Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów
Szybki i niezawodny dostęp do internetu jest kluczowy dla samorządów, które pragną zapewnić swoim mieszkańcom usługi na najwyższym poziomie. Poniżej prezentujemy trzy praktyczne przykłady wykorzystania Światłowodu Orange. Sprawdź, w jaki sposób wójtowie i burmistrzowie mogą skorzystać z tej nowoczesnej technologii do wspierania rozwoju lokalnych społeczności.
Budujemy cyfrową przyszłość polskich samorządów
Orange Polska w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowała szereg istotnych projektów, które znacząco przyczyniły się do rozwoju lokalnych społeczności. Inwestycje miały na celu zmniejszenie współczynnika wykluczenia cyfrowego poprzez zapewnienie dostępu do szybkiego internetu światłowodowego na obszarach wiejskich o skomplikowanej topografii terenu.
Gmina Ochotnica Dolna
Władze gminy Ochotnica Dolna, położonej na stokach malowniczego Beskidu Sądeckiego, uznają wprowadzenie dostępu do Światłowodu Orange za „epokową inwestycję na miarę niegdysiejszej elektryfikacji wsi”. Dla wielu mieszkańców, którzy wcześniej nie mieli dostępu do sieci GSM czy LTE, światłowód stał się kluczowym elementem zapewniającym im „okno na świat”.
Program POPC współfinansowany przez Unię Europejską otworzył nowe możliwości rozbudowy infrastruktury światłowodowej w gminie, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju pracy, edukacji i codziennego życia mieszkańców. Wójt Tadeusz Królczyk podkreśla, że „szybki internet to kluczowy czynnik zwiększający lokalną konkurencyjność”, umożliwiający rozwijanie e-handlu i e-usług.
– Do tej pory w naszej gminie dostęp do sieci internetowej charakteryzował się ograniczoną przepustowością, a znaczna liczba mieszkańców nie miała możliwości skorzystania z połączenia przewodowego ze względu na brak dostępnych slotów w centralach cyfrowych – mówi Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Ochotnica Dolna. – […] Budowa infrastruktury o takim stopniu skomplikowania, szczególnie w trudnym terenie o rozproszonej zabudowie, stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej. Od początku obecnej kadencji ustanowiliśmy intensywną i bliską współpracę z firmą Orange, odpowiedzialną za realizację programu POPC.
Gmina Sękowa
Sękowa, położona na rozległym, górzystym terenie, jest gminą wiejską o charakterze turystycznym i rolno-leśnym. Przez długi czas wielu mieszkańców nie miało dostępu do Internetu z powodu ograniczeń finansowych i infrastrukturalnych. Brak szybkiego internetu wpływał negatywnie na ich udział w życiu społecznym oraz hamował rozwój gospodarczy gminy.
Dzięki budowie sieci światłowodowej przez Orange mieszkańcy terenu zyskali możliwość pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Teraz mogą załatwiać sprawy urzędowe, bankowe i zawodowe on-line, co eliminuje potrzebę wychodzenia z domu. Ponadto dostęp do szybkiego internetu umożliwił im udział w wydarzeniach kulturalnych prezentowanych w sieci, co stało się istotne zwłaszcza w kontekście osób starszych lub o ograniczonej sprawności ruchowej.
Szybki internet wpłynął także na poprawę poziomu nauki i edukacji. Nowe technologie informacyjne zintegrowano w procesie kształcenia, co pomogło ponieść jakość nauczania w szkołach na terenie gminy Sękowa. Dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych stworzył dodatkowe możliwości rozwoju dla uczniów, wprowadzając innowacje i ułatwiając przyswajanie wiedzy.
– Do niedawna obszary gminy Sękowa borykały się z problemem braku dostępu do internetu, co określane było mianem „białych plam” – mówi Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa. – Dzięki zrealizowanej inwestycji przez firmę Orange Polska, ponad 80 proc. gospodarstw domowych zostało podłączonych do sieci szerokopasmowej. Wdrożenie tego projektu przyniosło oczekiwane rezultaty, eliminując zjawisko wykluczenia cyfrowego na terenie naszej gminy.
Gmina Kościelisko
Roman Krupa, wójt położonej u stóp Tatr turystycznej gminy Kościelisko, podkreśla, że rozbudowa infrastruktury światłowodowej przez firmę Orange Polska była niezwykle istotna dla poprawy jakości życia mieszkańców. Jego zdaniem „szybki internet jest dziś standardem, nie luksusem”.
Dzięki dostępowi do szerokopasmowego internetu mieszkańcy, będący jednocześnie przedsiębiorcami, mogą skutecznie komunikować się z klientami oraz oferować swoje usługi on-line. Gmina wykorzystuje nowoczesne technologie i udowadnia, że dobra oferta i dostępność w sieci są kluczowe dla przyciągania uwagi turystów.
– W naszej gminie staramy się wykorzystać wspomniane zmiany do ochrony naszego najcenniejszego zasobu – malowniczego krajobrazu górskiego. Przekonujemy mieszkańców, że obecnie nie są potrzebne wielkie, krzykliwe reklamy, aby przyciągnąć uwagę. Kluczowym elementem jest teraz atrakcyjna oferta i dostępność w sieci. Jako urząd gminy, systematycznie poszerzamy zakres internetowych usług dostępnych dla mieszkańców. Dzięki temu mogą oni wiele spraw załatwić bez wychodzenia z domu – podkreśla Roman Krupa, Wójt Gminy Kościelisko.
Orange Polska wspiera rozwój lokalnych samorządów
Wszystkie te przypadki świetnie obrazują, jak inwestycje samorządów w infrastrukturę światłowodową wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców, rozwój lokalnej gospodarki i edukacji.
Dzięki zaangażowaniu w innowacyjne projekty Orange Polska władze samorządowe mogą wykorzystać pełny potencjał nowoczesnych technologii internetowych do promowania usług i rozwijania e-handlu, jednocześnie chroniąc krajobraz naturalny.