Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Firewall – sprawdź, czym jest zapora sieciowa
Czym jest frewall? W bezpośrednim tłumaczeniu to ściana ogniowa, ale co to tak właściwie znaczy i czy w ogóle jest potrzebne? Wiedza, choćby podstawowa, na temat firewalli może być bardzo przydatna, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie podczas przeglądania internetu.
Firewall to jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przez nieuprawnionymi użytkownikami. Rolę takiej zapory może pełnić oprogramowanie, a także sprzęt komputerowy, który jest wyposażony w specjalne programy zwiększające poziom bezpieczeństwa użytkownika korzystającego z internetu. Niezależnie od tego, z jaką zaporą mamy do czynienia, zasada jest prosta: firewall monitoruje przychodzący i wychodzący ruch sieciowy, a także decyduje, co jest bezpieczne dla komputera, a co nie.
Wyobraź sobie królestwo z zamkiem w centralnej części, z każdej strony otoczone wysokimi murami. Dużo się tu dzieje – ludzie uwijają się jak pszczoły w ulu, różne towary są eksportowane i importowane. Na straży królestwa, na pierwszej linii, stoją strażnicy okupujący mury i bacznie obserwujący wszystko, co się dzieje. Kiedy dostrzegą coś lub kogoś niepokojącego, blokują dostęp do wnętrza. I tak właśnie, w ogromnym uproszczeniu, działa firewall, z tym że królestwo to komputer, import i eksport to ruch sieciowy, a owi rycerze to zapora sieciowa.
Zapory sieciowe i ich funkcje
Do podstawowych funkcji ściany ogniowej należą:
- filtrowanie połączeń przychodzących i wychodzących, a gdy trzeba, odmowa dostępu tym uznanym za niebezpieczne;
- monitorowanie ruchu sieciowego i zapisywanie najważniejszych zdarzeń w logu, czyli specjalnym dzienniku (dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie potencjalnego zagrożenia i dokonanie odpowiednich zmian konfiguracyjnych).
Istnieje także możliwość permanentnego blokowania połączeń z konkretnych adresów IP, by jeszcze lepiej chronić komputer przed zagrożeniami czyhającymi na nas w sieci.
Czy warto korzystać z zapory sieciowej?
Zdecydowanie warto! Pamiętaj, że w obecnych czasach coraz większa część naszego życia odbywa się w sieci. A skoro przenieśliśmy się do wirtualnego świata, musimy pamiętać, że są tam także różnego rodzaju cyberprzestępcy i hakerzy, dla których Twoje dane mogą być łakomym kąskiem.
Dlatego warto wyposażyć się w firewall, by uchronić się przed atakami, wirusami i maleware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Można wręcz powiedzieć, że dziś odpowiednio skonfigurowany firewall to niezbędny element każdego komputera, a także każdej sieci, niezależnie od jej rozmiarów.
Firewall znacznie utrudnia cyberprzestępcom dostęp do Twojego komputera, dzięki czemu jest on mniej narażony na zainfekowanie programami instalowanymi przez przestępców.
Ale uwaga: zapora sieciowa to nie to samo, co antywirus! Jeśli przypadkowo pobierzesz zainfekowany program z internetu, firewall nie uchroni Ci się przed jego szkodliwym działaniem. Tu przyda się skanowanie za pomocą programu antywirusowego zainstalowanego na Twoim komputerze.
Kupując nowy sprzęt, dowiedz się, w co jest wyposażony – często zdarza się, że komputer ma już wgrany system operacyjny z wbudowaną zaporą. Może to być np. Windows Defender w przypadku systemu Windows.
Sprawdź laptopy w sklepie Orange >>
CyberTarcza Orange
Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, możesz także włączyć usługę CyberTarczy Orange, która działa na urządzeniach połączonych ze stacjonarną lub mobilną siecią Orange i wykrywa zagrożenia płynące z internetu, a następnie blokuje je, zanim dotrą do Twojego komputera czy smartfona.
To zabezpieczy Cię m.in. przed utratą pieniędzy z konta bankowego, kradzieżą tożsamości i wykorzystywaniem jej np. do wyłudzeń, blokowaniem urządzeń w zamian za okup, czy kradzieżą prywatnych zdjęć i informacji w celu szantażu.