Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Bezpieczny internet dla dziecka
W dobie powszechnego dostępu do internetu z sieci korzystają już nie tylko dorośli i młodzież, ale też coraz częściej dzieci. To właśnie młodzi internauci są szczególnie narażeni na różnego rodzaju zagrożenia, które mogą ich spotkać podczas nauki, zabawy i poznawania świata w sieci. Zobacz, jak zadbać o bezpieczny internet dla dziecka.
Postaw na mądrą kontrolę rodzicielską
Czy masz pewność, że Twoje dziecko, które każdego dnia korzysta z sieci, nie natrafia na niebezpieczne, niedostosowane do wieku treści? Czy nie nawiązuje bliskich relacji z osobami, które w rzeczywistości nie są tymi, za które się podają? A może dziecko powoli zaczyna się uzależniać od internetu?
Od kilku lat coraz popularniejsze stają się aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Dzięki nim opiekunowie zwiększają bezpieczeństwo młodych użytkowników internetu. Jedną z aplikacji, która działa na podobnej zasadzie, jest Bezpieczne Dziecko w Sieci.
Dzięki niej możesz m.in. sprawdzać, z jakich stron korzysta Twoje dziecko – możesz też ustalić, jakie typy stron powinny być blokowane. W prosty sposób ustawisz też godziny, w których na telefonie ma być dostępny internet (np. w godzinach nocnych może być wyłączony).
Przeczytaj też: Blokada pornografii – sposoby na blokowanie treści dla dorosłych >>
Rozmawiaj z dzieckiem o bezpieczeństwie w internecie
Bezpieczny internet dla dziecka – aby taki był, zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami korzystania z sieci. Jedną z nich jest zasada ograniczonego zaufania. Dziecko nie może przesyłać kolegom z internetu poufnych informacji, zdjęć czy danych do logowania. Jeśli zechce się spotkać z nowo poznaną osobą na żywo, uczestnicz początkowo w takim spotkaniu.
Naucz też dziecko, że w internecie nie ma właściwie nic za darmo: jeśli chce pobrać grę, musi za nie zapłacić – nie zawsze pieniędzmi. Czasami strony wymagają podania danych w formularzach. Nie zawsze warto udostępniać takie informacje w zamian za dostęp do niesprawdzonych aplikacji, gier czy dokumentów.
Przeczytaj też: Najpopularniejsze zagrożenia w internecie – zobacz, na co uważać >>
Bezpieczny internet dla dziecka… i dla dorosłych
Czy wiesz, że także Twoje zachowania w sieci mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo dzieci w internecie? Czy odpowiednio chronisz ich zdjęcia przechowywane na telefonie? Czy pamiętasz o blokowaniu dostępu do groźnych stron na swoim smartfonie lub laptopie, do których mają dostęp najmłodsi?
Z każdym rokiem rośnie liczba groźnych ataków hakerskich. Ich ofiarami coraz częściej padają zwykli użytkownicy internetu, którzy przez nieuważność tracą swoje dane i pieniądze. Co gorsza – nieświadomie na niebezpieczeństwo mogą narazić też swoich najbliższych.
Pamiętaj, aby podczas korzystania z sieci przestrzegać kilku prostych zasad, które mogą ochronić Cię przed groźnymi cyberatakami.
Z myślą o dzieciach i rodzicach powstała strona, na której znajdziesz więcej praktycznych porad dot. bezpiecznego internetu dla dzieci >>