Firmowa sieć na Twoich warunkach – jak ją zbudować?
W pewnym momencie każda firma staje przed koniecznością unowocześnienia firmowej sieci. Tylko jak to zrobić, by osiągnąć zamierzone cele biznesowe przy możliwie najniższych kosztach inwestycji? W tym artykule przedstawimy cztery rozwiązania, które Ci w tym pomogą.
Na ogół dostawcy rozwiązań cyfrowych nie budują sieci firmowej od zera, lecz aktualizują istniejące rozwiązania. Nie oznacza to jednak konieczności pójścia na kompromisy. Jasne określenie oczekiwań technologicznych i ekonomicznych wobec transmisji danych w firmie pozwoli stworzyć łączność, która odpowie na bieżące i przyszłe potrzeby firmy.
Powodem modernizacji sieci firmowej jest zwykle nawet kilka czynników, m.in.:
- Wysokie koszty utrzymania aktualnej sieci firmowej – instalacja, konserwacja i modernizacja infrastruktury sieciowej są kosztowne, a przestarzałe rozwiązania transmisji danych generują dodatkowe wydatki.
- Niska wydajność sieci firmowej – powolny internet utrudni użytkownikom wykonywanie niezbędnych zadań, co obniży wydajność przedsiębiorstwa i negatywnie wpłynie na wyniki finansowe.
- Nieodpowiednie bezpieczeństwo sieci firmowej – przedsiębiorstwa codziennie wysyłają i przechowują dane o znaczeniu krytycznym, co wymaga wysoce bezpiecznych sieci, chronionych przed złośliwymi atakami.
- Brak skalowalności – rozwój firmy zwykle wiąże się z nowymi usługami i powiększeniem zespołu. Skalowalne sieci firmowe umożliwiają przedsiębiorstwom szybkie zwiększanie lub zmniejszanie przepustowości zgodnie z sytuacją.
- Konserwacja i zarządzanie siecią firmową – administrowanie siecią może być żmudną i czasochłonną pracą dla wewnętrznych zespołów IT, dlatego warto zastanowić się, czy nie powierzyć pewnego zakresu tych działań zewnętrznemu podmiotowi.
Tutaj zaczyna się rola odpowiedzialnego dostawcy usług. Powinien on dopasować rozwiązania do realnych potrzeb firmy, bez narażania jej na niepotrzebne inwestycje.
Słowo klucz: jednolitość architektury sieci firmowej
Choć wymagania sieciowe przedsiębiorstw są różne, istnieją wspólne mianowniki. Jednym z nich jest spójność infrastruktury odpowiedzialnej za obieg informacji w firmie. Innymi słowy, należy połączyć wszystkie lokalizacje przedsiębiorstwa tak, by każdy oddział, filia czy pracownik zdalny dysponowali zasobami odpowiednimi do realizowania powierzonych im zadań.
Na szczęście, dostawcy dysponują obecnie usługami, które na to pozwalają. Jedną z nich jest Biznesowy VPN od Orange Polska. Rozwiązanie to, oparte na współdzielonej sieci szkieletowej IP MPLS, scala wiele lokalizacji w jedną sieć WAN, umożliwiając wydajne budowanie spójnej komunikacji korporacyjnej.
Biznesowy VPN to usługa, która zaspokaja potrzeby sieciowe przedsiębiorstw. Jej zalety to:
- Wysoka wydajność, osiągnięta dzięki optymalizacji wykorzystania pasma i mechanizmom priorytetyzacji ruchu.
- Bezpieczeństwo danych firmowych zapewnia szyfrowane połączenie, które porównać można do wirtualnego tunelu, niewidocznego dla innych użytkowników sieci.
- Skalowalność Biznesowego VPN pozwala dostosować go do infrastruktur różnej wielkości, a wiele wariantów i usług dodatkowych zaspokoi dodatkowe wymagania klienta.
- Dedykowana, całodobowa opieka techniczna to większa niezawodność i prostsze zarządzanie infrastrukturą sieciową w organizacji, a tym samym – niższe koszty jej utrzymania.
Ruch w sieci, czyli ciągłe zmiany
Najprawdopodobniej jedyną stałą rzeczą w kwestii transmisji danych jest… ciągła zmiana, jaka w niej zachodzi. Obowiązująca kiedyś zasada, że 80 procent ruchu realizowane jest w ramach sieci lokalnych, a 20 procent „na zewnątrz”, uległa odwróceniu – dzisiaj aż 80 proc. to ruch związany z sieciami rozległymi WAN.
Jest to wyzwanie szczególnie dla przedsiębiorstw charakteryzujących się licznymi, rozproszonymi sieciami lokalnymi, które należy bezpiecznie i efektywnie połączyć w jedną sieć korporacyjną.
Tutaj z pomocą przychodzi kolejne rozwiązanie od Orange Polska – Miejski Ethernet. Łączy ono lokalne sieci, wykorzystując protokół Ethernet i tworząc wirtualne sieci prywatne lub specjalne połączenia punkt-punkt.
W praktyce oznacza to:
- Gwarantowany transfer danych od 3 Mb/s do 10 Gb/s to wysoka wydajność całej sieci.
- Ochrona sieci i opcjonalne łącze zapasowe oznaczają bezpieczeństwo i ciągłość biznesu.
- Trzy warianty usługi umożliwiają elastyczne dopasowanie się do różnych oczekiwań.
- Nad prawidłowym działaniem czuwają całodobowy serwis oraz specjalny opiekun techniczny.
Kilkaset lokalizacji – zarządzaj nimi hybrydowo
Oczywiście jednolicie połączona sieć wymaga również odpowiedniego zarządzania. Ruch między placówkami, aplikacjami w chmurze czy firmowym centrum danych powinien przebiegać bez opóźnień, a gdy konieczne jest rozbudowanie sieci – proces ten ma być szybki i bezproblemowy.
Specjalistą w tej dziedzinie jest Hybrydowy SD-WAN, czyli sieć rozległa wykorzystująca definiowanie programowe. Jej specyfika pozwala na optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej przedsiębiorstwa, co oznacza oczywiście niższe koszty związane z wdrożeniem rozwiązania.
Analogicznie do omówionych już wcześniej usług – Hybrydowy SD-WAN to rozwiązanie dające kilka korzyści w jednym:
- Zarządzanie całą siecią może odbywać się z jednego miejsca, za pomocą intuicyjnego panelu.
- Optymalne wykorzystanie dostępnych rodzajów łączy (np. VPN MPLS i internetu, także mobilnego) to większa wydajność i niższe koszty sieci.
- Dwa łącza – podstawowe i dodatkowe (oba w trybie active-active) zapewniają większą stabilność sieci i niezawodność jej działania.
- Mechanizm Zero Touch Provisioning pozwala na automatyczną autoryzację nowych urządzeń, co oznacza łatwą rozbudowę i skalowanie infrastruktury.
Nie ma internetu? Już jest – i to Premium!
Jednym z warunków skutecznego działania firmowej sieci jest odpowiednia współpraca między zaimplementowanymi w niej poszczególnymi rozwiązaniami. Przykładowo: Hybrydowy SD-WAN będzie doskonałym partnerem dla Biznesowego VPN, tworząc z nim spójną i prostą w zarządzaniu sieć korporacyjną nawet przy bardzo rozproszonej i zdecentralizowanej strukturze firmy.
Oczywiście decentralizacja oznacza często także lokalizacje o słabszym dostępie do łączności przewodowej, a nierzadko również gorszych warunkach sygnału bezprzewodowego. I na to jednak znajdzie się rozwiązanie: Internet Bezprzewodowy Premium.
Dzięki profesjonalnemu audytowi i instalacji odpowiednio skonfigurowanych routerów z kartą SIM problem słabszego łącza w placówce czy magazynie zostaje rozwiązany. Usługa ta ponadto wpisuje się w ekosystem pozostałych rozwiązań od Orange Polska, stanowiąc wydajne łącze podkładowe dla Hybrydowego SD-WAN.
Jak więc widać, wystarczy parę usług i jeden dostawca, by odpowiedzieć na szereg nierzadko bardzo różnych celów biznesowych stawianych przed transmisją danych w firmie. Niższe koszty sieci firmowej nie muszą wykluczać jej wyższej wydajności, mogą nawet iść z nią w parze. Szybka rozbudowa sieci przy zachowaniu najwyższych wymogów bezpieczeństwa? Oczywiście, da się zrobić.
To właśnie firmowa sieć zbudowana na Twoich warunkach.
Chcesz wiedzieć więcej o przedstawionych w artykule usługach i jak dobrać wariant odpowiedni do potrzeb Twojej firmy? Pomoże Ci w tym nasz przewodnik Mapa sieci Orange. #Poradnik. Jak stworzyć idealną sieć firmową?.