Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Bluetooth, NFC, ANT+, czyli o łączności w urządzeniach mobilnych
Coraz częściej telefonów używamy już nie tylko do dzwonienia, a na inteligentnych zegarkach sprawdzamy więcej informacji niż tylko godzinę. Te sprzęty służą nam m.in. do łączenia się z siecią Wi-Fi, przesyłania danych pomiędzy urządzeniami czy do płatności mobilnych. To wszystko umożliwiają nam różne technologie łączności. Poznaj najważniejsze z nich.
Co to ANT+?
ANT+ jest bezprzewodową technologią, która pozwala przesyłać dane np. z różnych czujników sportowych na inne urządzenia, m.in. na smartfon. Jeśli więc korzystasz z pulsometru lub rowerowych czujników prędkości i kadencji, pomiary możesz odczytać na telefonie, który jest z nimi połączony.
Dużą zaletą ANT+ jest też niskie zużycie energii. Dzięki temu sprzęty wykorzystywane podczas treningów mogą pracować dłużej na jednym ładowaniu.
ANT+ znajdziesz m.in. zegarkach sportowych Garmin.
Łączność Bluetooth
Bluetooth jest najpopularniejszą technologią przesyłania danych na niewielkie odległości. Dzięki niej możesz bezpłatnie połączyć ze sobą urządzenia, np. smartfon ze słuchawkami lub smartwatchem, i transferować pomiędzy nimi pliki – zdjęcia, muzykę czy dokumenty.
W zależności od standardu Bluetooth dane możesz przesyłać z różną prędkością i na różne odległości. W najnowszych urządzeniach możesz już spotkać standard Bluetooth 5.4 – zasięg jego działania wynosi nawet ok. 200 metrów.
Pozwala on przesyłać dane pomiędzy jednym źródłem nadawczym z kilkoma odbiorczymi, np. jednego telefonu z kilkoma słuchawkami czy głośnikami bezprzewodowymi.
Bluetooth 5.4 w porównaniu do poprzednich wersji zapewnia też większą efektywność energetyczną i bezpieczeństwo.
Wybierz dobre słuchawki Bluetooth w naszym sklepie >>
Co to znaczy NFC?
NFC (z ang. Near Field Communication, czyli komunikacja bliskiego zasięgu) jest technologią, za pomocą której można przesłać dane na odległość do 20 cm. Ponieważ działa na niewielkich odległościach, zużywa mniej energii niż np. Bluetooth. Nie wymaga także parowania ze sobą dwóch urządzeń – połączenie następuje automatycznie w ciągu ok. 1 sekundy.
NFC najczęściej jest kojarzone z płatnościami mobilnymi – dzięki tej technologii możesz używać telefonu lub smartwatcha jak karty płatniczej. Wystarczy, że w urządzeniu aktywujesz moduł NFC i pobierzesz aplikację do płatności mobilnych. Po skonfigurowaniu aplikacji możesz zapłacić za zakupy poprzez zbliżenie telefonu lub zegarka do terminala.
NFC można też wykorzystać m.in. do połączenia dwóch telefonów, telefonu ze słuchawkami czy z bezprzewodowym głośnikiem.
W jakich urządzeniach możesz korzystać z NFC? Obecnie ta technologia jest stosowana w większości smartfonów i smartwatchy ze średniej i wyższej półki cenowej.
Przeczytaj też: Jak płacić telefonem i zegarkiem? Wyjaśniamy >>
Wi-Fi
Wi-Fi (z ang. Wireless Fidelity) jest technologią, która pozwala łączyć się bezprzewodowo z internetem. W ten sposób możemy korzystać z sieci udostępnianej przez nasze domowe routery lub tzw. hotspoty w miejscach publicznych, np. restauracjach czy na dworcach.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie urządzenia (szczególnie starsze) są w stanie korzystać z szybkich prędkości Wi-Fi. Na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz komfortowo korzystać z bezprzewodowej sieci w telefonie?
Przede wszystkim w specyfikacji urządzenia sprawdź, z którym pasmem Wi-Fi może się łączyć. Są to:
- 2,4 GHz – do obsługi tej częstotliwości są przystosowane starsze i tańsze urządzenia,
- 5 GHz – tę częstotliwość obsługują nowsze modele smartfonów czy laptopów.
Częstotliwość 5 GHz umożliwia osiągnięcie wyższych prędkości – jest to odczuwalne szczególnie wtedy, gdy korzystasz np. ze światłowodu. Fale o częstotliwości 2,4 GHz lepiej radzą sobie z kolei z pokonywaniem fizycznych przeszkód, np. ścian.
Sprawdź też, jaki standard Wi-Fi obsługuje Twoje urządzenie. Do szybkiego internetu potrzebujesz standardu ac lub ax (zwane także od zeszłego roku odpowiednio Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6). Tę informację znajdziesz w specyfikacji w takiej postaci: 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11 a/b/g/n/ac/ax lub Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6.
Wi-Fi Direct
Wi-Fi Direct to rozwiązanie, które umożliwi Ci połączenie ze sobą dwóch urządzeń i przesłanie między nimi wybranych plików. Działa więc na podobnej zasadzie, jak lepiej znany Bluetooth, jest jednak od niej szybsza. za pomocą Wi-Fi Direct możesz szybko przesyłać duże pliki, np. filmy nagrane w wysokiej rozdzielczości – z telefonu na telewizor.
Pliki możesz transferować nawet na odległość do 100 m. Co ważne – jeśli chcesz połączyć dwa urządzenia, tylko jedno z nich musi być wyposażone w kartę sieciową Wi-Fi Direct, drugie może obsługiwać tylko standardowe Wi-Fi.
Obecnie Wi-Fi Direct oferują praktycznie wszystkie smartfony z systemem Android. Funkcja ta jest też dostępna m.in. w telewizorach i konsolach.
Przeczytaj też: Wi-Fi Direct – czym jest i jak działa? >>