Sieci mesh – nowoczesne sieci bezprzewodowe
Jeden samodzielnie działający router nie spełni wszystkich potrzeb. Wystarczy większa przestrzeń biurowa, aby tworzyły się miejsca bez dostępu do internetu lub z wolnym i niestabilnym łączem. Rozwiązaniem tego problemu są sieci mesh.
Sieci mesh nazywane są po polsku sieciami kratowymi. Tworzy je stacja bazowa Wi-Fi komunikująca się z dowolną liczbą bezprzewodowo połączonych stacji (często nazywanych węzłami lub satelitami).
Sieć mesh nie wymaga okablowania biura, a jednocześnie zapewnia stabilne połączenie z internetem na dużej, nawet piętrowej przestrzeni. Sieć mesh to rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają średnie i duże przedsiębiorstwa, galerie handlowe, hotele i restauracje.
Zalety sieci mesh dla firm
Większy zasięg sieci i stabilność połączenia
Dzięki sieci mesh internet może być dostępny na całej powierzchni biura lub innego miejsca pracy. Przeszkodą nie będą grube ściany w budynku, nietypowy układ przestrzenny, masywne meble czy rozlokowanie firmy na paru piętrach. Nawet w oddalonych od stacji bazowej miejscach połączenie z internetem jest szybkie i stabilne. Urządzenia takie jak telefony czy laptopy płynnie przełączają się pomiędzy stacjami i korzystają z najlepszego dostępnego pasma. Połączenie z internetem jest na bieżąco optymalizowane.
Możliwość powiększania sieci mesh
W sytuacji, kiedy przestrzeń biurowa zostanie powiększona o kolejne pomieszczenia, sieć mesh także może zostać łatwo rozbudowana o kolejne stacje. Właściciele firm lub zarządcy budynku mają kontrolę nad tym, jaka powierzchnia jest pokryta siecią Wi-Fi, i mogą dostosowywać jej zasięg do własnych, zmieniających się potrzeb.
Przy powiększaniu sieci mesh warto jednak pamiętać, że urządzenia od różnych producentów mogą nie być kompatybilne. Należy wziąć to pod uwagę podczas kupowania sprzętu i rozbudowywania sieci mesh.
Łatwość obsługi i kompleksowa analiza sieci mesh
Konfiguracja i rozbudowa sieci mesh nie wymagają zaawansowanych umiejętności technicznych. Samo korzystanie z sieci mesh również jest proste i nieangażujące.
Wielu dostarczycieli usług mesh zapewnia też możliwość zarządzania całą siecią mesh z poziomu jednej aplikacji. Aplikacje pozwalają na kontrolę podłączonych urządzeń i wykorzystanie połączenia. Dzięki sieciom mesh kontrola i analiza korzystania z Wi-Fi w biurze są prostsze niż w przypadku oddzielnych routerów i bardziej kompleksowe.
Przewaga sieci mesh nad wzmacniaczami sygnału
Płynne przełączanie się między węzłami sieci to główna zaleta sieci mesh. Podczas korzystania ze wzmacniaczy sygnału, tzw. repeaterów lub extenderów, wybór najsilniejszego sygnału nie jest automatyczny.
Podłączone do sieci mesh urządzenia często utrzymują połączenie z daną siecią pomimo słabnącego sygnału. Dochodzi też niekiedy do rozłączenia z internetem, a użytkownicy muszą ponownie łączyć się z wybraną siecią ręcznie. Użytkownicy sieci mesh nie muszą się o to martwić.
Sieci mesh dla firm od NetGear i Orange
Orange wraz z firmą NetGear przygotowali ofertę odpowiadającą indywidualnym potrzebom firm. System mesh oparty na najnowocześniejszych satelitach Orbi pokrywa przestrzeń biurową stabilną i szybką siecią Wi-Fi bez martwych stref i z gwarancją szybkiego przesyłania strumieniowego bez zakłóceń.
Konfiguracja sieci mesh i jej obsługa odbywają się poprzez dedykowaną i intuicyjną aplikację Orbi. Aby odpowiednio zaprojektować sieć mesh dla określonej powierzchni i układu przestrzennego biura, najlepiej skontaktować się ze specjalistami poprzez stronę orange.pl. Eksperci udzielają porad i pomagają dobrać określoną liczbę satelit Orbi.
Jaka przyszłość czeka mesh?
Coraz więcej przedsiębiorców, dostrzegając zalety sieci mesh, decyduje się właśnie na to rozwiązanie w swoich biurach. W lutym 2023 roku firma 360 Research Reports opublikowała raport „Wireless Mesh Network (WMN) Market”, w którym prognozuje, że wartość globalnego rynku sieci mesh wzrośnie z prawie 9,5 miliarda dolarów w 2022 roku do 16,5 miliarda dolarów w roku 2028.