Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Internet szerokopasmowy – co to znaczy?
2001 rok można uznać za symboliczną datę początku szerokopasmowego internetu w Polsce. To właśnie wtedy Telekomunikacja Polska, obecnie Orange, zaproponowała prawdziwą rewolucję – niczym nieograniczony, nielimitowany dostęp do sieci dla każdego użytkownika, czyli Neostradę.
Pomimo tego, że od tamtego czasu mięły dwie dekady, technologia przeszła niemałą rewolucję, a internet stał się wręcz niezbędny do życia, pewne rzeczy pozostały niezmienne. Szerokopasmowy internet to wciąż najlepszy wybór.
Czym tak naprawdę jest internet szerokopasmowy?
Na początku warto wyjaśnić, że internet szerokopasmowy nie jest sam w sobie nazwą konkretnej technologii, a raczej możliwości, które oferuje dane łącze.
W czasach przed wspomnianą już Neostradą dostęp w Polsce był najczęściej wąskopasmowy, czyli za pośrednictwem wdzwanianego modemu. Przez to miał z jednej strony bardzo ograniczoną prędkość pobierania danych, z drugiej – trzeba było płacić za każdy impuls, czyli pobrane jednostki tych danych. W ostatecznym rozrachunku było to rozwiązanie niekomfortowe i drogie.
Przeczytaj też: Historia internetu w Polsce
Przeciwieństwem był szerokopasmowy internet, czyli z wysoką prędkością pobierania danych oraz bez limitu ściągania.
Pierwotnie za łącze szerokopasmowe uznawane było takie, które pozwala ściągać dane z prędkością 128 kb/s – była to dwukrotność prędkości łącza modemowego, więc wzrost komfortu korzystania z internetu był zauważalny.
Na przestrzeni czasu zmieniały się technologie dostępu do sieci, rosła prędkość pobierania, ale o szybkim łączu bez limitu danych mówi się do dziś internet szerokopasmowy. Tak rozumiany wciąż jest najlepszym wyborem do domu – zarówno pod kątem wygody użytkowania, jak i optymalizacji kosztów.
Połączenie szerokopasmowe obecnie
Obecnie na rynku występują dwie podstawowe technologie dostępu do łącza szerokopasmowego. Pierwsza z nich oparta jest na transferze danych za pośrednictwem miedzianych kabli telekomunikacyjnych, druga to światłowód.
Przeczytaj też: Speedtest Orange – jak poprawnie sprawdzić prędkość internetu?
Łącze szerokopasmowe na miedzianych kablach pozwala pobierać dane z prędkością nawet do kilkudziesięciu MB/s. Jest to również technologia rozpowszechniona, a dostęp do internetu za jej pośrednictwem możliwy jest niemal w całej Polsce – w miastach, miasteczkach i na wsiach. Warto mieć jednak na uwadze, że prędkość tego łącza szerokopasmowego jest uzależnione od odległości centrali telekomunikacyjnej. Im jest dalej, tym maksymalna prędkość będzie niższa.
Światłowodowy internet szerokopasmowy to rozwiązanie, które dopiero zadomawia się w Polsce i ciągle jest rozwijane. Najdłuższą sieć światłowodową w Polsce ma Orange. W zasięgu naszej sieci światłowodowej znajduje się już pond 5 mln mieszkań, domów i małych firm w całym kraju.
Przeczytaj również: 10 najczęściej zadawanych pytań o internet światłowodowy
Jakie są zalety światłowodu? Pozwala on pobierać dane z prędkościami rzędu 1 GB/s, a samo łącze jest stabilne i pozwala cieszyć się dostępem do internetu wszystkim domownikom.
Światłowód jest odporny na warunki atmosferyczne, a prędkość nie spada znacznie nawet wtedy, kiedy z internetu w tym samym czasie korzysta wielu domowników.
Internet szerokopasmowy w Orange – wybierz ofertę dla siebie
Oferta internetu domowego w Orange uzależniona jest od lokalizacji. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, jaka technologia szerokopasmowego łącza dostępna jest w Twojej okolicy.
Można to zrobić na mapie zasięgu Orange. Tam, z dokładnością co do konkretnej posesji, można sprawdzić, czy dostępny jest już światłowód. Jeśli nie, wówczas można wybrać łącze kablowe z prędkością pobierania do 80 MB/s.
Jeśli jednak dostępny jest światłowód, wówczas możesz wybrać prędkość nawet do 1 GB/s pobierania.
Światłowód w Orange możesz wykupić jako oddzielną usługę. Jeśli wolisz, możesz go kupić w pakiecie z telewizją albo w pakiecie Orange Love, w skład którego może też wejść abonament komórkowy, pakiet TV i telefon domowy.