Smart building – dlaczego warto inwestować w inteligentne budynki?
Czy smart building, czyli inteligentne budownictwo może przynieść realne korzyści także Twojemu biznesowi? Jak pokazują przykłady smart buildings z całego świata, zdecydowanie tak. Poznaj najciekawsze przykłady wdrożeń inteligentnych rozwiązań – w każdej skali. Z tej części Poradnika dla Firm dowiesz się również, jak smart budownictwo może pomóc Twojemu biznesowi.
Rosnąca popularność smart buildings
Smart buildings, czyli inteligentne budownictwo, to jeden z najbardziej zauważalnych trendów zarówno na rynku technologicznym, jak i w branży nieruchomości. Jak wynika z badań agencji Polaris, globalna wartość rynku smart buildings w 2030 roku może osiągnąć poziom aż 173. miliardów dolarów, co stanowiłoby wzrost o ponad 100 miliardów w porównaniu z rokiem 2021.
Z czego wynika rosnąca popularność tego rozwiązań z zakresu smart budownictwa i jak mogą one zmienić sposób pracy, odpoczynku czy po prostu życia osób w nich przebywających? Prześledźmy to na przykładach realnie istniejących inteligentnych budynków, które już teraz wyznaczają kierunek dla kolejnych inwestycji.
Burdż Chalifa, czyli 800 metrów inteligentnych rozwiązań
Kwestia pierwsza: inteligentne budownictwo nie zna czegoś takiego jak ograniczenia. I to zarówno pod względem lokalizacji geograficznej obiektu, jak i jego kubatury. Jak duży może być budynek smart? Dokładnie taki, jak największy budynek świata: 828 metrów wysokości i ponad 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.
Urbanistyczna wizytówka Dubaju, Burdż Chalifa, to świetny przykład na to, jak rozwiązania z zakresu inteligentnego budownictwa mogą ograniczyć wpływ trudnego klimatu na komfort osób przebywających w budynku. Aby okiełznać temperatury sięgające w sezonie letnim powyżej 40°C, stworzono system, który przy nadmiernym oddziaływaniu promieni słonecznych przesłania przestrzenie okienne. Inteligentne czujniki analizują oraz optymalizują jakość powietrza i temperaturę słynnego smart building, tak by pozostawała ona na rekomendowanym poziomie 23°C.
Specjalny system inteligentnego budynku śledzi mechaniczne komponenty HVAC (ogrzewanie, wentylację i klimatyzację) i wykorzystuje dane w czasie rzeczywistym do identyfikacji anomalii. Dodatkowo dedykowane rozwiązaniu algorytmy przewidują możliwe problemy przed ich wystąpieniem i wskazują potencjalne rozwiązania.
Częścią całej tej infrastruktury jest zespół 378 paneli solarnych, które wspólnie są w stanie zgromadzić tyle energii, by podgrzać całą wodę zużywaną przez ogromny wieżowiec.
Inspirujące instalacje inteligentnego budynku
Dbałość o jakość powietrza to niejedyny aspekt funkcjonowania Burdż Chalifa, jaki powierzono rozwiązaniom smart buildings. W podobny sposób sterowane jest oświetlenie budynku czy system zintegrowanych wind zlokalizowanych w hallu głównym. Inteligentny asystent nadaje priorytety bezpieczeństwa, przyspiesza poruszanie się między kondygnacjami i wpływa na redukcję kosztów eksploatacji.
Właściwie trudno byłoby chyba znaleźć część Burdż Chalifa, w której nie znalazło się miejsce na rozwiązania smart building. Przykładowo: za czyszczenie gigantycznej elewacji również odpowiada inteligentny system, który na podstawie m.in. warunków atmosferycznych sam ustala harmonogram pracy robotów czyszczących elewację.
W czym mogą pomóc rozwiązania smart building?
Systemy inteligentnych budynków skutecznie poprawiają komfort oraz wydajność pracy. Oto przykładowe rozwiązania, które można zastosować w poszczególnych przestrzeniach, by korzystanie z nich było jeszcze wygodniejsze i bardziej efektywne:
Przestrzeń biurowa w budownictwie inteligentnym:
- zarządzanie obiektem poprzez dedykowane aplikacje i chatboty,
- inteligentne oświetlenie sali konferencyjnych,
- systemy zarządzania budynkami wraz z automatyką,
- nawigacja po budynku.
Parking w smart buildings:
- inteligentne szlabany,
- nawigacja po parkingu,
- systemy rezerwacji miejsc i płatności,
- ładowarki do samochodów elektrycznych z systemem poboru opłat.
Kontrola całego inteligentnego budynku:
- inteligentny pomiar zużycia prądu, wody i innych mediów,
- system do zarządzania monitoringiem,
- system kontroli dostępu do poszczególnych stref.
Inteligentne budynki w służbie środowiska i… kieszeni
Instalacje inteligentnego budynku służą jednak nie tylko komfortowi użytkowników smart buildings, lecz również zrównoważonemu rozwojowi. Doskonałym przykładem takiego inteligentnego budownictwa jest The Edge w Amsterdamie.
Ten inteligentny budynek wykorzystuje odzyskaną wodę deszczową, czerpie energię z paneli słonecznych, nie zabrakło w nim również stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych i parkingu dla rowerów. Ale na tym nie koniec: wewnętrzna siłownia wykorzystuje energię z treningów i wysyła ją z powrotem do sieci.
The Edge udowadnia też, jak ważne dla koncepcji smart buildings są rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy. Potężny system aż 28 000 czujników zbiera praktycznie każdy rodzaj potrzebnych informacji: od zużycia energii w budynku inteligentnym, przez temperaturę i wilgotność aż po uzupełnianie zapasów w pomieszczeniu socjalnym.
Dzięki takiej siatce sensorów system zarządzania inteligentnym budynkiem może na przykład podejmować decyzje o zamknięciu nieużywanych sekcji. Przekłada się to na oszczędności na ogrzewaniu i oświetleniu, co w dzisiejszych czasach jest benefitem na wagę złota.
Budynek inteligentny znaczy bezpieczny
Systemy inteligentnych budynków mogą także sprawić, że ludzie czują się bezpieczniej, co dobitnie potwierdza smart building Capital Tower w Singapurze. Ten inteligentny budynek ma w swoim garażu specjalny system bezpieczeństwa wyposażony w czujniki mierzące poziomy tlenku węgla.
Gdy jego odczyty stają się zbyt wysokie, natychmiast uruchamia się wentylator wyciągowy, który eliminuje niebezpieczny gaz. Wentylator zatrzymuje się, gdy jakość powietrza w inteligentnym budynku wraca do odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Zmniejsza to zarówno zagrożenia dla zdrowia, jak i straty na energii.
The Bridge – most między pracownikiem a inteligentnym budynkiem
Jednak najnowocześniejsze nawet rozwiązania smart buildings nie zdadzą egzaminu, jeśli nie będą im towarzyszyły łatwość użytkowania i bezproblemowa dostępność technologii dla użytkowników. Właściwie można powiedzieć, że dla współczesnego pracownika istnieje jeden naturalny, intuicyjny sposób korzystania z instalacji inteligentnego budynku. Chcę zarezerwować salę konferencyjną? Sięgam po smartfon. Temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska? Reguluję ją w ten sam sposób.
Tak właśnie działa budynek inteligentny The Bridge, nowa kwatera główna Grupy Orange, mieszcząca się w Issy-les-Moulineaux niedaleko Paryża. Aby ułatwić trzem tysiącom pracowników korzystanie z tego kompleksu o powierzchni 56 tys. metrów kwadratowych, do ich dyspozycji oddano aplikację mobilną Facilities Now.
Aplikacja stworzona przez Orange Business Services towarzyszy pracownikowi podczas całego dnia w biurze: podpowiada, jak najlepiej dojechać z domu do pracy, informuje o dostępności miejsc parkingowych, wskazuje wszystkie potrzebne miejsca na mapie inteligentnego budynku.
Facilities Now integruje w jednym miejscu wiele funkcji: pozwala na użycie smartfonu jako przepustki do inteligentnego budynku, dostarcza praktycznych informacji, na przykład o pobliskim transporcie, ułatwia skorzystanie z firmowej usługi carsharingu. Umożliwia również zdalne otwieranie podłączonych do systemu szafek, rezerwowanie zasobów, kontrolowanie swojego otoczenia (oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie) czy zgłaszanie incydentów.
Smart buildings – przyszłość w teraźniejszości
Rozwój systemów inteligentnego budownictwa wydaje się naturalnym kierunkiem również dlatego, że coraz bardziej przyzwyczajamy się do ich użytkowania. Z badania firmy Somfy wynika, że aż 40 proc. Polaków korzysta z rozwiązań inteligentnego domu, a 60 proc. chce dalej modyfikować swoje nieruchomości pod tym kątem. „Smart” staje się zatem czymś naturalnym w życiu, bo po prostu je ułatwia. Inteligentne budownictwo przestaje być przyszłością, a staje się teraźniejszością. Bardzo wygodną i efektywną teraźniejszością.
W Orange Polska istnieje obszar zajmujący się dostarczaniem światłowodu i rozwiązań ICT i IOT do komercyjnych budynków – to Smart Buildings. Kontrahenci mogą za pośrednictwem formularza złożyć zapytanie, które trafi do ekspertów Orange Polska i zostanie obsłużone.