Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Czy smartfon może zastąpić komputer?
Wydajność najmocniejszych smartfonów nie odbiega znacznie od laptopów czy komputerów stacjonarnych, z których wielu użytkowników korzysta na co dzień. Czy jednak telefon może całkowicie zastąpić te urządzenia w domu lub w biurze?
Telefon jako komputer – dostępność aplikacji
Podstawową kwestią, którą trzeba zweryfikować w kontekście zastąpienia komputera przez smartfon, jest dostępność odpowiedniego oprogramowania. Na tym polu smartfony radzą sobie coraz lepiej. Na telefonie bez trudu można zainstalować pakiet Office (nie tylko Word czy Excel, ale również Power Point), aplikacje do tworzenia notatek (również pisanych odręcznie czy głosowych), a nawet programy do obróbki grafiki czy wideo.
Od razu jednak trzeba zaznaczyć, że wielu, zwłaszcza bardziej zaawansowanych, aplikacji na smartfony nie ma lub są w bardzo okrojonej wersji. Może to dotyczyć oprogramowania do projektowania w 3D, bardziej zaawansowanych programów do obróbki grafiki czy wideo. Sprawia to, że smartfon może zastąpić komputer raczej w podstawowych biurowych czy domowych zastosowaniach – tworzenie plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji. Do bardziej skomplikowanych czynności niezbędny będzie mimo wszystko komputer, choć wydajność najmocniejszych smartfonów naprawdę robi wrażenie.
Przeczytaj też: Smartfony z 12 GB RAM ‒ dla najbardziej wymagających użytkowników >>
Szybki internet w telefonie
Jeśli chcesz używać telefonu jako komputera, na pewno musisz zwrócić uwagę na dostęp do sieci. Aby korzystać z wysokich prędkości pobierania i wysyłania danych, najlepiej wybierz nowszy model telefonu – najlepiej taki, który jest gotowy na łączność z siecią 5G, a także obsługuje najnowszy standard Wi-Fi 6 (pamiętaj jednak, że z tych parametrów możesz korzystać, jeśli znajdujesz się w zasięgu sieci 5G, a Twój modem także obsługuje najnowszy standard Wi-Fi). Takim smartfonem jest m.in. Samsung Galaxy S22 5G.
Przeczytaj też: Sprawdź, jak przyspieszyć internet w telefonie >>
Wygoda obsługi – czy smartfon może być jak komputer?
Kolejna kwestia, o której trzeba koniecznie pamiętać przy rozważaniu zastąpienia komputera przez telefon, jest wygoda obsługi i komfort pracy. Bez wątpienia w kontekście wielkości smartfon ma wielką przewagę nawet nad najporęczniejszym notebookiem. Zazwyczaj bez trudu mieści się w kieszeni, a pracować z dokumentami można nawet w zatłoczonym miejscu.
Jeśli jednak chodzi o wygodę i precyzję pracy, niewielki ekran dotykowy nie może równać się z klawiaturą i myszką, ewentualnie touchpadem. Jednak warto pamiętać, że smartfon można bez trudu sparować z niewielką klawiaturą bluetooth, która z całą pewnością zwiększy komfort pracy, a tworzenie tekstu czy edycja dokumentu na pewno będzie wygodniejsza. Wciąż mówimy też o urządzeniach niewielkich rozmiarów – poręczna klawiatura do smartfona bez trudu zmieści się w aktówce, damskiej torebce czy w małej kieszeni w plecaku. Co ważne, do pracy z takim zestawem nie potrzeba dużej przestrzeni.
Warto też pamiętać, że możemy korzystać z telefonów z rysikiem, który umożliwia m.in.:
- odręczne rysowanie i tworzenie notatek na ekranie telefonu,
- szybkie i wygodne podkreślanie tekstu,
- edytowanie grafik,
- sterowanie niektórymi aplikacjami (np. aparatem).
Przeczytaj też: Telefony z rysikiem. Do czego możesz je wykorzystać? >>
Smartfon jak komputer – rozwiązania Samsung i Apple dostępne na rynku już teraz
Rozwiązania umożliwiające zastąpienie lub uzupełnienie funkcjonalności komputera lub laptopa smartfonem są już dostępne na rynku. Jednym z wiodących producentów w tym zakresie jest Samsung, który od kilku lat z powodzeniem rozwija Samsung DeX – jest to skrót od „desktop experience”.
W założeniach firmy smartfon można podłączyć do laptopa kablem lub do monitora albo telewizora za pośrednictwem specjalnej przystawki. Dodatkowo, DeX staje się bezprzewodowy, co oznacza, że wystarczy, że połączysz się ze Smart TV przez Wi-Fi i już możesz przesyłać treści na ekran.
Samsung DeX to aplikacja, którą można zainstalować na wielu smartfonach Samsung. Najlepiej działać będzie rzecz jasna na topowych modelach jak Samsung Galaxy S22 czy Samsung Galaxy A53 5G.
Przeczytaj też: Czym jest Samsung DeX? Czy warto z niego korzystać?
Dzięki temu na monitorze pojawia się specjalny widok pulpitu smartfona, który jest hybrydą stacjonarnego komputera z urządzeniem przenośnym. Do obsługi można korzystać z myszki lub klawiatury, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać do tego smartfona.
Jest to szczególnie przydatne na przykład podczas prezentacji – na ekranie telewizora wyświetlane są slajdy, które można przerzucać telefonem, ale równolegle na ekranie smartfona można mieć podgląd na następne slajdy lub otwarte notatki, które mogą pomóc w prezentacji. Dzięki Samsung DeX użytkownicy smartfonów koreańskiego producenta mogą pracować na swoim telefonie jak na komputerze.
Swoje rozwiązanie, nie tyle w zakresie zastąpienia komputera smartfonem, co integracji tych dwóch urządzeń, ma Apple. Amerykański producent od dawna zachęca konsumentów do korzystania ze stworzonego ekosystemu swoich produktów i płynnego przechodzenia między nimi.
Dokument można zacząć tworzyć na smartfonie, a następnie – dzięki zaawansowanemu rozwiązaniu w chmurze, czyli Apple iCloud – kontynuować pracę z nim na laptopie lub tablecie. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla osób, których praca wymaga częstych wyjazdów służbowych. Dzięki niemu można nawet w niesprzyjających warunkach zacząć pracę na smartfonie, np. najnowszym iPhone’ie 13, a później skończyć ją na komputerze.
Przeczytaj też: iOS – najważniejsze cechy i możliwości mobilnego systemu operacyjnego Apple >>
Czy smartfon zastąpi komputer?
Możliwości współczesnych smartfonów, ich wydajność i moc obliczeniowa już obecnie sprawiają, że nie odstają one od komputerów czy laptopów. Czy jednak dojdziemy do sytuacji, w której smartfon w pełni zastąpi komputer? Sam w sobie pewnie nie – wygoda i precyzja obsługi laptopa czy komputera PC jest nieporównywalnie wyższa od pracy za pomocą dotykowego ekranu.
Jednak smartfon z dodatkowymi akcesoriami, jak rysik, klawiatura czy przystawka, które pozwolą wygodnie korzystać z niego na większym monitorze, z całą pewnością umożliwią niektórym całkowitą rezygnację z posiadania w domu laptopa. Na pewno pozostaną jednak osoby wierne komputerom, a także dostępnemu na nich oprogramowaniu.