Architektura sieci firmowych z przyszłości
Sieć i transmisja 6 września 2023 5 minut czytania

Architektura sieci firmowych z przyszłości

W przypadku firm niemal każdej wielkości sukces lub porażka w dużej mierze zależą od wydajności i niezawodności sieci. Aby rozwijać się w konkurencyjnym środowisku, Twoja firma potrzebuje sieci zaprojektowanej z myślą o jej unikalnych potrzebach. Z pomocą przychodzi architektura SD-WAN, która zapewnia bogaty zestaw usług łączności, routingu i zabezpieczeń.

Zanim architektura SD-WAN znalazła się na pierwszym planie jako główne rozwiązanie sieciowe w organizacjach, infrastruktura komunikacyjna była raczej fragmentaryczna. Firmy korzystały z sieci MPLS w fizycznych lokalizacjach, która oparta była na łączach światłowodowych z hiperskalerami oraz szyfrowanych połączeniach VPN. Wraz z rozwojem cyfryzacji i usług cloud computing organizacje zaczęły przenosić zasoby do chmury. Rynek biznesowy zwrócił się w kierunku rozwiązań chmurowych z kilku istotnych powodów:

  • architektura sieci WAN MPLS obsługiwała kosztowną i nieefektywną konstrukcję typu hub-and-spoke,
  • MPLS opierała się na sieciach prywatnych, a nie na otwartej sieci zaszyfrowanej,
  • w przeciwieństwie do WAN MPLS, architektura sieci SD-WAN zapewnia możliwość elastycznego i niezawodnego łączenia kilku lokalizacji w scentralizowaną sieć firmową.

Pobierz infografikę o Hybrydowym SD_WAN

sdwan

sdwan

sdwan

sdwan

Jak zbudowana jest architektura sieci SD-WAN?


Architektura sieci SD-WAN została zaprojektowana z założeniem, że gdy organizacje przechodzą transformację cyfrową, potrzebują rozwiązań, które można szybko dostosować do zmieniających się warunków. Dzięki rozległej funkcjonalności i nowej jakości zarządzania sieć SD-WAN pozwala z dużą łatwością wprowadzać zmiany w całym systemie lub poszczególnych połączeniach jednocześnie.

W przeszłości modernizacja infrastruktury sieciowej w oddziałach wymagała ręcznej obsługi informatycznej, podczas gdy predefiniowane przydziały przepustowości musiałyby zostać przeprojektowane, zaprogramowane i zainstalowane w każdej lokalizacji. Często prowadzi to do przestojów spowodowanych błędem ludzkim. Ale dzięki SD-WAN sterowanie siecią odbywa się natychmiast i centralnie, a wszystko to za pośrednictwem jednego wirtualnego interfejsu.

Nowoczesna architektura sieci umożliwia rozległą komunikację między użytkownikami i aplikacjami przy wykorzystaniu określonego rodzaju łączności (tj. szerokopasmowego, LTE/5G, a także MPLS). Architektura najczęściej jest oparta na aplikacjach działających w chmurze, co umożliwia szybszy, niezawodny i bezpieczny dostęp do firmowych zasobów z dowolnego miejsca na świecie.

Istnieją trzy główne modele wdrożeń architektury SD-WAN, a wybór właściwego zależy od indywidualnych potrzeb oraz finansowych możliwości danej organizacji:

  • samodzielnie tworzony system: w tym modelu wewnętrzny zespół IT konfiguruje oraz zarządza wszystkimi komponentami i zasobami sieciowymi, aby zapewnić stabilny, wydajny oraz bezpieczny przesył danych w Twojej firmie,
  • zarządzana architektura SD-WAN: w tym modelu wdrożeniowym to usługodawca zajmuje się dostarczaniem i utrzymaniem architektury, a także odpowiada za bezpieczeństwo oraz aktualizacje aplikacji sieciowych,
  • rozwiązanie hybrydowe SD-WAN / WAN: ten model architektury sieci pozwala na budowanie połączeń korporacyjnych opartych na różnych typach łączy transmisji danych. Daje możliwość kontrolowania istotnych elementów architektury SD-WAN opartej na chmurze prywatnej (przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zgodności z SLA czy routing aplikacji), a także umożliwia integrację z rozwiązaniami dostawców chmury publicznej.

Czym jest architektura sieci?


W najprostszym rozumieniu architektura sieci komputerowych określa sposoby, w jakie usługi i urządzenia sieciowe są połączone w strukturę, aby zaspokoić potrzeby firmy w zakresie łączności, komunikacji oraz przetwarzania danych pomiędzy urządzeniami końcowymi. Służy do stopniowej klasyfikacji wszystkich warstw sieci w formie logicznej poprzez szczegółowy opis każdej z nich. Zgodnie z tą definicją architektura sieci telekomunikacyjnych powinna zapewniać pełny obraz sieci z wyszczególnieniem wszystkich dostępnych zasobów, a obejmują one:

  • komponenty sprzętowe używane do komunikacji,
  • rodzaje okablowania i urządzeń,
  • układ i topologie sieci,
  • połączenia fizyczne i bezprzewodowe,
  • wdrożone strategie sieciowe i plany na przyszłość.

Jak budować architekturę sieci w firmie?


Podobnie jak w przypadku większości złożonych technologii, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o budowanie architektury sieci internet. Potrzeby i zasoby każdej organizacji będą skorelowane z innym zestawem rozwiązań sieciowych. Oznacza to, że każda firma musi dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, zanim wdroży odpowiednie rozwiązanie. Twoje priorytety będą się różnić w zależności od branży, w której działasz oraz charakteru danych i przepływów pracy.

Jedną z decyzji, która ma kluczowe znaczenie w kontekście budowania architektury informatycznej, jest wybór między rozwiązaniami on-premise a usługami w chmurze.

SD-WAN-as-a-Service

SD-WAN, inaczej definiowana programowo sieć rozległa, działa w oparciu o korporacyjną sieć WAN poprzez utworzenie wirtualnej nakładki na fizycznej infrastrukturze. Umożliwia to organizacjom bezpieczne kierowanie ruchu sieciowego między różnymi rozwiązaniami lokalnymi i chmurowymi. SD-WAN-as-a-Service to zarządzana usługa SD-WAN, co oznacza, że działa w infrastrukturze dostawcy. Podobnie jak inne rozwiązania as-a-service, funkcjonuje w oparciu o model płatności według zużycia: płacisz tylko za wykorzystane zasoby.

Wybierając dostawcę usług, weź pod uwagę potrzeby organizacji w zakresie sieci i bezpieczeństwa. Oferta zarządzanej sieci SD-WAN powinna obejmować zarówno optymalizację sieci oraz możliwość skalowania zasobów, jak i odpowiednie zabezpieczenia czy szyfrowanie. Dostawca usług cloud computing powinien również zapewnić proaktywne monitorowanie sieci i aplikacji.

SD-WAN on-premise

W modelu on-premise infrastruktura sieciowa SD-WAN znajduje się w fizycznej lokalizacji – na firmowych serwerach. Pracownicy mogą bezpośrednio uzyskiwać dostęp do aplikacji lub usług, o ile znajdują się w zasięgu firmowej sieci. Architektura sieci lokalnej zakłada oparcie na fizycznej infrastrukturze, co oznacza, że organizacja musi wcześniej zainwestować we wszystkie zasoby, takie jak komponenty sprzętowe, okablowanie itp. W przypadku wdrożenia lokalnego za konfigurację i utrzymanie infrastruktury odpowiedzialny jest wewnętrzny dział IT.

Jak zarządzać siecią w firmie?


Zarządzanie firmową siecią nie jest prostym zadaniem. Proces ten obejmuje m.in. konfigurowanie sieci oraz ciągłe rozwiązywanie problemów technicznych dla zapewnienia nieprzerwanej i jak najbardziej wydajnej pracy wszystkich krytycznych urządzeń. Na szczęście istnieją narzędzia do zarządzania siecią, które znacznie usprawniają procesy biznesowe i zmniejszają obciążenie infrastruktury. Architektura SD-WAN od Orange oparta na modelu hybrydowym to rozwiązanie, którego potrzebuje Twoja firma!

Autorskie rozwiązanie od Orange zwalnia administratorów IT z zaangażowania we wszystkie krytyczne procesy związane z obsługą i zarządzaniem firmową siecią. Zapewnia zestaw wydajnych i skalowalnych zasobów wirtualnych, dzięki czemu praca jest tak samo prosta jak w środowiskach fizycznych. Błyskawiczne wdrożenie, ujednolicona komunikacja i zaawansowane opcje SLA to jednak nie wszystkie korzyści, jakie przynosi hybrydowy SD-WAN od Orange.

Korzyści sieci SD-WAN


Internet jest siłą napędową współczesnego biznesu i trudno sobie wyobrazić, jak firma mogłaby efektywnie prowadzić swoją działalność bez połączenia z siecią. Organizacje polegają na łączności internetowej, aby komunikować się wewnętrznie z pracownikami oraz na zewnątrz: z klientami i partnerami. Hybrydowa sieć SD-WAN Orange znacznie to ułatwia. Wdrożenie architektury sieci telekomunikacyjnej opartej na elastycznym rozwiązaniu as-a-service jest kluczowym elementem ogólnej strategii transformacji cyfrowej. Korzyści biznesowe są nieocenione, dlatego wcześniej czy później każda organizacja będzie musiała zrobić ten krok.

Oto, dlaczego warto wybrać sieć SD-WAN od Orange.

Elastyczność

SD-WAN to łatwa do wdrożenia technologia, która pozwala na zdalne zarządzanie siecią. W razie potrzeby możesz zwiększyć przepustowość swojej sieci, a także zapewnić połączenia zdalne wszystkim pracownikom znajdującym się poza siedzibą firmy.

Wydajność

Dzięki SD-WAN możesz uzyskać lepszą wydajność pod względem szybkości i niezawodności. Ta architektura sieci komputerowych zapewnia współdzielenie zasobów sieciowych pomiędzy wszystkich użytkowników. SD-WAN wykorzystuje kombinację technologii takich jak Software Defined Networking (SDN), Virtual Private Networks (VPN) i Network Functions Virtualization (NFV).

Bezpieczeństwo

SD-WAN zapewnia ulepszone funkcje bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie, zapobieganie włamaniom, zapory ogniowe, IDS/IPS i filtrowanie DNS. Te funkcje pomagają chronić przed zagrożeniami ze strony hakerów i oszustów.

Skalowalność

Korzystając z usługi SD-WAN-as-a-Service, możesz skalować swoją sieć w górę lub w dół w zależności od potrzeb. Na przykład, jeśli masz dużą liczbę pracowników pracujących zdalnie, możesz zwiększyć przepustowość sieci, dodając nowe punkty PoP. Jeśli chcesz obniżyć koszty, wystarczy ją zmniejszyć.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • 5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci

    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    Sieć i transmisja 23 grudnia 2024

    Sieć i transmisja

    Sztuczna inteligencja (AI) i 5G to najgorętsze trendy technologiczne. Obie technologie wzajemnie się uzupełniają, co stwarza duże możliwości dla rozwoju […]

  • Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia

    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Sieć i transmisja 11 grudnia 2024

    Sieć i transmisja

    Zastanawiasz się nad wdrożeniem sieci bezprzewodowej w swojej firmie, ale obawiasz się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania? Nowoczesne technologie sprawiają, że […]

  • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Sieć i transmisja 20 listopada 2024

    Sieć i transmisja

    SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]

  • Fotonika w przemyśle światłowodowym

    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Sieć i transmisja 16 października 2024

    Sieć i transmisja

    Szybka i niezawodna transmisja danych jest niezbędna dla funkcjonowania gospodarki, nauki, medycyny oraz biznesu. Rosnące zapotrzebowanie na szybki dostęp do […]