Transmisja danych w firmie – czy jest kluczowa w każdej branży?
Sieć i transmisja 5 grudnia 2022 4 minuty czytania

Transmisja danych w firmie – czy jest kluczowa w każdej branży?

Ogromne ilości danych są przesyłane między sieciami biznesowymi na całym świecie w formie transmisji danych. Dbanie o ich bezpieczeństwo to krytyczny proces biznesowy, a zainteresować się nim powinny szczególnie firmy, które przeszły transformację technologiczną i przeniosły zasoby do chmury.

Co to jest transfer danych?


Transmisja danych to replikacja i przesyłanie dużych zbiorów danych między partnerami biznesowymi, dostawcami lub organizacjami a ich klientami w celach wydajnej i efektywnej współpracy.

Transmisja danych może być również wykorzystywana do komunikowania się między sobą kilku różnych oddziałów tej samej organizacji, aby usprawniać procesy biznesowe. W zależności od tego, na jakiej technologii oparta jest infrastruktura firmy, transfer danych może być przewodowy lub bezprzewodowy.

Bezprzewodowa transmisja danych najczęściej wykorzystuje fale radiowe w sieci WLAN (Wi-Fi) lub sygnał GSM. Taki rodzaj komunikacji idealnie wpisuje się w potrzeby nowoczesnych zdecentralizowanych organizacji, które mają wiele oddziałów rozsianych po całym kraju.

Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej nowej generacji oraz wdrożenie usług opartych na sieci 5G sprawia, że bezprzewodowa transmisja danych może obsłużyć znacznie większe pakiety w porównaniu do tradycyjnego połączenia kablowego. Ma to związek ze zwiększoną przepustowością: szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat maksymalna prędkość w sieci 5G będzie dochodzić nawet do 20 Gb/s!

Dlaczego dane w firmie są tak ważne?


Transmisja danych w firmie to fundament sprawnej komunikacji oraz główne ogniwo każdego łańcucha dostaw.
Bezpieczny i niezawodny system transmisji danych pozwala przeprowadzać analizy i generować niezbędne raporty oraz śledzić drogę pakietów danych, a także sprawniej zarządzać kolejkowaniem. Co więcej, wybierając dobrego dostawcę usług transmisji danych, można zautomatyzować procesy biznesowe, oszczędzić czas, a także zmniejszyć wydatki na manualną obsługę sieci. Przeciążenie sieci, opóźnienia, stan serwerów i przestarzała infrastruktura mogą obniżyć szybkość transmisji do poziomu poniżej normy, wpływając na ogólną wydajność firmy.

Tylko szybki transfer danych pomoże zwiększyć satysfakcję ze współpracy na linii organizacja-klient, a także zagwarantuje płynną przepływność danych pomiędzy dwiema lokalizacjami. Mobilna (komórkowa) transmisja danych pozwoli wszystkim pracować z tym samym zestawem danych i z tą samą wydajnością – niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdują. Firmy z każdej branży bardziej niż kiedykolwiek potrzebują infrastruktury opartej na szybkiej transmisji danych, aby obsłużyć stale rosnącą ilość zasobów, w tym dane poufne.

Jak przebiega transfer danych w firmie?


Transfer danych zużywa się m.in. podczas przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki, streamowania czy pobierania plików z sieci. Nietrudno więc wyobrazić sobie, jak dużo zasobów sieciowych zużywają firmy, których działalność opiera się na świadczeniu usług przez internet.

Dostarczanie wysokiej jakości stron internetowych i aplikacji do jak największej liczby lokalizacji na całym świecie wymaga infrastruktury i wiedzy, aby zagwarantować niskie opóźnienia i możliwie najwyższą przepustowość.

Aby sprostać tym wyzwaniom bez ogromnych inwestycji w infrastrukturę sieciową, wiele firm przenosi aplikacje biznesowe oraz platformy do chmury, która umożliwia firmom przechowywanie danych na serwerze dostawcy. Jeśli organizacja korzysta z usługi w chmurze, nie musi inwestować ogromnych pieniędzy w konfigurację swojego serwera.

Wiele firm korzysta z aplikacji mobilnych do komunikacji wewnętrznej, takich jak Slack lub Google Workspace, które umożliwiają zdalną współpracę pracowników rozsianych po całym świecie.

Kupowanie lub sprzedawanie towarów za pomocą internetu, czyli handel elektroniczny, to kolejny obszar, w którym bardzo ważną rolę odgrywa szybka transmisja danych. Sieci komputerowe w organizacji powinny być na tyle wydajne, aby obsłużyć dziesiątki, a nawet setki zapytań na minutę. Innymi słowy: im szybszy transfer danych, tym więcej zamówień będzie w stanie obsłużyć jednocześnie system e-commerce.

Duży transfer danych generują w firmie także płatności z użyciem terminala mobilnego oraz obsługa klientów kontaktujących się z obsługą sklepu e-mailowo lub za pośrednictwem czatu głosowego/tekstowego.

Według raportu „Logistyka w Polsce” przygotowanego przez Manpower Group, aż 35 procent organizacji szans na rozwój upatruje w rozwiązaniach z zakresu Big Data Analytics.

W jaki sposób oszczędzać transfer danych?


Jeśli korzystasz z rozwiązań chmurowych i przesyłasz setki gigabajtów danych miesięcznie, powinieneś wiedzieć, jak oszczędzać transfer. Stacjonarne usługi transmisji danych, czyli opierające się na światłowodzie lub połączeniu WLAN, nie wiążą się z ograniczeniami w kwestii transferu. A czy komórkowa transmisja danych jest płatna?

Operatorzy sieci komórkowych określają limit zużycia danych. Niekontrolowany transfer może więc wiązać się z wysokimi opłatami. Aby zaoszczędzić na zużyciu, warto po prostu przełączać się na firmową sieć Wi-Fi zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe. Pamiętaj o tym, aby wyłączyć opcję automatycznych aktualizacji.

Nowe wersje oprogramowania mogą ważyć naprawdę dużo, dlatego upgrade warto przeprowadzać, gdy jesteś połączony z siecią Wi-Fi. Oglądanie treści multimedialnych w serwisach streamingowych również naraża na szybkie zużywanie transferu danych, dlatego lepiej nie rób tego na służbowym telefonie.

Dobrym sposobem na oszczędności jest przeanalizowanie zużycia sieci z ostatnich kilku miesięcy i wybór pakietu internetu dla firm od Orange o odpowiedniej przepustowości. Warto również wiedzieć, że transmisja danych za granicą jest płatna według roamingu.

Obowiązuje on jednak wyłącznie na terenie Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie – poza granicami tej strefy operator może naliczyć wysokie opłaty, sięgające nawet kilkuset złotych za każdy wykorzystany kilobajt danych. Przed podróżą służbową zapytaj operatora o możliwość zwiększenia transferu.

Czy komórkowa transmisja danych musi być zawsze włączona? Nie, nie musi. Jednak warto z niej skorzystać w sytuacjach awaryjnych – np. gdy pracujesz w miejscu, w którym nie ma dostępu do zabezpieczonej sieci Wi-Fi lub nie chcesz, aby osoby postronne uzyskały dostęp do wrażliwych danych.

Jak zabezpieczyć dane w firmie?


Jeśli chodzi o ochronę danych, ma ona kluczowe znaczenie dla Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy korzystasz z bezprzewodowej, czy też komórkowej transmisji danych, musisz mieć systemy chroniące dane przed uszkodzeniem, wyciekami, naruszeniami lub innymi nieszczęśliwym wypadkami, które mogą wystąpić w każdym momencie.

Różne metody szyfrowania danych mogą pomóc chronić informacje podczas transferu danych. Istnieją różne metody szyfrowania, które można zastosować w firmie. Do najpopularniejszych należą:

  • SSH (bezpieczna powłoka),
  • SSL (Secure Sockets Layer),
  • TLS (zabezpieczenia warstwy transportowej),
  • VPN (wirtualna sieć prywatna).

Każda z tych metod chroni wrażliwe dane, tunelując je przez bezpieczne połączenie. Tylko upoważniony personel może uzyskać do nich dostęp. Kolejną zaletą jest to, że metody te nie wymagają ręcznej interwencji, dzięki czemu są bardziej wydajne. Narzędzie do monitorowania, takie jak Biznesowy VPN od Orange, może wykrywać nieautoryzowany dostęp lub wyciek danych i zapobiegać im.

Działaj kompleksowo


Transmisja danych
to krytyczny proces biznesowy, który wymaga starannego planowania. Powodzenie procesu przesyłania danych zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj i ilość przesyłanych danych, a także zaangażowanych w to systemów. Tylko kompleksowy plan zarządzania danymi pomoże uniknąć utraty danych i zapewni możliwość przenoszenia informacji z jednego systemu do drugiego przy minimalnych zakłóceniach.

Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie i komunikacji, aby uniknąć zakłóceń, i miej plan na wypadek sytuacji awaryjnej. Korzystanie z szyfrowania, uwierzytelniania i ograniczeń dostępu musi być częścią firmowych zasad i procesów ochrony transferu danych. Dużo łatwiej jest bowiem zapobiegać naruszeniom krytycznych zasobów niż zwalczać ich skutki.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • 5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci

    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    5G i AI: wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji przez nową generację sieci
    Sieć i transmisja 23 grudnia 2024

    Sieć i transmisja zPolecane

    Sztuczna inteligencja (AI) i 5G to najgorętsze trendy technologiczne. Obie technologie wzajemnie się uzupełniają, co stwarza duże możliwości dla rozwoju […]

  • Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia

    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Wi-Fi i jego zastosowania w biznesie – zalety i zagrożenia
    Sieć i transmisja 11 grudnia 2024

    Sieć i transmisja

    Zastanawiasz się nad wdrożeniem sieci bezprzewodowej w swojej firmie, ale obawiasz się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania? Nowoczesne technologie sprawiają, że […]

  • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
    Sieć i transmisja 20 listopada 2024

    Sieć i transmisja

    SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]

  • Fotonika w przemyśle światłowodowym

    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Fotonika w przemyśle światłowodowym
    Sieć i transmisja 16 października 2024

    Sieć i transmisja

    Szybka i niezawodna transmisja danych jest niezbędna dla funkcjonowania gospodarki, nauki, medycyny oraz biznesu. Rosnące zapotrzebowanie na szybki dostęp do […]