Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Ile wynosi szybkość internetu w Polsce i jakie perspektyw rysują się przed polskimi internautami? Sprawdźmy!
Szybkość internetu w Polsce – porównanie i perspektywy
Prędkość internetu to wartość, która odpowiada za komfort korzystania z globalnej sieci. Im jest większa, tym więcej osób może wygodnie korzystać jednocześnie z łącza, szybciej pobiera się pliki, a materiały wideo ogląda w lepszej jakości. Coraz więcej osób korzysta z internetu mobilnego, ale nadal dominujący odsetek użytkowników surfuje po sieci za pośrednictwem komputerów stacjonarnych. W związku z tym dla dużej części osób, prędkość internetu oznacza prędkość łącza stacjonarnego. Polska przechodzi właśnie technologiczną rewolucję związaną z rozbudową sieci światłowodowej, dzięki której szybkość internetu wzrośnie do wartości niemożliwych do osiągnięcia dla tradycyjnych rozwiązań.
Szybkość internetu w Polsce na tle innych państw
Według badań Speed Global Index, który opiera się na indywidualnych testach prędkości łącz internetowych przeprowadzonych przez samych użytkowników, szybkość internetu w Polsce wynosi 40,10 Mb/s (na podstawie pomiarów w październiku 2017 r.). Tym samym Polska znajduje się na 35. miejscu w rankingu światowym prędkości szerokopasmowego dostępu do internetu. Na szczycie listy znajdują się Singapur (148,62 Mb/s), Hong-Kong (137,40 Mb/s), Islandia (134,80 Mb/s), Korea Południowa (108,89 Mb/s) oraz Rumunia (97,70 Mb/s). Na podobnym poziomie jak Polska znajdują się między innymi Mołdawia (42,97 Mb/s), Izrael (41,06 Mb/s), Finlandia (39,83 Mb/s) czy Słowacja (38,74 Mb/s).
Szybkość internetu w Polsce – wysoka czy niska?
Sama wartość, a nawet porównanie jej do tej występującej w innych krajach niewiele mówi o komforcie korzystania z sieci. Można jednak przyjąć, że średnia prędkość dla Polski – 40 Mb/s – pozwala w miarę komfortowo korzystać z zasobów Internetu, ale zapas szybkości nie jest za duży. O ile dwie, a nawet trzy osoby mogą na jednym łączu o takiej prędkości bez problemu przeglądać strony internetowe, wysyłać maile, sprawdzać media społecznościowe, o tyle, gdy jedna zacznie grać w gry przez sieć, a druga oglądać serial w wysokiej rozdzielczości, mogą zacząć pojawiać się problemy. Warto wspomnieć jeszcze o pobieraniu plików. Zakładając, że łącze zadziała z maksymalną dostępną prędkością plik o wielkości 1 gigabajta zostanie ściągnięty w mniej niż 3 minuty i 30 sekund. Nie jest źle, ale przeciętny mieszkaniec Rumunii, czyli kraju leżącego bardzo blisko Polski, taki sam plik pobierze w zaledwie półtorej minuty, a Singapuru w 55 sekund. To udowadnia, że wiele wciąż można i trzeba poprawić.
Światłowód jest kluczowy dla szybkości internetu w Polsce
Większość łącz w Polsce opartych jest o technologię kabli miedzianych, które mają ograniczoną przepustowość, a dodatkowo – często były kładzione w czasie, gdy nikt nie przewidywał tak dynamicznego wzrostu prędkości internetu. Kable w Polsce powoli są jednak zastępowane przez światłowód. Orange inwestuje miliardy złotych w to, aby światłowody oplotły Polskę. Dzięki tej technologii prędkość internetu wzrośnie do wartości nieosiągalnych dla innych rozwiązań. Już w tej chwili oferowane są łącza o prędkości do 600 Mb/s (między innymi w ofercie Orange Love w pakiecie z telewizją oraz abonamentem telefonicznym). Wracając do przykładu użytego w poprzednim akapicie – plik o rozmiarze jednego gigabajta przy takim łączu światłowodowym będzie pobierany… 30 sekund. Wciąż jednak usługa nie jest dostępna wszędzie, a jedynie tam, gdzie docierają światłowody. Obszar ten jednak sukcesywnie się rozszerza.
Realna szybkość internetu światłowodowego w Polsce
Wielu klientów obawia się tego, że prędkości oferowane przez dostawców są czysto wirtualne, a w praktyce bardzo trudno je osiągnąć. Co innego mówią jednak testy. Znów warto odwołać się do tych przeprowadzonych przez samych internautów.
Na początku 2017 r. stworzono pierwszy ranking dostawców internetu światłowodowego w Polsce. Pierwsze miejsce, ze średnią prędkością 101,75 Mb/s, zajęła firma Orange. Warto podkreślić, że usługa w Orange jest jedyną tak powszechną, bo wynik opracowano na podstawie blisko 20 tys. testów, a to jeszcze bardziej udowadnia, że ultraszybki internet w domu to nie mrzonka. Inne średnie wyciągano maksymalnie w oparciu o około 1,5 tys. testów.
Szybkość internetu w Polsce wzrośnie dzięki łączu światłowodowemu
Szybkość internetu w Polsce sprawia, że z jednej strony nie powinno być powodów do obaw, bo jest ona wystarczająca do swobodnego korzystania z sieci, ale z drugiej – do liderów rankingu brakuje dużo, a ciągle rosnące zapotrzebowanie na szybkie łącza może sprawić, że w krótkim czasie prędkość ta może stać się niewystarczająca. Sieć światłowodów, która coraz gęściej pokrywa Polskę, już wkrótce sprawi jednak, że to użytkownicy z innych krajów będą oglądać plecy polskich internautów, a nie odwrotnie.