Dobre widoki na przyszłość
Sieć i transmisja 20 maja 2022 <1 minuta czytania

Dobre widoki na przyszłość

Orange 5G Lab to studio wiedzy i testowa przestrzeń dla firm. Przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą wyruszyć ze swoją firmą do świata nowych technologii. Tu mogą jej realnie „dotknąć”.

Orange 5G Lab jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem otwartym na świecie. Powstał już we Francji, Belgii i Rumunii. Jest miejscem, gdzie zamiast teorii rządzi praktyka. Jak dokładnie działa opowiada Mariusz Garczyński, Starszy Kierownik Grupy Produktów.

Czym właściwie ma być Orange 5G Lab?

Stworzyliśmy miejsce, które łączy wiele funkcji. Nie da się chyba go jednoznacznie określić. To wielozadaniowe centrum pokazujące zalety 5G, a właściwie usługi i rozwiązania, które wykorzystują ten najnowszy standard sieci komórkowej. Oczywiście, jest wiele różnych technologii komunikacyjnych, ale w naszej ocenie 5G oferuje zdecydowanie najwięcej korzyści.

Co dokładnie zobaczy gość odwiedzający takie studio?

Składa się ono z kilku stref. Pierwsza to showroom, część pokazowa, w której goście poznają działające, innowacyjne usługi i rozwiązania związane z 5G. Sieć kampusowa 5G, którą mamy na terenie całego Labu dzięki wysokiej prędkości transmisji danych, niskim opóźnieniom i dużej pojemności pozwala uruchamiać jednocześnie wiele bardzo zaawansowanych i innowacyjnych usług związanych z analityką wideo, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością. Tego typu szybkie i nowoczesne bezprzewodowe sieci buduje się w fabrykach, halach produkcyjnych lub stosuje się w logistyce.

Tu prezentujemy działające rozwiązania, które wykorzystują technologię 5G. Nazwałbym to pakietem startowym. Na razie jest ich kilka, ale z czasem ta liczba może ulec zmianie, zapewne będzie ich więcej. Najważniejsze, że zobaczymy tam realne, działające usługi. Każdy tego doświadczy, sam się przekona, jak funkcjonują. Używając np. gogli VR przeniesie się do wirtualnej fabryki przyszłości, aby wykonać zadania, które na co dzień wykonują pracownicy w prawdziwej fabryce.

Sieć 5G w naszym Labie oparta jest na częstotliwości 3,6 GHz, pasmie częstotliwości, które będzie przedmiotem najbliższej aukcji UKE. Na razie mamy licencję testową.

Ale sama technologia 5G to przecież nie wszystko?

Oczywiście, jest ciekawa i można o niej dużo mówić, ale sama w sobie nie jest wartością. Aby tak się stało potrzebne są usługi, które ją wykorzystują. Muszą być innowacyjne, cyfrowe i rozwiązujące konkretne problemy. Dzięki temu firmy również stają się nowoczesne technologicznie, bardziej zautomatyzowane i konkurencyjne. Oto w tym wszystkich chodzi.

W Orange 5G Lab możemy zobaczyć na żywo moc nowej sieci.

Mamy tu np. analitykę wideo monitorującą w czasie rzeczywistym strefę bezpieczeństwa. Kilka kamer wideo w wysokiej rozdzielczości przesyła poprzez sieć 5G przez całą dobę strumień danych do lokalnego serwera, na którym jest zainstalowane odpowiednie oprogramowanie. Tam działa algorytm sztucznej inteligencji, realizujący określone cele.

Stworzyliśmy specjalne zadanie na potrzeby tej prezentacji. Nie byliśmy w stanie odtworzyć w pełni środowiska budowy czy zakładu produkcyjnego. Natomiast, przygotowaliśmy kilka tzw. use-case’ów, które pozwalają zobaczyć, jak sprawdzają się takie rozwiązanie. Jednym z nich jest zautomatyzowany system monitorowania strefy bezpieczeństwa kontrolujący w czasie rzeczywistym przez pracowników odzieży ochronnej. W określonej części przestrzeni w Orange 5G Lab nie można przebywać bez kasku i kamizelki odblaskowej – system w czasie rzeczywistym identyfikuje to jako zagrożenie i alarmuje, jeśli coś takiego się wydarzy. Widać to dokładnie na ekranie monitora na stanowisku.

Analityka wideo adresowana jest do branży produkcyjnej, logistyki, gdzie istotne jest bezpieczeństwo pracowników i przestrzeganie procedur. System jest zautomatyzowany i dzięki temu tani.

Kolejny przykład będzie ciekawy dla branży handlowej, Podzieliliśmy przestrzeń Orange 5G Lab na wirtualne strefy, gdzie zbieramy anonimowe statystyki, aby dowiedzieć się, w których z nich najczęściej przebywali ludzie.

Mamy jeszcze Smart monitoring. Tu główną rolę odgrywają specjalne lokalizatory. Zamontowane są w bardzo prosty sposób na suficie i rozmieszczane np. na terenie magazynu czy fabryki. Dodatkowo wykorzystuje się trackery, które przymocowywane są do różnych pojazdów czy narzędzi. W ten sposób w czasie rzeczywistym znamy lokalizację każdego z nich, ich dokładną trasę przemieszczania się i np. możemy zapobiegać kradzieżom – system zaalarmuje nas w takiej sytuacji.

Przemysłowy router z komputerem zbiera dane i za pomocą sieci 5G przesyła je do systemu zainstalowanego w chmurze lub lokalnie. Działania wspiera aplikacja. Administrator loguje się do niej i w ten sposób ma wgląd do wszystkich informacji plus bieżącej lokalizacji wszystkich urządzeń. Ale to tylko część możliwości tego systemu, który pomoże nam również w optymalizacji wielu procesów.

To miejsce daje również szansę na bliższe zapoznanie się z wirtualną rzeczywistością? Czy łatwo jest ją pokazać?

Mamy w Orange 5G Lab bardzo konkretne przykłady, więc tak. Chodzi o wykorzystanie jej do celów szkoleniowych. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak działa. Zero teorii, sama praktyka. Zakładamy gogle, bierzemy kontrolery i przenosimy się do fabryki.

Poprzez sieć 5G pobieramy bardzo duży plik z symulacją, uruchamiamy wirtualną przestrzeń i zaczynamy np. montować elementy tak jakbyśmy byli przy prawdziwej linii montażowej w fabryce. Właśnie w taki nowoczesny sposób obecnie szkoli się pracowników w wielu firmach. Korzyści z tego jest bardzo wiele: nie trzeba zatrzymywać linii montażowych, angażować i odciągać od pracy fachowców, nie wyrządzimy żadnych szkód materialnych. Sam sposób kształcenia jest atrakcyjny, ma w sobie coś z gry komputerowej.

Warto dodać, że w Orange 5G Lab, dzięki streamingowi, zobaczymy obraz z gogli na ekranie monitora.  W ten sposób więcej osób na żywo może brać udział w prezentowaniu ich możliwości.

Kolejny przystanek to rozszerzona rzeczywistość?  

Tu posługujemy się nie goglami, lecz inteligentnymi okularami. Mają wbudowane kamerę, mikrofon i specjalny wyświetlacz. Używając sieci 5G łączymy się ze zdalnym ekspertem, który pracuje przy komputerze nawet w innym mieście. Jaki jest z tego pożytek?

Załóżmy, że pracujemy w fabryce, wykonujemy skomplikowane czynności, a ręce mamy w smarze lub zwyczajnie zajęte. W takiej sytuacji wywołujemy głosowo zdalnego eksperta i włączamy sesję wideo w czasie rzeczywistym. Razem widzimy to samo, dlatego możemy pracować jednocześnie, słuchać wskazówek, uwag związanych z naszą pracą. Ustalimy w ten sposób co jest np. przyczyną jakieś usterki. Taką sesję nagramy i wykorzystamy potem do celów szkoleniowych.

Co więcej na okularach uruchomimy „pointer” – laserowy wskaźnik, którym pokażemy konkretny, nawet najmniejszy element czy miejsce. Nasz zdalny ekspert zrobi również screenshota z tego co widzimy, na tym obrazie dopisze notatkę lub narysuje coś istnego i wyśle nam na wyświetlacz, który mamy przed sobą. Trzeba pamiętać, że dzięki 5G otrzymujemy stabilną transmisję wideo w wysokiej rozdzielczości, a w ciągu jednej sesji może być przecież wielu użytkowników jednocześnie.

Orange 5G Lab to również miejsce, gdzie będą mogły powstawać innowacyjne rozwiązania?

Oto przede wszystkim chodzi. Najpierw chcemy inspirować, a potem wspólnie z partnerami i start-upami testować nowe pomysły. Następnie prezentować je w naszym showroomie, a w końcu sprawić, aby trafiły na rynek i stały się ogólnie dostępne, dla wszystkich.

Czy jest pierwszym w Polsce takim pomysłem?

Tego typu inicjatywy, oczywiście, już się pojawiają. Robią to także podmioty, które nie są operatorami. Trudno jednak je porównywać.

Orange jako jedyny operator może się pochwalić trzema uruchomionymi sieciami kampusowymi 5G, tym, że mamy doświadczenie i chcemy przekonać inne firmy do skorzystania z nowych technologii i innowacyjnych usług.

Jak więc dostać się to Orange 5G Lab?

Oprócz showroomu w Orange 5G Lab działa część deweloperska. Tutaj partnerzy Orange, zwłaszcza start-upy uczestniczące w programie Orange Fab, mogą tworzyć, testować i rozwijać innowacyjne usługi i rozwiązania wykorzystujące 5G. Skorzystają przy tym że wsparcia naszych ekspertów. Mogą prowadzić prace w kompletnym ekosystemie złożonym między innymi z sieci mobilnej 5G, rozwiązań Edge Computing, platformy IoT i innych istotnych komponentów, jak np. moduły komunikacyjne, routery czy kamery. Opracowany tu produkt może być następnie prezentowany w showroomie, co ułatwi komercyjne wdrożenie rozwiązania i dotarcie do potencjalnych klientów.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • 5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci

    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    Sieć i transmisja 23 grudnia 2024

    Sieć i transmisja zPolecane

    Sztuczna inteligencja (AI) i 5G to najgorętsze trendy technologiczne. Obie technologie wzajemnie się uzupełniają, co stwarza duże możliwości dla rozwoju […]

  • Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia

    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Sieć i transmisja 11 grudnia 2024

    Sieć i transmisja

    Zastanawiasz się nad wdrożeniem sieci bezprzewodowej w swojej firmie, ale obawiasz się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania? Nowoczesne technologie sprawiają, że […]

  • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Sieć i transmisja 20 listopada 2024

    Sieć i transmisja

    SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]

  • Fotonika w przemyśle światłowodowym

    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Sieć i transmisja 16 października 2024

    Sieć i transmisja

    Szybka i niezawodna transmisja danych jest niezbędna dla funkcjonowania gospodarki, nauki, medycyny oraz biznesu. Rosnące zapotrzebowanie na szybki dostęp do […]