Predictive Maintenance w przemyśle 4.0 – klucz do optymalizacji działalności
Firma online 13 listopada 2024 3 minuty czytania

Predictive Maintenance w przemyśle 4.0 – klucz do optymalizacji działalności

Predictive maintenance (PdM), którego głównym założeniem jest optymalne wykorzystanie maszyn i urządzeń w firmie, stanowi część Przemysłu 4.0. Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści niesie to podejście i jakie możliwości stawia przed przemysłem. Podpowiadamy też, jak wdrożyć Predictive Maintenance w praktyce.

Przemysł 4.0 – czym jest?


Zacznijmy od określenia, czym jest Przemysł 4.0. To koncepcja, która łączy technologię, automatyzację i analizę danych celem usprawnienia tradycyjnych procesów przemysłowych. W centrum tej rewolucji znajduje się wykorzystanie zaawansowanych technologii cyfrowych takich jak: internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI), przetwarzanie Big Data, robotyka czy uczenie maszynowe. Jednym z nieodzownych aspektów technologii 4.0 jest właśnie Predictive Maintenance.

Co to jest Predictive Maintenance?


Predictive Maintenance, czyli predykcyjne utrzymanie ruchu, to metoda zarządzania maszynami i urządzeniami. Polega ona na przewidywaniu ich awarii i zapobieganiu im. Dzięki temu można zminimalizować koszty napraw, zwiększyć wydajność produkcji i poprawić jakość produktów.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod utrzymania ruchu, które opierają się na zaplanowanych przeglądach lub naprawach okresowych, PM wykorzystuje analizę danych i algorytmy AI do monitorowania stanu urządzeń w czasie rzeczywistym.

Według raportu przeprowadzonego przez McKinsey & Company wdrożenie strategii PM pozwala znacznie obniżyć koszty związane z serwisowaniem maszyn i urządzeń.

W perspektywie długoterminowej firmy mogą dzięki temu zaoszczędzić nawet 40 proc. wydatków na utrzymanie ruchu, a także zmniejszyć o 5 proc. inwestycje w zakup nowego sprzętu. Badania wskazują również, że do 2025 r. szerokie zastosowanie Predictive Maintenance może przynieść globalne oszczędności rzędu 630 miliardów dolarów.

Wdrożenie Predictive Maintenance nie tylko przyczynia się do optymalizacji procesów przemysłowych oraz oszczędności zasobów osobowych i pieniężnych. Wpływa także pozytywnie na relacje z klientami. Dzięki lepszej jakości produktów i unikaniu opóźnień w dostawach organizacje mogą budować trwałe zaufanie wśród kontrahentów i zyskać przewagę konkurencyjną. Stanowi to kluczowy element biznesu na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. 

Predictive Maintenance to rewolucyjna strategia, której nadrzędnym celem jest utrzymanie pracy sprzętu przy najwyższym możliwym ROI.

Zasady wdrożenia Predictive Maintenance


Wdrożenie Predictive Maintenance w ramach Przemysłu 4.0 może przynieść wiele korzyści. Podejście to wymaga jednak odpowiedniego planowania i infrastruktury. Oto kilka kluczowych zasad, których przestrzeganie pozwoli Ci skutecznie wdrożyć rozwiązania z dziedziny PM w Twojej organizacji.

  • Zainwestuj w odpowiednie technologie – Predictive Maintenance to proces ciągły. Dane muszą być gromadzone na bieżąco, a systemy monitorujące dostosowane do zmieniających się warunków i potrzeb produkcji. To oznacza konieczność zainwestowania w nowoczesne technologie i systemy informatyczne, takie jak czujniki IoT i kamery. Urządzenia te są niezbędne, odpowiadają bowiem za zbieranie informacji o stanie technicznym maszyn, zużyciu energii, wibracjach, temperaturze i wielu innych parametrach.

  • Wybierz odpowiednią platformę analityczną – wszystkie dane gromadzone przez czujniki IoT muszą być przechowywane w odpowiednich bazach danych i analizowane w czasie rzeczywistym. Aby efektywnie je wykorzystać, konieczne jest zastosowanie zaawansowanej platformy analitycznej, która będzie w stanie obsłużyć ogrom informacji generowanych przez urządzenia przemysłowe.

  • Zbuduj zespół specjalistów – każda technologia wymaga czynnika ludzkiego, dlatego powinieneś zapewnić członkom zespołu odpowiednie szkolenie z zakresu analizy danych, programowania, obsługi urządzeń monitorujących i innych umiejętności niezbędnych do efektywnego zarządzania systemem PM. Alternatywnie możesz zdecydować się na zatrudnienie zewnętrznych specjalistów w ramach outsourcingu.

  • Przeprowadź testy i walidację – przed wdrożeniem PM na pełną skalę przetestuj rozwiązania na niewielkiej próbie maszyn i urządzeń, aby sprawdzić ich poprawność i niezawodność. Zbierz i przeanalizuj dane celem weryfikacji, czy modele predykcyjne są dokładne i użyteczne. Na podstawie wyników testów możesz dostosować algorytmy AI, aby były dokładniejsze i efektywniejsze. W ten sposób zoptymalizujesz działanie całego systemu PM.

  • Monitoruj i optymalizuj – po wdrożeniu rozwiązań Predictive Maintenance (PM) kluczowym etapem jest monitorowanie i ciągła optymalizacja systemu. Na podstawie zebranych informacji zidentyfikuj ewentualne problemy lub obszary, które wymagają poprawy. Koncentruj się zawsze na rozwiązywaniu bieżących problemów i wykorzystaniu danych do długofalowej strategii optymalizacji PM.

Orange wspiera rozwój Przemysłu 4.0


Predictive Maintenance to rewolucyjna strategia, której nadrzędnym celem jest utrzymanie pracy sprzętu przy najwyższym możliwym ROI. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej znaczącej technologii, wdrożenie sztucznej inteligencji do procesów biznesowych wymaga od firm odważnych aspiracji, ustrukturyzowanego podejścia do transformacji i długoterminowej wizji. Organizacje, które podejmą to wyzwanie, mogą cieszyć się wieloma korzyściami – w tym lepszą jakością produktów i bardziej konkurencyjną pozycją na rynku.

Orange Polska od lat wspiera rozwój technologii Przemysłu 4.0 w różnych branżach. Chcemy być Twoim partnerem na drodze do cyfrowej transformacji i pomóc Ci w czerpaniu korzyści z Predictive Maintenance. Dowiedz się więcej o naszych usługach i rozwiązaniach dla firm!

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wywiad. Do czego jest zdolna nowa technologia?

    Wywiad. Do czego jest zdolna nowa technologia?
    Wywiad. Do czego jest zdolna nowa technologia?
    Firma online 20 stycznia 2025

    Firma online

    Jedna z polskich firm trenuje amerykańską policję, korzystając z wirtualnej rzeczywistości, inna buduje własne rozwiązania AI. Rozwój technologiczny kreuje nowe […]

  • Wywiad. Czatboty i voiceboty – rozwiązanie dla każdej firmy

    Wywiad. Czatboty i voiceboty – rozwiązanie dla każdej firmy
    Wywiad. Czatboty i voiceboty – rozwiązanie dla każdej firmy
    Firma online 16 stycznia 2025

    Firma online

    Nie tylko e-commerce czy bankowość, ale też branże medyczna, edukacyjna i przemysłowa dostrzegają zalety korzystania z czatbotów i voicebotów. Jeszcze […]

  • Czy na pewno potrzebujesz Windows Professional?

    Czy na pewno potrzebujesz Windows Professional?
    Czy na pewno potrzebujesz Windows Professional?
    Firma online 7 stycznia 2025

    Firma online zPolecane

    Windows 11 Pro to rozwinięta wersja systemu operacyjnego, która oferuje dodatkowe funkcje niezbędne dla przedsiębiorstw oraz użytkowników biznesowych. Czy i […]

  • Big Data w biznesie – analiza danych a lepsze podejmowanie decyzji

    Big Data w biznesie – analiza danych a lepsze podejmowanie decyzji
    Big Data w biznesie – analiza danych a lepsze podejmowanie decyzji
    Firma online 18 grudnia 2024

    Firma online

    Organizacje z każdej branży nieustannie poszukują sposobów na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Jednym z ważnych narzędzi w tym procesie jest analiza […]