Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
2,4 GHz czy 5 GHz – które pasmo Wi-Fi wybrać?
Domowa sieć Wi-Fi może wykorzystywać pasmo częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Wielu użytkowników nie zwraca uwagi na tę kwestię, jednak to, które pasmo Wi-Fi wybierzesz, ma ogromny wpływ na komfort codziennego korzystania z internetu. Każde z pasm oferuje inne możliwości – porównujemy je i podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać.
Domowe Wi-Fi – 2,4 GHz czy 5 GHz?
Sieć Wi-Fi to najpopularniejszy i jednocześnie najwygodniejszy sposób udostępniania internetu domowym urządzeniom – laptopom, smartfonom czy tabletom. Jest to rozwiązanie stosunkowo proste – internet musi być doprowadzony do miejsca, w którym znajduje się router, dalej sygnał przesyłany jest już za pośrednictwem fal radiowych, emitowanych przez to urządzenie.
Domowe sieci Wi-Fi wykorzystują obecnie dwa pasma częstotliwości:
- od 2400 do 2483 MHz – określane jako 2,4 GHz,
- od 5150 do 5350 MHz oraz od 5470 do 5725 MHz – określane jako 5 GHz.
Które pasmo wybrać podczas konfigurowania domowej sieci? Każde z wymienionych pasm ma swoje mocne i słabe strony.
Wi-Fi 2,4 GHz – wady i zalety
Wi-Fi działające w paśmie 2,4 GHz jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Z czego wynika ta popularność? Częstotliwość 2,4 GHz wykorzystywana jest od wielu lat – co za tym idzie, do jej obsługi przystosowane są wszystkie, nawet starsze czy tańsze urządzenia, które często nie są w stanie odbierać sygnału przesyłanego w paśmie 5 GHz. Ponadto fale o częstotliwości 2,4 GHz lepiej radzą sobie z pokonywaniem fizycznych przeszkód, takich jak meble, ściany czy drzwi, i bez większych problemów docierają do wszystkich pomieszczeń.
Popularność tego rozwiązania może być jednak przyczyną problemów. Częstotliwość 2,4 GHz używana jest nie tylko przez routery, smartfony i laptopy, ale również przez telefony bezprzewodowe, wszelkiego rodzaju urządzenia Bluetooth czy urządzenia tzw. automatyki domowej. W Polsce pasmo 2,4 GHz podzielone jest na 13 kanałów, które wykorzystywane są do przesyłania danych.
Nie oznacza to jednak, że do dyspozycji mamy wszystkie 13 kanałów. Do skutecznej transmisji danych oprócz kanału wybranego przez modem potrzebne jest wykorzystanie także kanałów z nim sąsiadujących. W rezultacie tylko 3 kanały nie będą nachodzić na siebie i powodować zakłóceń. Niestety taka sytuacja jest możliwa tylko w środowisku, w którym nie ma innych sieci.
Jeżeli mieszkasz w bloku, gdzie jest wiele sieci Wi-Fi, które korzystają z tych samych kanałów, problem ten może być naprawdę dokuczliwy. Tłok panujący na kanałach powoduje, że sygnały nakładają się i wzajemnie zagłuszają. Nakładanie się sygnałów może powodować odczuwalne spadki prędkości (w tym paśmie najczęściej można uzyskać prędkość nie przekraczającą 80 Mb/s).
Wi-Fi 5 GHz – alternatywa warta uwagi
Wi-Fi 5 GHz to rozwiązanie, które w Polsce oferuje 19 kanałów. Choć nie wszystkie są wykorzystywane tylko do celów domowych (z części z nich korzystają np. radary pogodowe) to w porównaniu do pasma 2,4 GHz używa go mniej urządzeń. Zmniejsza to problemy wynikające z nakładających się na siebie sygnałów.
Co więcej częstotliwość 5 GHz umożliwia osiągnięcie wyższej prędkości pobierania i wysyłania danych. W zależności od parametrów technicznych sprzętu, m.in. procesora czy anteny, można zaobserwować realne prędkości nawet ok. 750Mb/s – docenią to zwłaszcza użytkownicy internetu światłowodowego Orange.
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione słabszych stron. Trzeba pamiętać, że częstotliwość 5 GHz obsługują tylko nowsze modele smartfonów i laptopów. Bolączką jest słabszy zasięg sieci Wi-Fi tego typu. W porównaniu do częstotliwości 2,4 GHz, częstotliwość 5 GHz z większą trudnością pokonuje fizyczne przeszkody – sygnał w pomieszczeniach bardziej oddalonych od routera może być słabszy. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym.
Przeczytaj też: Jak mieć stabilne, bezpieczne i szybkie Wi-Fi? Sprawdź nasze wskazówki >>
Dwa w jednym – router 2,4 GHz i 5 GHz
2,4 GHz czy 5 GHz – co wybrać? Biorąc pod uwagę to, że każde z rozwiązań ma swoje słabsze i mocniejsze strony, optymalnym rozwiązaniem będzie wybór routera, który obsługuje obydwie częstotliwości. Popularną praktyką, stosowaną zwłaszcza w blokach, jest tworzenie dwóch oddzielnych domowych sieci – jedna z nich działa w paśmie 5 GHz, druga – 2,4 GHz. Ręczne przełączanie się między sieciami jest jednak niewygodne.
Klienci Orange w ofercie ze światłowodem do 600 Mb/s lub do 1 Gb/s otrzymują modem Funbox 6, który dzięki wbudowanemu mechanizmowi Smart Wi-Fi samodzielnie dopasowuje częstotliwość sieci Wi-Fi do możliwości urządzenia, z którego właśnie korzystasz.
Jeśli Twój dom ma dużą powierzchnię lub wiele ścian i innych przeszkód, konieczne może być wzmocnienie sygnału Wi-Fi tak, by bez przeszkód docierał do wszystkich pomieszczeń. Umożliwi to Smartbox Wi-Fi 6 – inteligentny wzmacniacz sygnału, który podobnie jak Funbox 6, wybiera lepsze pasmo Wi-Fi dla Twojego urządzenia.http://Link do https://www.orange.pl/view/modemy-dekodery-Orange#modemy