Jaka jest różnica między siecią 4G a 5G?
Sieć i transmisja 20 grudnia 2022 5 minut czytania

Jaka jest różnica między siecią 4G a 5G?

Technologia 5G już na dobre zawitała do Polski. Hasła marketingowe zachęcają do korzystania z nowego rozwiązania. Czy warto korzystać z sieci 5G? A może lepiej pozostać przy 4G? Dowiedz się, jakie są różnice między siecią 4G a 5G – pozwoli Ci to podjąć dobrą decyzję.


W dzisiejszych czasach, kiedy potrzebujemy ciągłego dostępu do sieci, szybki i sprawny internet mobilny to podstawa. Dlatego powstają nowe technologie, które mają pozwolić na szybsze pobieranie plików lub lepszą jakość rozmów. Najnowszym rozwiązaniem jest sieć 5G – czy zaspokaja wszystkie potrzeby? Jaka jest różnica między 4G a 5G?

Newsletter-blog-B2B

LTE 4G – co to za połączenie?


Czwarta generacja telefonii komórkowej jest bardzo popularna. Na czym polega 4G? Stacje bazowe emitują fale radiowe, które odbierane są przez urządzenia takie jak routery i smartfony. Dane przesyłane są w różnych pasmach częstotliwościach, które mieszczą się w przedziałach dla 4G – od 700 do 3600 MHz, dla 5G – do 26 Ghz. W Orange sieć 4G wykorzystuje pasma: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Jaka jest szybkość internetu LTE 4G?


Nie da się jednoznacznie określić, jaka jest szybkość internetu 4G. Wpływ na nią ma wiele czynników:

  • ukształtowanie terenu,
  • operator internetu,
  • częstotliwość nadawania,
  • odległość urządzenia od nadajnika LTE.

Kolejnym ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przy określaniu szybkości internetu, jest miejsce, w którym będzie on wykorzystywany. Za zmniejszenie szybkości łącza odpowiadają m.in.: duża liczba użytkowników, mała liczba emiterów sygnału oraz duże obciążenie sieci przez pobieranie ciężkich plików.

5G zyskuje coraz większą rzeszę fanów i nic w tym dziwnego: odpowiada za mniejsze zużycie energii, oferuje zwiększoną szybkość i lepszą stabilność łącza.

Szybkość łącza internetowego wykorzystującego 4G LTE wynosi do 300 Mb/s. Musimy pamiętać o tym, że jest to wskaźnik, kiedy warunki są idealne. Najczęściej średnia szybkość pobierania szacowana jest na 20-30 Mb/s, a wysyłania na 10-15 Mb/s.

Taka szybkość pozwala na przeglądanie sieci, odbieranie i odpisywanie na maile oraz korzystanie z mediów społecznościowych. Ponadto można oglądać filmy, ale w średniej jakości. LTE sprawdzi się w firmach, które wykorzystują internet do podstawowych zadań, np. w administracji czy księgowości. Szybkość 4G nie sprawdzi się u programistów lub grafików.

5G – innowacyjny rodzaj połączeń w branży telekomunikacyjnej


Sieć 5G to nowość na polskim rynku telekomunikacyjnym. Piąta generacja telefonii komórkowej ma pozwolić nam na niemal natychmiastową łączność w każdym miejscu na świecie. Czy tak jest w rzeczywistości?

Smartfon podłączony do internetu to normalna sprawa, ale nie zapominajmy, że do jednej sieci może być podłączone kilkanaście komputerów, drukarki, ekspres do kawy oraz robot sprzątający. Łącze 4G staje się przez to przeciążone i internet zwalnia – tak się dzieje nie tylko w obrębie jednego biura, ale także budynków, dzielnic, miast. Aby rozwiązać ten problem, stworzono nową technologię. 5G oferuje o wiele większą przepustowość (teoretycznie nawet do 20 Gb/s) – to jest pierwsza różnica między 4G a 5G.

Jak działa 5G? Sposób działania jest taki sam jak przy LTE – fale radiowe wysyłane przez stacje bazowe są odbierane przez urządzenia takie jak smartfon i router. Różnicą jest to, że technologia 5G może działać nie tylko na częstotliwościach 4G 2,1-2,8 GHz, ale również 3,6 Ghz, czyli o wiele wyższej częstotliwości, pozwalającej na większe szybkości przesyłu danych.

Sieć 5G pozwala na ultraszybkie pobieranie i przesyłanie plików, a także prowadzenie wideokonferencji bez zacinania. Piąta generacja telefonii komórkowej umożliwia zdalną pracę – programiści nie muszą martwić się o wolne łącze, a graficy mogą wysyłać paczki obrazów bez pogorszenia jakości.

Od kiedy sieć 5G jest dostępna w Polsce?


Po raz pierwszy łączność 5G została komercyjnie wdrożona w 2019 roku. Głównymi celami były: zwiększenie szybkości transferu danych, zmniejszenie obciążenia nadajników i poprawienie stabilności połączenia.

Dzisiaj wiele nadajników 4G zostało wymienionych na nowe, jednak ciągle trwają prace nad tym, aby technologia 5G mogła osiągnąć 100 procent swoich możliwości.

1 lipca 2020 roku Orange wykonało krok ku nowoczesności. Właśnie wtedy umożliwiliśmy korzystanie z 5G na częstotliwości 2100 MHz. W zasięgu pomarańczowej sieci 5G jest ponad 6 milionów użytkowników! Samo przebywanie w zasięgu piątej generacji telefonii dużo nie daje. Smartfon musi być wyposażony w technologię, która pozwala na obsługę sieci 5G. Na szczęście powstaje coraz więcej urządzeń w dobrych cenach, które korzystają z 5G.

Czym 4G różni się od 5G?


Terminologia wokół technologii bywa trudna i niezrozumiała. Różnice między 4G a 5G najlepiej poznać dzięki praktycznym przykładom.

  • Zasięg

Ponad 90 procent polskich miejscowości jest w zasięgu 4G. Pozwala to na odbiór danych w prawie każdym miejscu. Natomiast sieć 5G jest aktualnie dostępna w największych miastach, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Wrocław, Katowice i Kraków. Wynika to z tego, że w porównaniu do nadajników obsługujących częstotliwość sieci 4G tych odpowiadających za komunikację z częstotliwością 5G jest zdecydowanie mniej, ale prężnie zwiększana jest liczba odbiorników 5G.

  • Szybkość

Sieć 5G wykorzystuje fale radiowe o wyższej częstotliwości, dzięki czemu może przesyłać więcej danych na sekundę niż sieć 4G. Wyższa szybkość idąca za technologią 5G to szybsze pobieranie i wysyłanie dużych plików oraz wyśmienita jakość filmów przesyłanych strumieniowo.

Maksymalna szybkość internetu pochodzącego z sieci 4G to 300 Mb/s, natomiast rozwiązanie 5G pozwala na korzystanie z łącza o szybkości pobierania nawet do 600 Mb/s, a granica standardu to 20 Gb/s przy zastosowaniu agregacji pasma oraz wykorzystaniu pasma mikrofalowego (26 GHz).

  • Zużycie energii

Oszczędzanie energii elektrycznej jest bardzo ważne. Wybieramy urządzenia z najlepszą klasą energetyczną, wyłączamy światło w pomieszczeniach, które nie są używane, oraz odłączamy z gniazdka nieaktywne urządzenia. Czy wybieramy internet, który zapewnia najmniejsze zużycie prądu – to pytanie pojawiło się kiedyś w Twojej głowie?

Technologią przesyłu danych, która pozwoli w wybranych zastosowaniach na zużycie najmniejszej porcji energii, jest 5G.

  • Częstotliwość

Sieć 4G korzysta z częstotliwości od 700 do 3600 MHz. Technologia 5G wykorzystuje pasmo od 24 GHz do 50 GHz. Wyższa częstotliwość stojąca za 5G pozwoli na zwiększenie pojemności sieci – więcej użytkowników będzie mogło korzystać z łącza w tym samym czasie bez obniżenia szybkości internetu.

Taka właściwość jest istotna przy wyborze internetu w biurze, gdzie do jednego routera może być podłączonych wiele urządzeń. Wyższe częstotliwości w sieci 5G będę wymagały rozbudowy i zagęszczenia sieci komórek nowej generacji w stosunku do obecnie działającej sieci LTE.

  • Stabilność

Nagłe zmniejszenie szybkości, przerwy w dostępie do łącza, zacinanie filmów i wideokonferencji – wskazuje to na słabą stabilność sieci. Wpływa na to wiele czynników, m.in. niewłaściwe ustawienie anteny lub routera i przeciążenie systemu. W kwestii stabilności łącza wygrywa sieć 5G, ma działać niezawodnie bez względu na liczbę osób i urządzeń, które są do niej podłączone.

Różnice między 4G a 5G są zauważalne na każdym kroku. 4G wykorzystywane jest od wielu lat – ma swoje plusy i minusy. Jednak to 5G zyskuje coraz większą rzeszę fanów i nic w tym dziwnego: odpowiada za mniejsze zużycie energii, oferuje zwiększoną szybkość i lepszą stabilność łącza. Należy jednak pamiętać o tym, że sieć 5G obsługuje mniejsza liczba nadajników. Technologia rozwija się, dlatego piąta generacja telefonii komórkowej zwiększa swój zasięg. Niedługo po przeprowadzeniu aukcji częstotliwości 5G sieć nowej generacji będzie dostępna w prawie całej Polsce.

 

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • 5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci

    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    Sieć i transmisja 23 grudnia 2024

    Sieć i transmisja zPolecane

    Sztuczna inteligencja (AI) i 5G to najgorętsze trendy technologiczne. Obie technologie wzajemnie się uzupełniają, co stwarza duże możliwości dla rozwoju […]

  • Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia

    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Sieć i transmisja 11 grudnia 2024

    Sieć i transmisja

    Zastanawiasz się nad wdrożeniem sieci bezprzewodowej w swojej firmie, ale obawiasz się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania? Nowoczesne technologie sprawiają, że […]

  • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Sieć i transmisja 20 listopada 2024

    Sieć i transmisja

    SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]

  • Fotonika w przemyśle światłowodowym

    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Sieć i transmisja 16 października 2024

    Sieć i transmisja

    Szybka i niezawodna transmisja danych jest niezbędna dla funkcjonowania gospodarki, nauki, medycyny oraz biznesu. Rosnące zapotrzebowanie na szybki dostęp do […]