzie zależał od modelu usługowego, który wybierzesz. Najczęściej dostawcy VDR umożliwiają dostęp za pośrednictwem aplikacji lub przeglądarki internetowej.

Automatyzacja procesów biznesowych

Podobnie jak większość uznanych technologii, VDR wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Pozwala to na identyfikowanie zmian w dokumentach w czasie rzeczywistym, a także zapewnia lepszy wgląd w dane i większą przejrzystość transakcji. Automatyzacja szeregu procesów biznesowych zmniejsza również obciążenie pracą wśród pracowników, co minimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłek i błędów.

Oszczędność papieru i troska o środowisko

Wirtualne pokoje danych eliminują potrzebę drukowania, co pozwala zaoszczędzić cenny czas pracowników i zasoby naturalne. Przejście na działalność bez papieru pomaga także w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Utrata fizycznego dokumentu lub urządzenia z poufnymi informacjami może stanowić ogromne obciążenie finansowe, szczególnie dla start-upów. Natomiast wirtualne pokoje danych oferują możliwość błyskawicznego cofnięcia dostępu danej osobie natychmiast po utracie urządzenia.

Przechowywanie danych w wirtualnym pokoju zapewnia bezpieczny dostęp do informacji tak długo, jak chce firma. Przetwarzanie dokumentów w wersji cyfrowej nie naraża ich na zużycie, a katalogowanie i sortowanie jest znacznie ułatwione – nie trzeba przeszukiwać fizycznych archiwów.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy VDR?


Chociaż ogólna koncepcja i funkcjonalność różnych pokoi danych mogą wydawać się podobne, należy zauważyć, że poszczególni dostawcy VDR oferują inne modele cenowe oraz funkcje, które pasują do określonych przypadków użycia. Podobnie każdy użytkownik końcowy ma inne oczekiwania i wymagania, przez co znalezienie odpowiedniego usługodawcy nie jest proste.

W związku z tym, że wirtualne pokoje danych zostały zaprojektowane przede wszystkim w celu zapewnienia nieskomplikowanej i bezpiecznej metody przesyłania, przechowywania i organizowania wielu poufnych danych, konieczne jest, aby proces wdrażania przebiegał bezproblemowo i z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na zgodność z międzynarodowymi standardami. Wybierz usługodawcę, który spełnia certyfikaty ISO 27001, SSAE 16, HIPAA i SOC2.

Co więcej, wirtualny pokój danych powinien być dostępny ze wszystkich urządzeń bez konieczności instalowania wtyczek czy skomplikowanego oprogramowania. Platforma lub aplikacja musi być kompatybilna z różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, macOS, Android i iOS, a także mieć przyjazny dla użytkownika, responsywny interfejs.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm

    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Wywiad. NIS2 – nowe wyzwania dla polskich firm
    Cyberbezpieczeństwo 21 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo zPolecane

    Do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa zostaną zaimplementowane unijne przepisy NIS2. Obejmą one zdecydowanie większą grupę firm niż dotychczas i sporo zmienią […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Cyberbezpieczeństwo 5 listopada 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?

    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Ebook. Jak instytucje publiczne chronią dane i prywatność obywateli?
    Cyberbezpieczeństwo 2 października 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberprzestrzeń stała się globalną areną zmagań. Tu nie ma wyjątków. Instytucje publiczne również muszą się mierzyć z niewidzialnym przeciwnikiem jakim […]

  • Security awareness – pierwsza linia obrony

    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Security awareness – pierwsza linia obrony
    Cyberbezpieczeństwo 11 września 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Jednym z najważniejszych środków profilaktycznych w kontekście zagrożeń cybernetycznych jest świadomość bezpieczeństwa pracowników. Posiadająca aktualną wiedzę załoga stanowi pierwszą linię […]