Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Bezpieczny internet na smartfonie – 5 podstawowych zasad
Na telefonie przechowujemy wiele wrażliwych danych, prywatnych zdjęć, korzystamy z aplikacji i robimy zakupy. Poznaj kilka zasad bezpiecznego korzystania z internetu na telefonie.
1. Używaj silnych haseł
Dotyczy to wszystkich zasobów, do których się logujesz, np. sklepów internetowych, kont w serwisach streamingowych czy konta Google/Apple.
- Twórz unikalne hasła dla różnych kont.
- Zastosuj kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych – silne hasło powinno mieć co najmniej 14 znaków.
- Nie ujawniaj nikomu swoich haseł i nie zapisuj w miejscach dostępnych dla innych.
- Gdy podejrzewasz, że ktoś zna Twoje hasło, natychmiast je zmień.
2. Pamiętaj o aktualizacjach
Dzięki aktualizacjom producenci oprogramowania (np. systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych) na bieżąco pomagają nam zwiększać bezpieczeństwo urządzeń. Usuwają wykryte w swoich produktach błędy i luki, wypuszczają także poprawki chroniące użytkowników przed nowymi atakami.
Przeczytaj też: Czy trzeba robić aktualizacje w telefonie? Zdecydowanie! Sprawdź, dlaczego >>
3. Uważaj na podejrzane linki i załączniki
- Nie klikaj w podejrzane linki ani nie otwieraj nieznanych załączników.
- Zawsze sprawdzaj źródło wiadomości.
Pamiętaj, że jednym z największych zagrożeń w sieci jest tzw. phishing. Jeśli dasz się nabrać oszustom, klikniesz w link prowadzący do podrobionej przez nich strony i zostawisz na niej swoje dane, możesz stracić m.in. swoje oszczędności.
Przeczytaj też: Najpopularniejsze zagrożenia w internecie – zobacz, na co uważać >>
Boisz się, że ktoś może wykorzystać Twoje dane np. do zaciągnięcia pożyczki?
4. Instaluj tylko wiarygodne aplikacje
Korzystaj wyłącznie z oficjalnych sklepów dla systemów operacyjnych, np. Sklep Play / App Store. To znacząco obniży ryzyko ściągnięcia złośliwej aplikacji, ale… nie do zera! Dlatego warto przyglądać się opisowi każdej aplikacji przed instalacją. Fałszywy program na pierwszy rzut oka może wydawać się identyczny jak oryginalny, by w rzeczywistości ukrywać potencjalne zagrożenie.
Dlatego zawsze:
- Sprawdzaj twórcę. Jeśli ma to być aplikacja Twojego Banku, jej twórcą będzie niemal na pewno firma TwójBank; nie będzie podpisana imieniem i nazwiskiem osoby prywatnej
- Zobacz liczbę pobrań aplikacji. Jeśli jest ich kilkadziesiąt, a ma to być aplikacja bankowa – raczej mamy do czynienia z oszustwem.
- Przed zainstalowaniem aplikacji sprawdź, jakie uprawnienia są wymagane. Unikaj aplikacji, które żądają niepotrzebnych uprawnień.
- Raz na jakiś czas rób „audyt” aplikacji i wyrzucaj te niepotrzebne.
5. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Wybierz renomowane oprogramowanie antywirusowe i regularnie skanuj urządzenie w poszukiwaniu zagrożeń.
W sieci Orange możesz też korzystać z CyberTarczy – dzięki niej zwiększysz bezpieczeństwo nawet na 3 urządzeniach. W przeciwieństwie do antywirusa nie wymaga ona aktualizacji i nie obniża wydajności smartfona.
Dzięki CyberTarczy masz większe bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z sieci np. na smartfonie. W mniejszym stopniu narażasz się m.in. na wykradzenie loginów i haseł oraz zablokowanie urządzenia z żądaniem okupu.
Dowiedz się więcej o CyberTarczy i przetestuj ją przez 1 mies. za 0 zł >>
Pamiętaj jednak, że żadne narzędzie nie zastąpi zdrowego rozsądku – nawet jeśli korzystasz z antywirusa i CyberTarczy, musisz zachować czujność.