Sieci kampusowe 5G – nowa jakość dla przemysłu, transportu i logistyki
Tak dzieje się w całej Polsce. Firmy wykorzystują i testują nowe technologie. Innowacje sprawiają, że są o krok przed konkurencją. Również sieci kampusowe dają takie możliwości. Sięga po nie m.in. Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. na Politechnice Śląskiej.
Niezawodna komunikacja bezprzewodowa jest dla wielu branż kluczowa w realizacji celów transformacji cyfrowej. Dotyczy to nie tylko centrów biurowych, stadionów czy galerii handlowych, ale również kopalni, elektrowni, dworców czy szpitali. Odpowiedzią na tego typu wyzwania są sieci kampusowe 5G.
Tradycyjnie miały one ograniczony zakres i obejmowały kilka budynków, z których każdy miał własną sieć lokalną. 5G oznacza jednak nowe otwarcie także w ich rozwoju. Oferują lepszy zasięg, zapewniają odpowiednio wysokie przepustowości transmisji danych, niskie opóźnienia, wysoki poziom bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności. W skrócie: dostosowują się do aktualnych i przyszłych potrzeb gospodarki.
Fabryki przyszłości
– Aby firmy zaczęły wdrażać rozwiązania Przemysłu 4.0, muszą przekonać się, że są to technologie efektywne, przystępne cenowo i opłacalne. Centrum na Politechnice Śląskiej, wyposażone w naszą sieć 5G, umożliwi testowanie zaawansowanych procesów produkcyjnych. Przyczyni się do budowania kompetencji niezbędnych do rozwoju Przemysłu 4.0, łącząc świat naukowców i biznesu – Małgorzata Ciechomska, Dyrektorka Smart City.
Dzięki sieci 5G nowoczesne fabryki mogą się stać platformami dla wprowadzania nowoczesnych technologii. Za przykład niech posłuży fabryka pralek w Ksawerowie pod Łodzią, która od blisko dwóch lat wykorzystuje wewnętrzną sieć 5G od Orange do obsługi innowacyjnych rozwiązań zwiększających jej efektywność operacyjną..
Ciekawy projekt rozwija się w Gliwicach. APA Group udostępniła Politechnice Śląskiej swój unikatowy showroom technologiczny Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Podczas wydarzenia podpisano porozumienie z Orange Polska, które przewiduje wyposażenie obiektu oraz uczelnianego kampusu w ultraszybką sieć 5G.
– Otwarcie tej linii to jeden z ważniejszych elementów rozwijania technologii przemysłu w przyszłości, a także budowania kompetencji naszych zespołów badawczych, studentów, przyszłych pracowników. To również możliwość szerokiej współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z firmami zaawansowanych technologii – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
Świetną ilustracją może być także Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, gdzie Orange uruchomił wewnętrzną sieć 5G na potrzeby startupów tworzących rozwiązania oparte na technologii 5G.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
5G receptą na rozwój
5G to obecnie najlepsza technologia bezprzewodowa, którą można wykorzystać do obsługi krytycznych procesów w przemyśle czy logistyce. Przyjrzyjmy się jej zaletom nieco bliżej. Co 5G oferuje w porównaniu z LTE?
- 10-krotnie szybszy transfer danych (prędkość pobierania do 20 Gb/s)
- 10-krotnie niższe opóźnienia (komunikacja w czasie rzeczywistym z opóźnieniem 1 ms)
- 100-krotnie wyższa wydajność energetyczna (do 10 lat pracy urządzenia IoT na jednej baterii)
- 10-krotnie większa gęstość (5G może obsłużyć nawet milion urządzeń na 1 km2)
5G bije LTE na głowę
Podobnie jest z technologią WLAN. Największa przewaga ujawnia się zwłaszcza w czasie pracy pod dużym obciążeniem. Kiedy punkty dostępowe WLAN muszą obsłużyć wiele urządzeń, spada przepustowość i rosną opóźnienia.
Sieci WLAN mają dodatkowo ograniczenia w zakresie mobilności. Będzie się to stawało tym ważniejsze, im więcej autonomicznych urządzeń będzie poruszało się np. po fabrykach. Pojazdy potrzebują bowiem szybkiego i płynnego przełączania pomiędzy punktami dostępowymi, co zapewnić może tylko 5G.
Pokazuje to bardzo dobrze fabryka Boscha w niemieckim Feuerbach, w której dzięki sieci kampusowej 5G efektywność w transporcie materiałów wzrosła 4-krotnie. Z kolei Finowie z Nokii mówią nawet o 98-procentowym obniżeniu czasochłonności podczas utrzymania systemu automatycznego podawania materiałów.
– Zastosowanie technologii 5G to wielka szansa na zwiększenie efektywności operacyjnej, poprawienie konkurencyjności oraz obniżenie kosztów w przemyśle, logistyce i transporcie. 5G z powodzeniem może zastąpić inne standardy łączności kablowej i bezprzewodowej wspierając i ułatwiając wprowadzanie innowacyjnych usług Przemysłu 4.0. Cieszymy się, że będziemy mogli wyposażyć w sieć 5G Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej i wykorzystać nasze unikatowe doświadczenie zebrane podczas realizacji innych wdrożeń – podkreśla Mariusz Garczyński Starszy Kierownik Grupy Produktów.