Sieci kampusowe 5G to nowa jakość dla przemysłu, transportu i logistyki. Fabryki przyszłości powstają już teraz
Łączność to kamień węgielny każdego biznesu. Zwłaszcza w czasie i po okresie pandemii, która przyspieszyła cyfryzację. Przedsiębiorcy muszą postawić na automatyzację firmy z wykorzystaniem technologii 5G, a dokładniej – sieci kampusowych 5G. Tylko one pozwolą na wdrożenie nowych rozwiązań bez poświęcenia bezpieczeństwa. Czym są sieci kampusowe? Wyjaśniamy!
Wyższy poziom automatyzacji procesów w firmie
Pandemiczne lockdowny jak na dłoni pokazały, które firmy są elastyczne i potrafią szybko dostosowywać się do zmieniających się reguł gry, czyli m.in. zamkniętych granic, zakłóceń łańcuchów produkcji i ograniczeń w pracy z biura czy fabryki. Wymaganiem okazała się automatyzacja części procesów, do czego potrzeba jednak odpowiedniej technologii. Jak więc przeskoczyć na kolejny poziom? Odpowiedzią mogą być sieci kampusowe.
Czym są sieci kampusowe?
Niezawodna komunikacja bezprzewodowa jest kluczowa dla wielu branż w realizacji celów transformacji cyfrowej. To nie tylko centra biurowe, stadiony czy galerie handlowe, ale również kopalnie, elektrownie, dworce czy szpitale. Odpowiedzią na wyzwania ciągle zmieniającego się środowiska są sieci kampusowe, w skrócie CAN, od angielskiego Campus Area Network.
Sieć kampusowa obejmuje siedzibę firmy i łączy w jedno mniejsze sieci lokalne (LAN), co więcej, może obejmować wiele budynków na określonym obszarze – np. cały budynek korporacyjny.
Tradycyjnie sieci kampusowe 5G miały ograniczony zasięg i obejmowały kilka budynków, z których każdy miał własną sieć lokalną. 5G oznacza jednak nowe otwarcie także w rozwoju sieci. Oferują lepszy zasięg, zapewniają odpowiednio wysokie przepustowości transmisji danych, niskie opóźnienia, wysoki poziom bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności. W skrócie: dostosowują się do aktualnych i przyszłych potrzeb gospodarki.
Yes, you can! Czyli prywatne sieci kampusowe
Sieci kampusowe dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszym jest prywatna sieć mobilna przeznaczona krytycznym procesom biznesowym, np. w fabrykach, centrach logistycznych czy portach, które wymagają najwyższej jakości. W jej ramach przedsiębiorstwo otrzymuje zasoby sieci komórkowej do wyłącznej dyspozycji, a operator zapewnia, że nikt z zewnątrz nie będzie się mógł z taką siecią połączyć. Często osiąga się to z wykorzystaniem dedykowanych kart SIM.
Sieć kampusowa działa autonomicznie, a klient zyskuje pewność, że dane nie wychodzą na zewnątrz, co jest kluczowe np. przy przesyłaniu materiałów z kamer wideo czy danych z czujników i sensorów monitorujących pracę urządzeń.
Sieć kampusowa z prywatnym zasięgiem
Nieco inaczej działają sieci kampusowe zapewniające prywatny zasięg w lokalizacji klienta. To on jest jej głównym użytkownikiem, ale jeśli abonent firmy telekomunikacyjnej (np. Orange) znajdzie się w zasięgu nadajnika, to również będzie mógł się z nim połączyć. Używa się tu standardowych kart SIM, a sama sieć jest zintegrowana z siecią operatora. Klient może więc korzystać z usług publicznych, co nie jest możliwe w przypadku prywatnej sieci mobilnej. Ten drugi rodzaj sieci kampusowej świetnie wpisuje się więc w potrzeby centrów biznesowych, szpitali, banków czy galerii handlowych.
5G receptą na rozwój technologiczny i automatyzację firmy
5G to obecnie najlepsza technologia bezprzewodowa, którą można wykorzystać do obsługi krytycznych procesów w przemyśle czy logistyce. Przyjrzyjmy się jej zaletom nieco bliżej. Co sieć kampusowa 5G oferuje w porównaniu z LTE?
- 10-krotnie szybszy transfer danych (prędkość pobierania do 20 Gb/s),
- 10-krotnie niższe opóźnienia (komunikacja w czasie rzeczywistym z opóźnieniem 1 ms),
- 100-krotnie wyższa wydajność energetyczna (do 10 lat pracy urządzenia IoT na jednej baterii),
- 10-krotnie większa gęstość (5G może obsłużyć nawet milion urządzeń na 1 km2).
Sieć kampusowa 5G bije LTE na głowę. Podobnie jest z technologią WLAN. Największa przewaga ujawnia się zwłaszcza w czasie pracy pod dużym obciążeniem. Kiedy punkty dostępowe WLAN muszą obsłużyć wiele urządzeń, spada przepustowość i rosną opóźnienia. Sieci WLAN mają dodatkowo ograniczenia w zakresie mobilności.
Będzie się to stawało tym ważniejsze, im więcej autonomicznych urządzeń będzie poruszało się np. po fabrykach. Pojazdy potrzebują bowiem szybkiego i płynnego przełączania pomiędzy punktami dostępowymi, co zapewnić może tylko sieć kampusowa 5G, oferując tym samym spore możliwości w zakresie automatyzacji procesów w firmie.
Pokazuje to bardzo dobrze fabryka Boscha w niemieckim Feuerbach, w której dzięki sieci kampusowej 5G efektywność w transporcie materiałów wzrosła 4-krotnie. Z kolei Finowie z Nokii mówią nawet o 98-procentowym obniżeniu czasochłonności podczas utrzymania systemu automatycznego podawania materiałów.
Fabryka przyszłości w Polsce – automatyzacja w firmie
Lepsze wsparcie autonomicznych pojazdów jest tylko jedną z zalet sieci kampusowej 5G. Dzięki niej nowoczesne fabryki mogą się stać platformami dla wprowadzania nowoczesnych technologii. Za przykład niech posłuży fabryka pralek w Ksawerowie pod Łodzią, która będzie mogła pochwalić się wewnętrzną siecią 5G na powierzchni 6 tys. m2 i wyjątkową automatyzacją firmy.
W tym przypadku sieć kampusowa jest rusztowaniem, które pozwoli zdigitalizować i zautomatyzować proces kontroli jakości dla tworzonych produktów, a także uruchomić na szeroką skalę szkolenia pracowników przy użyciu wirtualnej rzeczywistości (VR).
Dalsza rozbudowa sieci 5G uczyni ksawerowski zakład jednym z nowocześniejszych w Europie, otwierając szeroką paletę możliwości: od zdalnego wsparcia ekspertów z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej po obsługę pojazdów autonomicznych i dużej liczby sensorów IoT (Internet of Things). Wszystko to pozwoli stworzyć efektywną fabrykę przyszłości dostosowaną do wymagań trzeciej dekady XXI wieku, słowem: doskonale zautomatyzowaną firmę.