Komunikacja w organizacji bez zakłóceń
Sieć i transmisja 17 września 2020 <1 minuta czytania

Komunikacja w organizacji bez zakłóceń

Układem nerwowym dużych firm i korporacji stały się sieci komputerowe łączące wiele biur rozproszonych po kraju, kontynencie lub nawet całym świecie. Dlatego bardzo ważna stała się dbałość o wydajność komunikacji między nimi oraz zapewnienie ciągłości działania.

Komunikacja w organizacji oparta na technologii

Globalizacja spowodowała, że przedsiębiorstwa mogą w niemal nieskrępowany sposób prowadzić działalność na całym świecie. Z drugiej jednak strony, ze względu na rosnącą konkurencyjność znacząco wpłynęła na wzrost oczekiwań klientów odnośnie do jakości obsługi. Konsumenci bowiem zyskali dostęp do niezliczonej liczby sprzedawców i usługodawców, mogą więc porównywać ich oferty do woli, by finalnie wybrać najlepszego dostawcę. Skuteczna obsługa klientów z regionu geograficznego szerszego niż teren miejscowości, w której znajduje się siedziba przedsiębiorstwa, jest niemożliwa bez nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych i IT.

Oczywiście cyfrowa komunikacja w organizacji między oddziałami firm możliwa jest od paru dziesięcioleci – realizowana była przez łącza MPLS lub internet. Zawsze jednak wiązała się z wieloma ograniczeniami. Konieczny był zakup drogiego sprzętu telekomunikacyjnego i zatrudnienie ekspertów do zarządzania nim. Wiele do życzenia pozostawiała przepustowość łączy, nierzadko dochodziło też do przerw w transmisji ze względu na brak zapasowego połączenia, na które w automatyczny sposób przekierowywana byłaby transmisja w przypadku awarii łącza podstawowego. Wszystkie te problemy zniknęły wraz z pojawieniem się koncepcji SD-WAN (Software-Defined Wide Area Network), czyli sieci rozległych, którymi zarządza się za pomocą łatwego w obsłudze oprogramowania, a nie skomplikowanej konsoli w routerze.

Sieć LAN + sieć WAN =?

SD-WAN to połączenie dwóch rodzajów sieci – lokalnej (LAN), znajdującej się w przedsiębiorstwie lub należących do niego biurach, oraz rozległej (WAN), łączącej wszystkie oddziały firmy i pracowników zdalnych, wykonujących swoje obowiązki podczas podróży z hotelu lub domowego zacisza. Charakterystyczną cechą sieci SD-WAN jest to, że nie wymaga ona zatrudniania rzeszy informatyków w każdym z połączonych ze sobą oddziałów. Zarządzanie nawet tysiącami urządzeń sieciowych odbywa się z jednego, centralnego punktu, a dzięki możliwości uzyskania natychmiastowego wglądu w parametry pracy całej infrastruktury łatwe jest dokonywanie zmian konfiguracyjnych zapewniających jak najbardziej optymalne wykorzystanie jej przepustowości. Co ważne – rozwiązanie to jest bezpieczne, nie trzeba martwić się o szyfrowanie danych poufnych, ponieważ wszystkie dane są szyfrowane i przesyłane w statycznych tunelach IPSec.

Zero Touch Provisioning, czyli szybko i bez przeszkód

Jedną z najważniejszych zalet sieci SD-WAN jest ich szybkie i proste wdrażanie, istotnie krótsze niż w przypadku zwykłej infrastruktury WAN. Mechanizm Zero Touch Provisioning pozwala na automatyczną autoryzację nowych urządzeń, zaś ich konfiguracja jest realizowana poprzez wygodne, dostarczone przez Orange narzędzia do zarządzania, stworzone na bazie aplikacji zainstalowanych w centrum danych operatora. Do obsługi przez klienta przeznaczony jest portal z wygodnym interfejsem graficznym, pozwalającym na bezpieczne i proste konfigurowanie sieci z wykorzystywaniem szablonów oraz weryfikowanie parametrów pracy sieci i analizę danych statystycznych. Działania te mogą być realizowane przez wyspecjalizowanych inżynierów Orange albo przez pracowników działu IT klienta.

Monitoring wydajności

Dzięki zastosowaniu narzędzi do centralnego zarządzania możliwe jest także nieustanne monitorowanie wydajności i jakości łączy oraz priorytetyzacja transmisji danych generowanych przez kluczowe, wskazane przez działy biznesowe aplikacje. W automatyczny sposób odbywa się też optymalizowanie ruchu według przyjętych reguł oraz raportowanie stabilności i wydajności łączy w zdefiniowanym przez administratora czasie. Dba o to mechanizm Application Aware Routing, który – aby zapewnić jak największą jakość świadczenia usługi – wybiera ścieżkę transmisji danych ze zminimalizowanym opóźnieniem, a także optymalizuje obciążenie i przepustowość łącza.

W infrastrukturze SD-WAN wbudowane są także mechanizmy zabezpieczające, które zapewniają takie funkcje ochronne jak firewall, filtrowanie adresów URL, system ochrony przed włamaniami (IPS) czy oprogramowanie antymalware. Zapewniona jest również łatwa integracja z innymi usługami ochronnymi różnych dostawców.

VPN MPLS? Internet mobilny? Wszystko w cenie

Orange dzięki dostępowi do najlepiej rozwiniętej w Polsce sieci dostępowej (telefonicznej oraz internetowej), a także współpracy z profesjonalnymi regionalnymi służbami serwisowymi jest w stanie zapewnić klientom ogólnokrajowy zasięg działania. Dlatego operator zaproponował rozszerzoną wersję usługi sieci rozległych – hybrydowy SD-WAN. Dzięki niej możliwe jest równoczesne skorzystanie z kilku rodzajów łączy (np. VPN MPLS i internetu, także mobilnego), a przez to zagwarantowanie ciągłości pracy np. w przypadku awarii jednego z nich. Redundantne łącza działają w trybie active-active, a więc w trakcie normalnej pracy sieci wykorzystywane są wszystkie kanały transmisji.

Wdrożenia realizowane są przez wykwalifikowanych inżynierów Orange, posiadających wiele certyfikatów (m.in. CCIE, Prince2, Agile) oraz praktyczne doświadczenie w tworzeniu środowisk SD-WAN obejmujących ponad tysiąc portów sieciowych. Każdemu klientowi, który zdecyduje się na wdrożenie hybrydowej sieci SD-WAN, przydzielany jest opiekun techniczny, a także zagwarantowana ciągłość funkcjonowania usługi. Standardowa umowa SLA zapewnia usunięcie ewentualnej awarii w ciągu 12 godzin podczas roboczych dni tygodnia, ale klienci mogą także wykupić usługę gwarantującą rozwiązanie problemu w czasie 8 lub 4 godzin w trybie 24/7.

Hybrydowy SD-WAN to idealne rozwiązanie dla firm, które nieustannie się rozwijają, otwierają nowe oddziały lub zatrudniają wielu zdalnych pracowników. Świetnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które przechodzą przez proces cyfrowej transformacji. Rolą ekspertów Orange jest bycie partnerami dla klientów korzystających z tej usługi. Profesjonalni konsultanci nie tylko dbają o aspekty techniczne, ale też doskonale rozumieją, jak nowoczesne rozwiązania mogą wpłynąć na zwiększanie efektywności firmowych procesów i ich optymalizację. Ważne jest też, że aby zarządzać siecią SD-WAN, nie trzeba kończyć specjalnych studiów – zadbano o to, aby z bieżącymi działaniami administracyjnymi poradzili sobie wszyscy pracownicy działu IT.

Oceń artykuł

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia

    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Sieć i transmisja 11 grudnia 2024

    Sieć i transmisja

    Zastanawiasz się nad wdrożeniem sieci bezprzewodowej w swojej firmie, ale obawiasz się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania? Nowoczesne technologie sprawiają, że […]

  • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Sieć i transmisja 20 listopada 2024

    Sieć i transmisja

    SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]

  • Fotonika w przemyśle światłowodowym

    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Sieć i transmisja 16 października 2024

    Sieć i transmisja

    Szybka i niezawodna transmisja danych jest niezbędna dla funkcjonowania gospodarki, nauki, medycyny oraz biznesu. Rosnące zapotrzebowanie na szybki dostęp do […]

  • Wywiad. SD-WAN tak dobry, jak go zaprojektujesz

    Wywiad. SD-WAN tak dobry, jak go zaprojektujesz
    Wywiad. SD-WAN tak dobry, jak go zaprojektujesz
    Sieć i transmisja 5 września 2024

    Sieć i transmisja

    SD-WAN to jedno z najnowszych rozwiązań budowy dostępu do internetu i zarządzenia siecią w firmie. Zaprojektowane tak, aby przynosić korzyści […]