Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Internet stacjonarny Orange – rozwój światłowodu
Orange to firma, która spopularyzowała w Polsce internet światłowodowy. To właśnie z oferty nowoczesnego internetu tego operatora korzysta największa liczba internautów. Firma doskonale sobie radzi na rynku telekomunikacyjnym, nieustannie rozwijając nie tylko infrastrukturę światłowodową, ale też łączność LTE. Na najbliższe lata, Orange planuje dalszy, intensywny rozwój światłowodu, by z ultraszybkim internetem dotrzeć do jak największej liczby gospodarstw domowych.
Internet domowy – z prędkością światła
Internet światłowodowy to najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie internetu stacjonarnego, które daje niekończące się możliwości. Światłowody bezpośrednio łączą mieszkanie klienta z centralą – brak jakichkolwiek pośredników pomiędzy nimi sprawia, że prędkość i jakość sygnału jest niczym nieograniczona, na jej odbiór nie wpływają również niekorzystne warunki atmosferyczne czy zakłócenia elektromagnetyczne. Światłowód składa się z przezroczystych, szklanych włókien, a informacje przesyła za pomocą światła, które odbija się wewnątrz przewodu. Jednak trzeba zaznaczyć, że w tym przypadku, światło nie porusza się ze swoją pełną prędkością – jego szybkość jest uzależniona przede wszystkim od ośrodka w którym się rozchodzi.
Światłowody – rozwiązanie idealne
Mimo wspomnianych wcześniej ograniczeń, światłowody pozwalają uzyskać prędkości nieosiągalne dla innego rodzaju rozwiązań, (obecnie to do 600 Mb/s). Możliwości światłowodu nie są w pełni wykorzystywane – nieustannie trwają prace nad stopniowym zwiększaniem prędkości oferowanego internetu domowego. Oznacza to, że prędkość internetu będzie systematycznie wzrastać, a użytkownicy będą mogli korzystać z jeszcze szybszych łączy. Warto zaznaczyć, że prędkość to nie jedyna zaleta światłowodu. Tego rodzaju rozwiązanie jest bezawaryjne i stabilne – na jego prawidłowe funkcjonowanie nie wpływa pogorszenie pogody czy wystąpienie zakłóceń elektromagnetycznych. Dodatkowo, ze światłowodu może korzystać wielu użytkowników jednocześnie, nie odnotowując przy tym spadku prędkości.
Orange światłowód w liczbach
Orange to obecnie lider rynku światłowodowego w Polsce. W ubiegłym roku, operator mógł poszczycić się 17 procentowym udziałem w rynku FTTH. W tyle za nim znalazła się Inea, z wynikiem 11 procent oraz Multimedia – 3,8 procent. Z danych z ubiegłego roku wynika, że Orange dostarczył ultraszybki internet domowy do ponad 140 tysięcy gospodarstw. W tym samym czasie, liczba węzłów światłowodowych wzrosła o połowę i wyniosła 154,7 tysięcy.
Rozwój światłowodu – plany na najbliższe lata
Orange to telekomunikacyjny gigant, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że światłowód to technologia przyszłości, dlatego warto w nią inwestować. Dzięki funkcjonowaniu przez wiele lat na kilku kontynentach, firma była świadkiem wielu rewolucji telekomunikacyjnych, dlatego dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że technologiczny wyścig internetowy będzie trwał dalej. Zgodnie ze strategią na lata 2016-2020, Orange planuje wydać na budowę światłowodów blisko 4,2 miliarda złotych! Obecnie, do ultraszybkiego internetu stacjonarnego jest podłączonych ponad 2 miliony gospodarstw domowych, a za dwa lata ma być ich już 5 milionów, co będzie stanowiło 1/3 mieszkań w Polsce. Oznacza to, że możliwość skorzystania z najnowocześniejszego internetu domowego będą mieli nie tylko mieszkańcy największych miast, ale też osoby z mniejszych miasteczek i wsi.
Światłowód – technologia przyszłości
Korzystanie z ultraszybkiego internetu domowego bez wątpienia poprawi komfort życia użytkowników. Dotychczasowe, bardzo często spotykane problemy z internetem, takie jak nagły spadek prędkości czy zerwane połączenie, znikną raz na zawsze. Wszyscy domownicy będą mogli pobierać i buforować pliki z najwyższą prędkością, nie obawiając się przy tym o spadek jakości połączenia. Rewolucja technologiczna obejmie nie tylko internet, ale też telewizję, VOD oraz wszelkie inne usługi dostarczane przez dostawców, jak chociażby inteligentne zarządzanie domem przez smartfon. Na stałe zostaną wprowadzone również czujniki prądu i wody, które będą samodzielnie przesyłały dane o zużyciu do centrali. Ciągle przybywa urządzeń, w których wykorzystywane są połączenia internetowe, dlatego nieustannie zwiększa się zapotrzebowanie na wysokiej klasy sieć.