Jak oszczędzać energię w czasie kryzysu?
Obecny kryzys energetyczny może być okazją do poszukiwania oszczędności. Wyzwaniem jest określić swoje możliwości, podjąć właściwe decyzje i jak najlepiej je wdrożyć. Jak to zrobić podpowiadamy w artykule z cyklu „Nie trać energii w biznesie”.
Im wyższe koszty energii, tym ważniejsze dla przedsiębiorstw staje się obniżenie kosztów operacyjnych i utrzymanie ich na jak najniższym poziomie. Kryzys powoduje, że szczególne znaczenie mają inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, oraz inwestycje np. w fotowoltaikę pozwalające znacząco obniżyć rachunki.
Wysokie ceny energii mogą mieć bezpośredni wpływ na finanse Twojej firmy i jej zdolność do utrzymania się na rynku. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z wysokimi kosztami energii. Warto zacząć od audytu, a następnie rozważyć wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem i fotowoltaikę.
Audyt oświetlenia
Audyty oświetlenia to dobry sposób na wyznaczenie najbardziej nieefektywnych energetycznie obszarów w budynku. Może on pokazać, że większość przestrzeni jest nadal oświetlona za pomocą tradycyjnych energochłonnych opraw, bądź istnieją powierzchnie biurowe, hale magazynowe, czy parkingi podziemne, gdzie oświetlenie jest zbędne w określonych porach dnia.
Audyt zapewnia również sprawdzenie poprawności działania opraw, obwodów oraz pomiary pomagające określić zakres modernizacji w celu osiągnięcia zamierzonych celów.
Dlaczego warto sterować światłem?
Przyczyną niskiej efektywności systemów oświetleniowych są najczęściej przestarzałe, energochłonne oprawy oświetleniowe, oraz brak sterowania dopasowanego do cyklu dobowego i warunków atmosferycznych. Efektywne oświetlenie działa wtedy, gdy jest potrzebne, z mocą odpowiednią do norm i warunków. Zmienia swoją temperaturę barwową dostosowując się do rytmu dnia.
Korzystanie ze słońca i automatyczne dostosowanie ilość światła sztucznego to oczywisty sposób na oszczędności. Dzięki integracji z systemami BMS (building automation system) możliwe jest wspólne sterowanie klimatyzacją, oknami, kurtynami, roletami, drzwiami, agregatami, a nawet bramami.
Jak zwiększyć efektywność oświetlenia?
Podstawowym sposobem na obniżenie wysokich kosztów energii jest zainwestowanie w wydajne oprawy oświetleniowe, sprzęt i technologie umożliwiające zwiększenie efektywności oświetlenia. Pozwoli to ograniczyć bieżące wydatki, jak również pomoże w utrzymaniu niższych kosztów operacyjnych w dłuższej perspektywie.
Oszczędność zużycia energii to zarówno oprawy LED, jak i inteligentne sterowanie oświetleniem. Oświetlenie żarowe jest bardzo nieefektywne, warto zastąpić je oprawami LED wyposażonymi w funkcję zdalnego zarządzania oraz opcjonalny zestaw czujników, kamer.
Zainstalowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem może pomóc w monitorowaniu zużycia, zaplanowaniu oświetlenia i kontroli intensywności światła. To również obniżenie kosztów konserwacji i związanych z tym wydatków osobowych.
Dzięki inteligentnym systemom oświetleniowym jest możliwa zdalna konfiguracja schematu świecenia lampy w zależności od wymaganego natężenia światła.
Dodatkowo jest dostępna automatyczna informacja o stanie działania oświetlenia w postaci powiadomień i alarmów. Możliwe jest również włączenie lamp przez SMS lub interwencyjne rozświetlanie poza ustalonym schematem.
Zainwestuj w fotowoltaikę.
Fotowoltaika to świetny sposób na zmniejszenie kosztów energii w Twojej firmie i realne ograniczenie wydatków. Panele słoneczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, więc są dobrym sposobem na produkcję własnej energii. Może to pomóc w zmniejszeniu zależności firmy od paliw kopalnych, a także w zmniejszeniu śladu węglowego.
Ponadto fotowoltaika pomoże w produkcji energii w godzinach szczytu, dzięki czemu unikniemy uzależnienia od sieci energetycznej. Fotowoltaika jest inwestycją, która już od pierwszego dnia po uruchomieniu przynosi wymierne oszczędności.
Jeśli jesteś zainteresowany instalacją systemu PV w swojej firmie, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, upewnij się, że masz wystarczająco dużo światła słonecznego w miejscu instalacji. Po drugie, upewnij się, że system jest prawidłowo dobrany — nie instaluj systemu, który jest przeskalowany lub zbyt mały.
Po trzecie, upewnij się, że masz dobrego instalatora systemu PV — kogoś, kto ma doświadczenie i wiedzę na temat systemów PV. I wreszcie, pamiętaj, aby regularnie monitorować swój system — sprawdzając go pod kątem wszelkich oznak awarii lub uszkodzeń. Jeśli podejmiesz te środki ostrożności, Twoja firma powinna być w stanie cieszyć się długoterminowymi oszczędnościami energii i zmniejszeniem emisji.
Wymierne korzyści
Kryzys energetyczny sprawił, że oszczędność energii stała się priorytetem dla wielu przedsiębiorstw. Efektywność energetyczna nie wystarczy, trzeba również umieć oszczędzać energię i obniżać koszty.
Zbudowanie inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem, który pomoże Ci automatycznie wyłączyć zbędne oświetlenie, a następnie automatycznie je włączyć, gdy jest to konieczne. To realne oszczędności.
Możesz również wykorzystać technologię taką jak panele słoneczne lub fotowoltaika, aby produkować własną energię i obniżyć koszty energii. Wyzwaniem jest zidentyfikowanie możliwości i podjęcie właściwych decyzji, jak najlepiej je wdrożyć.