Smart grid – czym jest inteligentna sieć elektroenergetyczna?
Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną rośnie również konieczność budowy bardziej efektywnych systemów dystrybucji. Z tej potrzeby wyłoniła się koncepcja smart grid. Dowiedz się więcej o tej nowoczesnej technologii, która zmienia zasady gry w kontekście zarządzania energią!
Czym jest smart grid?
To nowoczesny system dystrybucji i zarządzania energią elektryczną. Wykorzystuje on zaawansowane technologie komunikacyjne, informatyczne oraz automatykę w celu zwiększenia efektywności, niezawodności i bezpieczeństwa dostaw prądu.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych sieci energetycznych, które działają w oparciu o jednokierunkowy model dystrybucji od producenta do konsumenta, koncepcja smart grid opiera się na routingu, co pozwala na przekierowanie przesyłu energii na inne węzły, umożliwiając dwukierunkową transmisję.
Dzięki technologii IoT inteligentne sieci zapewniają kompleksowy i precyzyjny wgląd w to, w jaki sposób eksploatowana jest energia, co pozwala dostosowywać podaż do zapotrzebowania i utrzymywać sprawność operacyjną. Za pomocą czujników system może również przekazywać odbiorcom końcowym sugestie, w jaki sposób mogą efektywniej wykorzystywać swoją energię.
Elementy infrastruktury smart grid
Elementy inteligentnej sieci elektroenergetycznej można podzielić na trzy główne kategorie: infrastrukturę, aplikacje i użytkowników.
- Infrastruktura to fizyczna część sieci, która obejmuje linie przesyłowe i rozdzielcze, stacje transformatorowe, podstacje, rozdzielnice, przekaźniki, czujniki itp.
- Aplikacje stanowią zestaw oprogramowania i usług, które pozwalają na wdrożenie w sieci rozwiązań inteligentnych, umożliwiając m.in. monitorowanie, kontrolę, optymalizację, prognozowanie czy zarządzanie popytem.
- Użytkownicy to wszyscy odbiorcy i producenci energii, którzy mogą korzystać z inteligentnej sieci, czyli: gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, instytucje, samorządy, operatorzy sieci, dostawcy energii, agregatorzy.
Główne zalety inteligentnych sieci
Inteligentne sieci mają wiele zalet, które przynoszą korzyści zarówno dla systemu energetycznego, jak i dla ogółu społeczeństwa. Niektóre z nich to:
- zwiększenie efektywności energetycznej i redukcja strat energii w sieciach rozdzielczych poprzez lepsze zarządzanie obciążeniem,
- poprawa niezawodności i bezpieczeństwa dostaw energii dzięki szybkiemu wykrywaniu i usuwaniu awarii oraz zapobieganiu zakłóceniom,
- poprawa elastyczności i odporności systemu energetycznego poprzez łatwiejszą integrację źródeł odnawialnych i rozproszonych oraz możliwość dostosowania sieci do zmian popytu i podaży,
- zwiększenie udziału i świadomości odbiorców poprzez umożliwienie im dostępu do informacji o bieżącym zużyciu i cenach energii, a także sprzedaży jej nadwyżek,
- zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności rynku energetycznego poprzez stworzenie warunków dla nowych usług i modeli biznesowych, wspieranie rozwoju technologicznego i badawczego,
- zmniejszenie zapotrzebowania szczytowego, co pozwala dostawcom obniżyć stawki za energię elektryczną,
- redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń środowiska poprzez promowanie efektywności energetycznej, korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie zużycia paliw kopalnych.
Smart grid a samorządy
Na wdrożeniu inteligentnych sieci elektroenergetycznych najwięcej zyskać mogą samorządy. Smart grid doskonale wpisuje się bowiem w koncepcję inteligentnych miast, gdzie innowacyjne rozwiązania technologiczne służą poprawie jakości życia mieszkańców, efektywności energetycznej oraz zrównoważonemu rozwojowi. Inteligentne sieci pozwalają samorządom na:
- lepsze zarządzanie zużyciem energii,
- kompleksowe monitorowanie stanu infrastruktury energetycznej,
- szybsze reagowanie na awarie,
- integrowanie różnych systemów miejskich, związanych z takimi obszarami jak transport, oświetlenie czy zarządzanie odpadami.
Warto jednak pamiętać, że wprowadzanie technologii smart grid wymaga implementacji standardów obejmujących:
- kompatybilność i interoperacyjność różnych elementów i systemów inteligentnej sieci,
- bezpieczeństwo informatyczne i ochronę danych, aby zapobiegać nieuprawnionemu dostępowi, atakom i manipulacjom,
- jakość dostaw energii, aby spełniać oczekiwania i potrzeby odbiorców,
- regulacje prawne i ekonomiczne, aby stworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju i wdrażania inteligentnej sieci, z uwzględnieniem aspektów technicznych, społecznych, środowiskowych i rynkowych.
Smart grid – odpowiedź na rosnące potrzeby energetyczne
Inteligentna sieć elektroenergetyczna to element strategicznego planu rozwoju systemu energetycznego. W przypadku konwencjonalnych sieci nawet najmniejsze zakłócenia w dostawie prądu mogą wywołać efekt domina, wpływając nie tylko na codzienne funkcjonowanie mieszkańców, ale także na kluczowe obszary życia społecznego i gospodarczego, takie jak bankowość, komunikacja, służba zdrowia czy bezpieczeństwo publiczne.
Implementacja inteligentnych sieci elektroenergetycznych pozwala zapobiec tym negatywnym skutkom poprzez szybsze wykrywanie i naprawę awarii, co minimalizuje czas przerw w dostawie energii oraz ogranicza zakres ich oddziaływania na społeczność.
W Orange od lat wspieramy cyfrową transformację miast, dostarczając superszybki internet w technologii światłowodowej i 5G. Dzięki naszym najnowocześniejszym rozwiązaniom już teraz samorządy w całym kraju mogą budować lepszą przyszłość energetyczną, która spełnia potrzeby współczesnego społeczeństwa i chroni środowisko.